banner314

banner325

banner348

Demirtaş'tan çok iddialı açıklamalar

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında önemli açıklamalarda bulundu. AKP ile kesinlikle koalisyon yapmayacaklarını açıklayan Demirtaş, canlı yayında saz çalıp türkü söyledi.

POLİTİKA 28.05.2015, 01:31 28.05.2015, 01:36
665
Demirtaş'tan çok iddialı açıklamalar

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programında 7 Haziran seçimlerinden Diyanet İşleri Başkanlığı'yla ilgili sözlerine birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Adana’da gerçekleştirilen programda HDP Eş Genel Başkanı bir de sürprize imza attı. Bağlamasını eline alan Demirtaş, ‘Geçti Dost Kervanı’ ve 'Şen Olasın Ürgüp' türkülerini seslendirdi.
İşte Demirtaş'ın açıklamalarından başlıklar:

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIYLA İLGİLİ TARTIŞMALAR

İNANÇLI, MÜSLÜMANIM: HDP’nin İslam’a karşı olması dine karşı olması gibi bir yaklaşım asla olmadı. Asla böyle bir saygısızlığımız bu kadar çarpıtmalara rağmen düşünülemezdi. Bu, başbakanın bilinçli psikolojik baskısıdır. Seçim bildirgemizde inanç özgürlüğünü de tanımladık. Hepsi eşit hizmet almayı hak ediyor. Biz diyoruz ki Diyanet İşleri Başkanlığı sadece bir dine hizmet etmesin, bütün dinlere eşit hizmet sunsun. Devletten emir almasın özerk olsun. Ben kendimi inançlı Müslüman olarak tanımlıyorum. Buna rağmen neden meydanlarda bu kafirdir diye kampanya yürütüyorsunuz? Demirtaş din düşmanıdır açıklamaları seçmenin eğilimini değiştirmek içindir.

TAKSİM'DE 1 MAYIS'LA İLGİLİ AÇIKLAMALARI
BU İFTİRA KAMPANYASINI YÜRÜTENDEN KORKULUR: Taksim Kabe’mizdir dediğimi ortaya koysunlar istifa ederim. 1977 Taksim’inde 34 işçi burada öldürüldü, dolayısıyla anmayı burada yapmaları lazım dedim. Nasıl ki bir Müslümana Kabe’den başka yer gösteremezsiniz bunu da yapamazsınız ifadesini kullandım. Ülkenin başbakanı, Cumhurbaşkanı iftira kampanyasını yürüten birinden her şeyden önce korkulur.
(Sizin zerdüştlüğe eğiliminiz var mı sorusu üzerine) Zerdüştlük Ortadoğu'nun en yaygın dinlerinden biridir. Ben Müslümanım. Erdoğan'ın açıklamaları Zerdüştlük dinine inanan insanlara da hakarettir.
'KURAN SEÇİM MALZEMESİ HALİNE GETİRİLDİ'
HERKESTE RAHATSIZLIK UYANDIRDI: (Kürtçe Kuranı Kerim) Bizim rahatsız olduğumuz nokta meydanlarda bunu neden bir seçim malzemesi haline getiriyorsun. Sadece bizde değil herkeste rahatsızlık uyandırmıştır.

