banner314

banner325

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tbmm'ye İstikamet Çizmek İçin Sandık Dışındaki Her Yol Gayri Meşrudur (2)

Ümit KOZAN- Fırat KESKİNKILIÇ / ANKARA () - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi 24'ncü dönem 5'nci yasama yılı açılışında Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Meclis'e hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlkesi...

POLİTİKA 01.10.2014, 19:04
142
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tbmm'ye İstikamet Çizmek İçin Sandık Dışındaki Her Yol Gayri Meşrudur (2)

Ümit KOZAN- Fırat KESKİNKILIÇ / ANKARA () - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi 24'ncü dönem 5'nci yasama yılı açılışında Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Meclis'e hitap etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlkesi kuralı ahlakı olmayan bir yapı kimseye fayda sağlamaz. İnanıyorum ki öncelikle yargı mensupları, onurlarına, meslek ilkelerine ve ülke çıkarlarına sım sıkı sahip çıkarak, yargıyı teslim alma girişimine dur diyeceklerdir" dedi.
Yeni Türkiye'nin devlet içindeki otonom yapılara ve çetele asla prim vermeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni Türkiye devlet içinde otonom yapılara çetele asla prim vermeyecektir. Özellikle yargı içinde bir çetenin bir şebekenin güç kazanmasına önce yargıyı ardından da tüm toplumu dizayn etmeye çalışmasına göz yumulmayacaktır" dedi.
Türkiye'nin teröre karşı verilecek mücadelede işbirliğine açık olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Teröre karşı verilecek mücadelede işbirliğine açığız. Ne topraklarımızda ne bölgemizde hiçbir terör örgütüne sempati ile bakmamız söz konusu olamaz. Teröre karşı verilecek mücadelede işbirliğine açığız. Ancak bilinmelidir ki Türkiye geçici çözüm arayışlarında kendisini kullandıracak bir ülke değildir" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'teki konuşması sonrasında AK Partili vekiller ayağa kalkarken, CHP, MHP ve HDP'li vekillerin ayağa kalkmaması dikkat çekti.
"POLİSE TAŞ ATAN SİYASET KENDİNİ İNKAR EDEN ÇARESİZLİK GÖSTEREN BİR SİYASET ANLAYIŞIDIR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sokak eylemlerini teşvik eden, polise taş atan siyaset anlayışı da kendini inkar eden çaresizlik gösteren bir siyaset anlayışıdır. Türkiye'deki her meselenin çözüm ve karar yeri TBMM'dir. Tek tek milletvekillerimiz, Meclis'in ve siyasetin saygılığını korumakla mükelleftirler. İnanıyorum ki bundan sonra da Meclis'in ve siyasetin saygınlığı en üst seviyede muhafaza edilecektir" dedi.
"KALDIRILAN HER YASAK HER KISITLAMA TOPLUMDA HUZURUN ARTMASINA ZEMİN HAZIRLAMIŞTIR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasakların kalkması ile toplumda huzurun arttığını belirterek konuşmasına şöyle devam etti: "Son 12 yıl içinde kaldırılan her yasak, her kısıtlama toplumda huzurun artmasına zemin hazırlamıştır. Atılan her demokratikleşme adımı toplumun farklı kesimlerini birbirine daha da yaklaştırmıştır. Atılan her demokratikleşme adımı toplumun farklı kesimlerini birbirine yaklaştırmıştır. Demokrasinin standartları yükseldikçe kardeşliğimiz güç kazandıkça ekonomimiz büyümüş Türkiye bu sayede yılda yüzde 5 büyüme oranını yakalamıştır. Türkiye'nin korkarak, çekinerek, tereddüt ederek varabileceği hiçbir seviye yoktur. Bölünme, parçalanma iç çatışma gibi korkuların anlamsız korkular olduğu görülmüştür."
"TÜRKİYE PARÇALANMAMIŞ DAHA DA BÜTÜNLEŞMİŞTİR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Farklı dil ve lehçelerin okullarda öğretilmesinin önü açılmış Türkiye parçalanmamış daha da bütünleşmiştir. İnançları ifadesi kalktıkça Türkiye daha mutlu daha mesut ve özgüvenli ülke konumuna yükselmiştir" dedi.
"BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ KALKMASI TOPLUMDA İNFİALE YOL AÇMAMIŞ NORMALLEŞMESİNİ SAĞLAMIŞTIR"
Türban yasağının kalkması ile toplumun normalleştiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Manasız bir şekilde sürdürülen başörtüsü yasağının kalkması toplumda infiale yol açmamış, toplumun normalleşmesini sağlamıştır. Türkiye'de ifade ve basın özgürlüğü sağlam bir zemine kavuşmuştur" diye konuştu.
"İNTERNETİN İSTİSMAR EDİLMESİ TEPKİSİZ KALINACAK BİR DURUM DEĞİLDİR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, internet kullanımına ilişkin, "İnternet yaygınlaştırılmış öğrencilerimize dağıtılan bilgisayarlar sayesinde internet günlük hayatı ve eğitimin ayrılmaz parçası haline gelmiştir. İnternetin istismar edilmesi elbette tepkisiz kalınacak bir durum değildir" dedi.
"İSRAİL'İN SON GAZZE SALDIRISINDA 16 GAZETECİ ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR"
İsrail'in son Gazze saldırısında 16 gazetecinin öldürüldüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ulusal ve uluslararası karalamalar çerçevesinde ülkemizin hedefe konması haksızlıktır. İsrail'in son Gazze saldırısında 16 gazeteci öldürülmüştür. Bu dünyadan yeterli tepki almazken Türkiye'nin bu konuda haksız eleştirilere maruz kalması üzerine düşünülmesi gereken bir konudur" açıklamasında bulundu.
"ÇÖZÜM SÜRECİNİ SABOTE ETMEYE YÖNELİK TAHRİK GİRİŞİMLERİ"
Çözüm sürecine kararlı adımlarla devam edileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çözüm sürecinin Türkiye'nin istikbali, kardeşliği ve demokrasi açısından hayati önem taşıdığını vurgulamak isterim. Çözüm sürecinin kararlılıkla sabırla geleceğe taşınması en büyük arzumuzdur. 30 yıldır devam eden şiddet ortamı bazı istisnai sabotaj girişimlerine rağmen son 2 yılda farklı bir mecraya girmiştir. Son günlerde sergilenen çözüm sürecini sabote etmeye yönelik tahrik girişimleri sadece ve sadece bu girimlerin sahiplerine zarar verecektir. Tarih, çözüme doğru kararlı şekilde akarken tüm siyasi partilerin sürece destek olmaları önemli bir sorumluluktur. Çözüm sürecinde nihai hedef şiddetin her türlüsünün dışlanmasıdır. Siyasi partiler kararsızlığı bir kenara bırakarak çözüme katkı sunmanın mücadelesinde olmalıdır. Unutmamalıdır akan kan bizim gençlerimizin kanıdır. Bunun durdurmakta bu Meclis'in ve her kesimin sorumluluğudur" ifadelerine yer verdi.
"YENİ TÜRKİYE ÇOĞULCU BİR TÜRKİYE'DİR VESAYET ESKİ TÜRKİYE'NİN ÖZELLİĞİDİR"
Yeni Türkiye'nin çoğulcu bir Türkiye olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni Türkiye 23 Nisan 1920'nin özünü yeniden kavramış o çeşitliliği yeniden hayata geçirmiş bir Türkiye'dir. Yıllardır bu toplumda ötekileştirilen, demokratik taleplerini siyasete iletebilmektedirler. Bazılarının kutuplaşma olarak gördükleri şey kimlikleri kendini ifade edebilmeleridir. Yeni Türkiye çoğulcu bir Türkiye'dir. Yeni Türkiye'de makbul ve makbul olmayan vatandaş ayrımı yoktur. Bütün vatandaşlar eşittir. Tabiatıyla yeni Türkiye'ye bir direnç de söz konusudur. Türkiye'nin yeni sosyolojisi karşısında bu direncin başarı şansı olmadığı kesindir. Siyasetin kararlı bir duruş sergilemesi gerekiyor. Vesayet eski Türkiye'nin özelliğidir" dedi.
"DEVLET İÇİNDEKİ PARALEL YAPI SİYASETEN MAHKUM OLMUŞTUR"
Paralel yapının siyaseten mahkum olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Paralel yapı devlet aygıtını kullanarak siyaseti şekillendirmek arzusundadır. Tipik bir bürokratik vesayet girişimidir. Siyaset bu vesayet girişimine taviz veremez. Verdiği anda kendi varlığını inkar eder. Devlet içindeki paralel yapı siyaseten mahkum olmuştur" dedi.
