banner314

banner325

31.10.2010, 13:20 731

Kurtulmuş ve Soylu Ak Parti Listesinde!

İki lider… Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu.

İkisi de baba ocağından kovuldu.

İkisi de yaklaşacak bir liman aradı. İkisine de kimse gel bizim limana yaklaş demedi.

Referandum sürecinde ‘Evet’ kampanyası düzenleyerek daha önce Genel Başkanlığını yaptığı partisine ters düşen Süleyman Soylu’nun Ak Parti’ye daveti beklendi.

Tabi Soylu gidip, ‘ben ‘Evet’ kampanyası yaptım, beni partiye alın’ diyecek durumda değil. Böyle bir şey söylemesi de genel başkanlık yapmış genç bir siyasetçiye yakışmaz.

Ak Parti’den böyle bir teklif gelmediği açık.

Seçimler yaklaşıyor, zaman aralığı oldukça az. Bir şeyler yapmak lazım.

Soylu’nun arayış ve beklentileri sürerken, bir taraftan Saadet Partisi Genel Başkanlığı’nı bırakmak zorunda kalan ve Saadet’ten istifa eden Numan Kurtulmuş, yeni parti kurma hazırlıklarını sürdürüyor.

Kurtulmuş’un Tayyip Erdoğan ve Necmettin Erbakan’a rağmen başarılı olma şansı nedir?

Şu aşamada bir hiç gözüküyor…

Partisini kurup teşkilatlanmasını yapsa bile seçimlerde ne yapabilir.

2011 Haziran seçimlerinde barajı aşma şansı hiç mi hiç görülmüyor.

Peki, Türkiye’de her kesimden insanların takdir ettiği ancak partileri tarafından ötelenen bu iki lider önümüzdeki dönemde siyasetin dışında mı tutulacak.

Yani TBMM dışında mı kalacak.

İkisinin ortak özelliği, ikisi de Tayyip Erdoğan’ın zafer kazandığı Referandum’da ‘Evet’  kampanyası yürüttü. Biri partisinin başındaydı, biri partisi tarafından ihraç edilmiş, kurduğu demokrasi platformuyla yurdu karış karış dolaşmıştı…
Bu hareketleri; Numan Kurtulmuş’un  Tayip Erdoğan sonrası Ak Parti Lider alternatifleri arasında konuşulmaya başlanmasına neden oldu.

Süleyman Soylu için ise, Ak Parti listesinden Milletvekili olması ve sonra bakanlık gibi konuşmaları gündeme taşıdı.
Peki, Referandum’da yüzde 58 yapan ‘Evet’ te bu iki ismin hiç mi katkısı yok.

Oysa, en az yüzde 8’in bu iki ismin çalışması sonucu alındığı da kulislerde konuşuluyor.

Doğru tespit denilirse, Referandum kıl payı ‘Hayır’ çıkabilirdi…

O halde, Başkanlık (Cumhurbaşkanlığı) yolunda ilerleyen Tayyip Erdoğan’ın bu iki isme yine ihtiyacı var.

O halde Tayyip Erdoğan ya bu iki ismi ve üç-beş arkadaşını Ak Parti listesinden Meclise sokacak, ya da Başkanlık seçimlerinde karşısında bulacak.

Belli mi olur, gelecekte Tayyip Erdoğan’ın karşısında sağ ve solun ortak Cumhurbaşkanı Adayı Numan Kurtulmuş, yeni partinin başkanı ise Süleyman Soylu olur.

Bu siyaset satranç gibi… Bu tür senaryoları ve gelecek oyunlarını yaz yaz bitmez..

Öyle bir geçer zaman ki, sonucu yaşayanlar birlikte göreceğiz…Yorumlar (3)
Celil Cengiz ÇOLAK 9 yıl önce
Murat bey, yorumlarınıza katılıyorum. Türkiye bir tiyatro sahnesi, senaryo bir takım iç ve dış güçler tarafından yazılıyor, roller veriliyor. Türkiye üzerine oynanan oyunu, birileri koltuklarda, birileri localardan izliyor. Kapalı gişe oynan Oyunu izleyen elit tabaka tiyatro önünde bekleyenlere oyunu ballandıra ballandıra anlatıyor, onlarda oyunu izlemeden elleri kızarıncaya kadar alkışlıyor. Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, Erbakan hocaya göre daha şanslıdır. Çünkü; Ülkemiz yasalarına göre, 65 yaşını doldurmuş kadın veya erkekten noter akli durumu hakkında sağlık raporu istiyor. Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN 84 yaşında nasıl olurda bu kişiye ülkenin yönetimi teslim edilir diye seçmenler bunu düşünmeyecek mi?
hasan incekara 9 yıl önce
aydın menderes, erkan mumcu ornekleri var
bu is cok zor
Halil Aydın 9 yıl önce
Seçimler yaklaşmışken Sayın Erbakan Hocanın Numan Kurtulmuş gibi bir siyasetçinin önünü kesmesini hiç şık bulmuyorum. Partiyi aile partisi babadan oğula padişahlık şistemi getirmek istiyor.İnşallah Numan Kurtulmuş yeni girmiş olduğu yolda başarılı olur. Demokrasiye gönülden inanan Bütün Türkiye ‘yi kucaklayan herhangi bir ideolojinin etkisi altıda kalmadan hak ve adalete inanan Halkın sesi partisiyle inşallah Ufukta doğan bir güneş gibi ülkemizi aydınlatacaktır. Kendisine ve dava arkadaşlarına başarılar dilerim.
sanalbasin.com üyesidir