'DOMUZ ETİ YEDİ' MANŞETİ
ÇEVİRİ YAPARKEN ÇARPITMIŞLAR: ('Domuz eti yedi' manşetleri) Hayır ben domuz eti yemedim. Alıntı yaptıkları alman gazetesinde de böyle bir şey yazmıyor. Çevirisini yaparken çarpıtmışlar. Toplumun bir kesiminin gözünde beni karalamak için yapılmış kara propagandadır. İslamiyeti Erdoğan'dan öğrenmiş değiller. Ortadoğu'da Araplardan sonra İslamiyeti ilk kabul eden kavimlerden biri Kürtler. Olup biteni herkes izliyor. Karalama yapıldı diye gruplar halinde AKP 'ye girecek değiller.
'KIZKARDEŞİM BAŞÖRTÜLÜ'
BAŞÖRTÜSÜ HAKKI İÇİN YILLARCA MÜCADELE ETTİM: Başörtüsü mücadelesinin içinden gelen birisiyim, yıllarca mücadele ettim. Herkesin hakkını savunduk. Başörtülülerin de, Alevilerin de işkence görenlerin de... Herkese insan haklarını savunduk. Kızkardeşim başörtülü.
(Seçim bildirgesinde bulunan her gence 200 TL desteği) İstihdam problemini çözene kadar herkese genç yaşam kartı verilmeli buna da devlet tarafından aylık 200 TL yüklenmeli. Bu gençlerin hakkı.
ESKİ TÜRK FİLMLERİNE GÖNDERME
BAŞKANLIK SEVDALISI MAHO AĞA: (Mitinglerde eski Türk filmlerindeki karakterlere gönderme yapması) Maho Ağa başkanlık sevdalısı. Bilo da ona yaranabilmek için her şeyi yapıyor. Bilo'nun amacı Maho'nun Maho olarak kalması. Bu da başbakan figürüne uyuyor. Bir de Kibar Feyzo var.
HDP'NİN SEÇİM MİTİNGLERİ
KOCAELİ'NDE ÇOK ŞAŞIRDIM, MUĞLA İNANILMAZDI: Balıkesir mitingi çok coşkuluydu. Muğla'da mesela 5 bin kişi vardı, ama oralardaki coşku, heyecan inanılmazdı. Kocaeli'nde şaşırdım çok kalabalıktı, iş saatiydi ve kalabalıktı bu beni şaşırtmıştı. Hiç hayal kırıklığı yaşamadım. Türkiye'nin en kalabalık mitingini Kazlıçeşme'de yapacağız.
YALÇIN AKDOĞAN'IN HDP'NİN BARAJ ALTINDA KALMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALARI
UCUZLUK, AHLAKSIZLIK: Sürecin aktörü olmasa bile demokrasiye inanan kimsenin bu ifadeleri kullanmaması lazım. Bir partinin baraj altında kalması demokrasimizi güçlendirmez. Türkiye'nin önemli bir partisinin, çözüm sürecinin bir parçası olan partisinin parlamento dışında kalmasının Türkiye açısından yarar getirmeyeceğini herkes bilir. HDP'yi bir puanı düşürmek 9-10 puanı kendi hanelerine yazdırmak demektir. Bu ucuzluktur, ahlaksızlıktır.
AK PARTİ'YLE KOALİSYON
HÜKÜMET KURMAYACAĞIZ, DIŞARIDAN DESTEK VERMEYECEĞİZ: Biz dışarıdan veya içeriden AKP'yle bir hükümet kurmayacağız. Biz de AKP'yle muhalefet yapalım diye seçimlere girelim demiyoruz. Bir sonraki seçimlerde iktidara hazırlanıyoruz. Öcalan'ın HDP'ye AKP'yle koalisyon kurun gibi bir yaklaşımı olmaz.

BAŞBAKANIN ONA 'SELAHATTİN DEMEYECEĞİM' SÖZLERİ
SELAHADDİN EYYUBİ YAŞASA DHP'Lİ OLURDU: Selahaddin Eyyubi Kudüs'ü fethettiğinde tam da HDP'nin yapmaya çalıştığını yaptı. Tüm inançlara eşit davrandı. Selahaddin Eyyubi bugün yaşasa HDP'li olurdu.

HAKKARİ HAVAALANI AÇILIŞI

HER YERDE BİZ OLACAĞIZ KİBRİ İÇİNDELER: Ben de Hakkari milletvekiliyim. Havaalanı açıldığı için çok mutlu oldum. Havaalanı iyi bir hizmettir, bizim rahatsız olduğumuz şudur: Havaalanı, yol yaptım, benden eşitlik adalet istemeyin' demek yanlıştır. Havaalanı yol yaparsın insanlar sana yine oy vermeyebilir. Bunlar 'Her yerde biz olacağız' diyorlar. Hakkari'de de sen olmayıver. Bana oy vermediniz nankörsünüz. Bu kibirli bir dil. 'En muhteşem benim niye bana oy vermiyorsunuz demenin siyasetin karşılığı olabilir mi? Hizmet senin görevin Hakkari, Van vergi vermiyor mu?