"ORTALIĞA SAÇILAN BÜTÜN DELİL BELGE HUKUK VE AHLAK DIŞI TEŞEBBÜSLERE RAĞMEN"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin yaşadığı son iki seçim paralel yapı ve destekçilerinin siyaseten tasfiyesidir. Son iki seçimde ortaya çıkan neticeye rağmen ortalığa saçılan bütün delil, belge hukuk ve ahlak dışı teşebbüslere rağmen paralel yapıya oksijen sağlayacak tavırların içerisine girilmesi siyasetimiz adına olduğu kadar ulusal güvenliğimiz adına da kaygı duyulacak bir durumdur" açıklamasında bulundu.
"YARGI MENSUPLARI YARGIYI TESLİM ALMA GİRİŞİMİNE DUR DİYECEKLERDİR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlkesi kuralı ahlakı olmayan bir yapı kimseye fayda sağlamaz. Siyasetin önündeki mesele, bu yapıyı hukuken de tasfiye etmektir. Güvenlik kurumlarının ve yargının demokratik meşruiyet temelinde yeniden yapılandırılması bu bakımdan özel bir önem taşımaktadır. İnanıyorum ki öncelikle yargı mensupları, onurlarına, meslek ilkelerine ve ülke çıkarlarına sım sıkı sahip çıkarak, yargıyı teslim alma girişimine dur diyeceklerdir" dedi.
"YENİ TÜRKİYE DEVLET İÇİNDE OTONOM YAPILARA ÇETELE ASLA PRİM VERMEYECEKTİR"
Yeni Türkiye'nin devlet içindeki otonom yapılara ve çetele asla prim vermeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni Türkiye devlet içinde otonom yapılara çetele asla prim vermeyecektir. Özellikle yargı içinde bir çetenin bir şebekenin güç kazanmasına önce yargıyı ardından da tüm toplumu dizayn etmeye çalışmasına göz yumulmayacaktır. İnanıyorum ki öncelikle yargı mensupları, onurlarına, meslek ilkelerine ve ülke çıkarlarına sım sıkı sahip çıkarak, yargıyı teslim alma girişimine dur diyeceklerdir. Bu Meclis ve bu çatı altındaki hiçbir milletvekili tehdide, tuzaklara asla boyun eğmeyecektir. TBMM inanıyorum ki gelecek nesilleri de örnek alacağı duruş sergileyecek paralel yapının girişimlerini boşa çıkaracaktır" ifadelerini kullandı.
"77 MİLYONUN TALEBİ OLAN YENİ ANAYASA ARTIK BİR AN ÖNCE YAPILMALIDIR"
Yeni anayasanın bir an önce yapılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Polatlı'dan top sesleri duyulurken bu Meclis cesaretle Kurtuluş Savaşı'nı idare etmiş. Kazanmış Gazi bir Meclis olmuştur. 77 milyonun talebi olan yeni anayasa artık bir an önce yapılmalıdır. Meclis'teki bütün partiler bir araya gelmeli yeni bir anayasayı yazabilmelidir. Yeni anayasa daha fazla geciktirilmemelidir. Büyük çalkantıların yaşandığı bir dönemden geçiyoruz" açıklamasında bulundu.
"TÜRKİYE'NİN KOMŞUMUZ OLAN HİÇBİR ÜLKENİN TOPRAKLINDA GÖZÜ YOKTUR"
Türkiye'nin komşu devletlerin topraklarında gözü olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin komşumuz olan hiçbir ülkenin iç işlerine müdahale etme arzusu ya da topraklında gözü yoktur. Bölgenin huzur ve güveni doğrudan doğruya Türkiye'nin huzur ve güvenini ilgilendirmektedir. Bölgedeki gelişmeler hakkında herkes susabilir ama Türkiye'nin böyle bir seçeneği yoktur. Büyük devlet sınırlarını dünyaya kapatan değil sınırlarının ötesine gönlünü açabilen krizlerde inisiyatif alan bir devlettir" diye konuştu.
"TERÖRE KARŞI VERİLECEK MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ"
"Teröre karşı verilecek mücadelede işbirliğine açığız" diyerek konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatandaşlarımız IŞİD'in elindeyken oradaki vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atacak açıklamaların yapılması doğru olmamıştır. Teröre karşı verilecek mücadelede işbirliğine açığız. Ne topraklarımızda ne bölgemizde hiçbir terör örgütüne sempati ile bakmamız söz konusu olamaz. Teröre karşı verilecek mücadelede işbirliğine açığız. Ancak bilinmelidir ki Türkiye geçici çözüm arayışlarında kendisini kullandıracak bir ülke değildir. Türkiye'nin önerileri dikkate alınmalıdır" ifadelerine yer verdi.
"BM GÜVENLİK KONSEYİ'NİN REFORME EDİLMESİ ERTELENEMEZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesi ertelenemez. Bir ihtiyaçtır. Her durumda Türkiye tezleri savunmaya devam edecektir. Şam yönetimini derhal uzaklaştırılması Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması, herkesi kucaklayan bir yönetiminin tesis edilmesi önceliğimiz olacaktır" dedi.
"100 YILIN ARDINDAN BÖLGEMİZ YENİDEN ŞEKİLLENİRKEN TÜRKİYE SEYİRCİ KALACAK DEĞİL"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Merhum Özal bu kürsüden konuşma yaptığında Körfez'de önemli gelişmeler yaşanıyordu. O gün "Özal karasız tutum sergilememiz söz konusu olamaz" dedi. Merhum Özal'ın uyarı ve arzularını ne kadar önemli olduğunu tüm Türkiye anladı. TBMM gündemine gelmesi beklenen tezkerelerin de bu anlayış kapsamında değerlendirileceğine inanıyorum. 100 yılın ardından bölgemiz yeniden şekillenirken Türkiye seyirci kalacak değildir" dedi.
"AB'YE TAM ÜYELİK HEDEFİ TÜRKİYE'NİN STRATEJİK BİR HEDEFİDİR"
AB'ye tam üyeliğin Türkiye'nin stratejik bir hedefi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kimden gelirse gelsin kime yönelirse yönelsin şiddetin her türlüsüne karşı mücadele veriyoruz. AB'ye tam üyelik hedefi Türkiye'nin stratejik bir hedefidir. Türkiye 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla ilerliyor. 12 yıl önce telaffuz edildiğinde gerçekleşeceğini ihtimal verilmeyen nice hedef bugün gerçeğe dönüştü" dedi.
"GERİLİME KUTUPLAŞMAYA VE KAMPLAŞMAYA SARF EDİLECEK TEK BİR SANİYEMİZ YOK"
Gerilim ve kutuplaşma uyarısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın başkan, değerli milletvekilleri gerilime kutuplaşmaya ve kamplaşmaya sarf edilecek tek bir saniyemiz yok. Yasaklar kısıtlamalar değerlerin inançları üzerindeki baskılar toplumu huzursuz etmekten başka amaca hizmet etmemiştir. Dünyanın küresel krizin etkisinde olduğu dönemde Türkiye bütün bu krizlerden kazançlı çıkacak tecrübeye sahiptir. İktidar da muhalefette böyle bir anlayışla kader ortaklığı yaparak ülkenin hizmetinde olmak zorundadır. Halkın seçtiği ilk cumhurbaşkanı olarak anayasanın verdiği yetkiler çerçevesinde hizmete devam edeceğimi belirtmek isterim" diye konuştu.
KURBAN BAYRAMI MESAJI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı mesajında, "Tüm İslam dünyasının ve sizlerin mübarek Kurban Bayramı'nı şimdiden kutluyorum" dedi.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 28 Ocak 2020
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:23
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 19 41
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 19 33
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 19 24
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 19 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Adana Demirspor 19 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Ümraniye 19 28
8. Menemen Belediyespor 19 28
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Fatih Karagümrük 19 24
12. Balıkesirspor 19 24
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 19 20
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 19 14
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 46
2. Barcelona 21 43
3. Sevilla 21 38
4. Getafe 21 36
5. Atletico Madrid 21 36
6. Real Sociedad 21 34
7. Valencia 21 34
8. Villarreal 21 31
9. Athletic Bilbao 21 31
10. Osasuna 21 28
11. Granada 21 27
12. Real Betis 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 21 22
17. Mallorca 21 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15
Günün Karikatürü Tümü