istanbul escort

banner314

banner325

Dünyadan 10 film, ilk kez Antalya'da gösterilecek

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nın filmleri belli oldu. Japonya'dan İran'a, Brezilya'dan Tunus'a, dünyanın dört bir yanından...

KÜLTÜR-SANAT 16.10.2019, 09:57
Dünyadan 10 film, ilk kez Antalya'da gösterilecek
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nın filmleri belli oldu. Japonya'dan İran'a, Brezilya'dan Tunus'a, dünyanın dört bir yanından 10 film, Türkiye'de ilk kez Antalya'da gösterilecek.
26 Ekim'de başlayacak 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin, uluslararası yarışmasında yer alacak filmler açıklandı. Almanya, Belçika, Brezilya, Çekya, Fransa, Hırvatistan, İran, İsveç, Japonya, Katar, Lübnan, Norveç, Ruanda, Sırbistan, Slovenya, Slovakya ve Tunus'tan toplam 10 film, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında 100 bin TL'ye yakın para ödülü için yarışacak.
JÜRİ BAŞKANI WOLFGANG BECKER
Bu yıl Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi'nin başkanlığını Alman yönetmen ve senarist Wolfgang Becker yürütecek. 1988'de yönettiği ilk filmi 'Schmetterlinge' ile Locarno'da Altın Leopar kazanan, ardından çektiği 'Kinderspiele' (1992) ve Berlin'de Jüri Özel Ödülü'nü alan 'Life Is All You Get' ile başarısını sürdüren Becker, Altın Küre dahil bir çok ödüle aday olan ve Goya, César ödüllerinde yılın Avrupa filmi, Avrupa Film Ödülleri'nde ise En İyi Film seçilen 'Good Bye Lenin! / Elveda Lenin!' (2003) ile adını uluslararası alana da taşımıştı. En son, 12 yıl aradan sonra çektiği ve Daniel Brühl, Jesper Christensen, Denis Lavant, Geraldine Chaplin gibi önemli isimleri bir araya getirdiği 'Me and Kaminski / Ben ve Kaminski' adlı komedisini izlediğimiz usta yönetmen, Türkiye'ye ilk kez konuk olacak.
JÜRİ ÜYELERİ
Jüride Wolfgang Becker'e eşlik edecek isimler ise 2011'de çektiği ilk uzun metraj filmi 'Volcano' ile Cannes'da yarışan, San Sebastián, Selanik, Varşova film festivallerinden ödüllerle dönen 'Sparrows' (2015) ve bu yıl Locarno'da Genç Jüri Ödülü'nü kazanan uzun filmi 'Echo' ile ülkesinin önde gelen bağımsız sinemacılarından birine dönüşen İzlandalı senarist ve yönetmen Rúnar Rúnarsson, István Szabó klasiği 'Édes Emma, drága Böbe / Tatlı Emma Sevgili Böbe' (1992) başta olmak üzere, 'Vincent & Theo' (1990), 'Meeting Venus / Venüsle Buluşma' (1991), 'Immortal Beloved / Ölümsüz Sevgi' (1994) filmlerinin unutulmaz Hollandalı oyuncusu Johanna ter Steege, Pawel Pawlikowski'nin Oscarlı başyapıtı 'Ida' (2013) ve Oscar adayı son filmi 'Cold War / Soğuk Savaş'ın da (2018) aralarında olduğu bir çok filmin Polonyalı yapımcısı Ewa Puszczynska ile yapımcı ve sinema yazarı kimlikleriyle Kore sinemasını uluslararası alanda temsil eden, Busan Film Festivali'nin yönetmeni Jay Jeon olacak. 
TÜRKİYE'DE İLK KEZ ANTALYA'DA 
Antalyalı sinemaseverlerin, yılın ödüllerle karşılanmış yeteneklerini bir arada izleme fırsatı bulacakları yarışmadaki filmler, Türkiye'de ilk kez 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde gösterilecek. İlk filmi 'Eva Nová' (2015) ile övgüler alan Slovak yönetmen Marko Škop'un Karlovy Vary'de Ekümenik Jüri Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanan filmi 'Let There Be Light / Işık, Daha Fazla Işık', Macaristan'dan, Barnabás Tóth'un Zsuzsa F. Várkonyi'nin romanından uyarladığı ve ülkesinin 2020 Oscar aday adayı olan lirik yapıtı 'Those Who Remained / Geriye Kalanlar', Japonya sinemasının popüler oyuncularından Joe Odagiri'yi 10 yıl sonra ikinci kez kamera arkasına geçiren ve prömiyerini yaptığı Venedik'te Christopher Doyle imzalı görüntüleri ile övülen 'They Say Nothing Stays The Same / Zaman Her Şeyi Siler', Norveçli yönetmen Dag J. Haugerud'un Venedik'te Kuir Aslan'a aday olan filmi 'Beware Of Children / Çocuklar', İran sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Reza Mirkarimi'nin Fajr'da En İyi Senaryo Ödülü'nü alan, Şangay'da ise En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan son filmi 'Castle Of Dreams / Şirin'in Kalesi', Sandra Kogut'un Toronto'da Çağdaş Dünya Sineması bölümünde gösterilen ve Brezilya sinemasının önemli oyuncularından Regina Casé'yi başrole taşıyan komedisi 'Three Summers / Üç Yaz' ve Dominik Moll'un Venedik Film Festivali'nde yarışan, Denis Ménochet, Damien Bonnard ve Valeria Bruni Tedeschi gibi isimleri buluşturan gerilimi 'Only The Animals / Yalnızca Hayvanlar', 'Sabır Taşı', 'Kahrolsun Dostoyevski' kitapları Türkçe'ye de çevrilen Afgan asıllı Fransız yazar ve film yönetmeni Atiq Rahimi'nin Toronto'da gösterilen filmi 'Our Lady Of The Nile / Nil'in Meryemi', yarışmanın merakla beklenen yapımları arasında yer alıyor. 
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda bu yıl, ödüllü iki ilk film de dikkat çekiyor. Tunuslu yönetmen Mehdi Barsaoui'nin Venedik'te En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazanan filmi “A Son / Bir Oğul" ve Hırvat video sanatçısı ve belgeselci Dana Budisavljevi''in 2. Dünya Savaşı sırasında tutulan bir günlükten yola çıkarak yazıp yönettiği, Pula Film Festivali'nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini kazanan “The Diary Of Diana B. / Diana B.'nin Hatıra Defteri", seyirciyi geleceğin yaratıcı yönetmenleriyle tanıştırıyor.
Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nın kazananları ise 1 Kasım'da festivalin kapanış ve ödül töreninde belli olacak.


 

Yorumlar (0)
14°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oyunu hangi partiye vereceksin?
Namaz Vakti 22 Kasım 2019
İmsak 06:24
Güneş 07:53
Öğle 12:55
İkindi 15:25
Akşam 17:48
Yatsı 19:12
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Giresunspor 12 13
12. Adana Demirspor 11 12
13. İstanbulspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 12 9
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6