'OY İÇİN PKK BASKISI VAR' İDDİALARI

KAYMAKAMLAR KÖY KÖY DOLAŞIP OY YOKSA HİZMET YOK DİYOR: Olmuş olabilir diyorum. Kimse kimseyi tehdit etmesin orada bir sıkıntı var diyorsan dön kendine bak. Kaymakamlar köy koy dolaşıp oy çıkmazsa sana hizmet yok diyorlar.
'SELAHATTİN DEMİRTAŞ FENOMENİ HALİNE GELİR Mİ?'
DAVAMIZ POPSTARLIK MESELESİ HALİNE GETİRİLMEMELİ: Bir karizma doğsun diye barajı aşmaya çalışmıyoruz. Bundan çok büyük mutluluk duymuyorum. Fenomen olma işi bizim niyetimiz değil. 'Lider olursa parti var' anlayışını kırmaya çalışıyoruz. Bunu bir popstarlık meselesi olarak almasınlar zorlu bir direniş mücadelesinden geliyoruz, beni var eden o mücadeledir.
YÜZDE 10 BARAJI
BARAJI AŞAMAZSAK İSTİFA EDERİM: Barajı aşamazsak istifa ederim. Parti programımıza çok güveniyoruz.

NURETTİN DEMİRTAŞ'LA İLGİLİ İDDİALAR

AĞABEYİME 'SANA BURADA HAYAT HAKKI YOK' DEDİLER: (Nurettin Demirtaş'la ilgili polemikler yaşandı, PKK saflarında olduğu söyleniyor) Seçim kampanyasına ailelerimizi karıştırmanın alemi yok. Abim ailesinin yanında değilse, burada siyaset yapamıyorsa, bizim değil sizin suçunuzdur. 15 yılını hapiste geçirdi. Yine tutup içeri attınız. Yetmedi 30-40 yıla yakın hapis cezasıyla yargıladınız. Siyasete katılmak istedi, müsaade etmediler. 'Sana burada hayat hakkı yok' dediler. BM denetimindeki Mahmur Kampı'nda kaldı. IŞİD'in Şengal'de Mahmur'da katliamları oldu, ağabeyim de o sırada oralardaydı ve o direnişe katıldı. Uzun süredir görmediğim ağabeyim Erbil'de yaşıyor.

HDP’NİN SURİYELİLER’LE İLGİLİ YAKLAŞIMI

GERİ GÖNDERMEK KATLİAMA ORTAK OLMAKTIR: Geri gönderme gibi bir düşüncede olamayız. Bu insanları geri göndermek katliama ortak olmaktır. Suriye’de ateşkesin sağlanması için Türkiye’nin destek olması lazım. Şu anda yapıldığı gibi taraf olmadan. Bundan sonra Suriyeli kardeşlerimiz yurtlarına geri dönmek isterse kolaylaştırılır. Kalmak isterlerse bu ülkenin vatandaşlarıdır. Dünya bizim ülkemizdir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’YLA İLGİLİ MERCEDES TARTIŞMALARI

DİN ADAMI YAŞAMIYLA ÖRNEK OLMAK ZORUNDA: Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kullandığı makam aracı var. Makam aracı varken neden bir trilyon devlet bütçesinden harcama yapılıyor. 320 bine o Mercedes’i alamazsınız ham fiyatını söylüyor, kimseyi kandırmasınlar. 320 bin olsun ne gerek var. Din adamı örnek olmak zorundadır. İslam din önderi Hz. Muhammed'in yaşamını temsil etmek zorundadır. Papa’nın özel uçağı yok. İki Papa Vatikan’ın devlet başkanıdır. Çöpten ekmek topluyor insanlar ülkemizde sen İslam dininin temsilini yapıyorsan yaşamınla örnek olmak zorundasın. ‘Makam arabalarına harcanan çerez parası’ diyorlar. Devlet yöneticisi israf yaparsa devlet çalışanı ona göre davranır.
HDP BARAJI AŞACAK MI?
BIÇAK SIRTI OLABİLİR: Araştırma şirketlerinin verilerini inceliyoruz. Parti olarak oyumuzu hiç ölçemedik. İlk kez parti olarak girmemizin ortaya çıkardığı gri bir durum var. Bıçak sırtı olabilir bu nedenle tek bir oy çok önemlidir. Bıçak sırtı görünüyor ama ben hep inandım barajı aşacağız ama olmazsa bu Türkiye siyasi tarihi açısından ciddi sorunlara yol aşar. Baraj sadece bizim sorunumuz değil. Barajı aşamazsak şiddete yönelmeyiz bunu biz engelleriz.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:09
Güneş 07:36
Öğle 12:53
İkindi 15:34
Akşam 17:59
Yatsı 19:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 17 35
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 17 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 18 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Leicester City 18 35
3. Liverpool 18 34
4. Tottenham 18 33
5. Man City 16 32
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 18 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
banner344
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir