DHA YURT BÜLTENİ-8

SİVEREK'TE EVDE YANGIN; 3 KARDEŞ ÖLDÜ (EK) 1)3 KARDEŞİN CENAZESİ 2 TABUTLA ADLİ TIP'A GETİRİLDİ Siverek’in Karacadağ Mahallesi’ndeki evde çıkan yangında yaşamını yitiren 6 aylık Ahmet, 2 yaşındaki Mustafa ve 3 yaşındaki Bedriye...

DHA YURT BÜLTENİ-8

SİVEREK'TE EVDE YANGIN; 3 KARDEŞ ÖLDÜ (EK)
1)3 KARDEŞİN CENAZESİ 2 TABUTLA ADLİ TIP'A GETİRİLDİ

Siverek’in Karacadağ Mahallesi’ndeki evde çıkan yangında yaşamını yitiren 6 aylık Ahmet, 2 yaşındaki Mustafa ve 3 yaşındaki Bedriye Menek kardeşlerin cenazeleri otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. Ölümüyle yakınlarını yasa boğan kardeşlerden 3 yaşındaki Bedriye’nin cenazesi tek tabuta konulurken, 6 aylık Ahmet ile 2 yaşındaki Mustafa kardeşlerin cenazeleri ise aynı tabutta morga götürüldü.

Görüntü Dökümü
-------------------------------
- Adli tıp kurumu
- Cenaze aracın gelmesi
- Ölen çocukların yakınları
- Genel ve detay görüntüler

(Haber-Kamera: Ömer ŞULUL-ŞANLIURFA-)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 68 MB

=====================================================

2)ÖMER HALİSDEMİR'İN HEYKELİNİN AÇILIŞI YAPILDI

15 TEMMUZ darbe girişimi sırasında, darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldürdükten sonra şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir'in, memleketi Niğde'de dikilen heykelinin resmi açılışı yapıldı.
Niğde Belediyesi tarafından yaptırılan heykel 21 Şubat'ta şehidin adını taşıyan Ömer Halisdemir Meydanı'nda dikildi.  Boyu 6 metre olan arkasında 'Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet' yazan heykelin bugün açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, AK Parti Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Niğde Belediye Başkanı AK Partili Faruk Akdoğan, Niğde Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, kahraman şehidin babası Hasan Hüseyin Halisdemir ile kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, "Tüm şehitlerimiz göstermiş oldukları cesaretten dolayı saygıyla şükranla anıyorum. Bu heykel Ömer Halisdemir'in hatırasını yaşatmak için şehitlerimiz hatırasını yaşatmak için dikilmiştir. Bu direnişi tüm kurumlarımıza gelecek nesile anlatmak için dikilmiştir" dedi.
Törende konuşan Hasan Hüseyin Halisdemir, emeği geçenlere teşekkür etti.
Konuşmaların heykelin açılışı yapıldı.

Görüntü Dökümü
-------------------------
- Heykelden görüntü
- Protokolden görüntü
- Kahraman Şehidin babası Hasan Hüseyin Halisdemir'den görüntü
- Detay görüntüler
- Kahraman Şehidin babası Hasan Hüseyin Halisdemir konuşması
- Vali Yılmaz Şimşek'in konuşması
- Açılış yapılması
- Heykelden ve vatandaşlardan detay görüntüler

SÜRE: 04'12"   BOYUT: 218 MB

Haber-Kamera:Ali KADI/NİĞDE,()

========================================================

3)NUSAYBİN'DE 11 MAHALLEDE UYGULANAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILDI
 
MARDİN'in Nusaybin İlçesi'nin 11 mahallesinde terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlar nedeniyle 10 Temmuz'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı, bugün saat 06.00'dan itibaren kaldırıldı. Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, Nusaybin İlçesi kırsalında bulunan Taşköy, Üçköy, Güzelsu, Yakınca, Bahminin, Dağiçi, Dibek, Düzce, Gürün, Eskihisar ve Üçyol mahallelerinde faaliyet yürüten bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bunlar tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak ve barınaklarını bularak tahrip etmek amacıyla 10 Temmuz'da başlatılan operasyon nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtilerek, operasyonun bitmesi nedeniyle söz konusu köylerdeki yasağı bugün sabah saat 06.00 itibariyle kaldırıldığı duyuruldu.

Nezir GÜNEŞ -MARDİN, ()

=======================================================

4)İNGİLİZ KRALİYET AİLESİNİN İLGİ GÖSTERDİĞİ ÇIĞŞAR KİRAZININ HASADI BAŞLADI

KAHRAMANMARAŞ'ın Andırın İlçesi'ne bağlı Çığşar Mahallesi'nde dünyaca ünlü kirazın hasadına başlandı. Andırın Kiraz Üreticiler Birliği Başkanı Cabbar Erkek, bölgede üretilen kirazın tadı ve aroması nedeniyle diğerlerinden çok farklı ve kaliteli olduğunu belirterek, "Bu kirazı özellikle İngiltere'ye ihraç ediyoruz. İngiliz kraliyet ailesi sarayı bu kirazlardan alıyor" dedi.
Andırın'a 30 kilometre uzaklıktaki Türkiye'de kiraz hasadının en son yapıldığı 1650 rakımlı Çığşar Mahallesi'nde hasat telaşı başladı. Cabbar Erkek, Çığşar kirazının bir marka olduğunu ve yurt dışında çok tercih edildiğini söyledi. Çığşar kirazının diğerlerden farklı kılan en önemli özelliğinin tadı ve aroması ile Türkiye'de en son hasat edilmesi olduğunu kaydeden Erkek, bu nedenle kirazın Buckingham Sarayı'nca de tercih edildiğini ifade ederek, şunları söyledi:
"Bu kirazı özellikle İngiltere'ye ihraç ediyoruz. İngiliz kraliyet ailesi saraya bu kirazlardan alıyor. İngiltere dışında Almanya, Rusya, Hollanda ve Arap ülkeleri bu kirazı tercih ediyor. Çünkü Türkiye'de kiraz hasadı yapılan son yer Çığşar Mahallemizdir. Bu yıl 4 bin ton kiraz üretimi bekliyoruz, amacımız üreticileri daha kaliteli kiraz üreterek Avrupa'yı hedef seçmelerini teşvik etmek. Hasat döneminde başta çevre köyler olmak üzere Andırın, Göksun, Kozan ve Kadirli'den işçiler geliyor. Yaklaşık 2 bin kişi kiraz toplayarak para kazanıyor. İstihdama da büyük bir katkı sağlıyoruz, ekonomimizde büyük oranda güç kazanıyor."
Cabbar Erkek, kirazın kilosunun 7 liraya yurt dışına satıldığını, toplanan kirazların soğutucusu bulunan TIR'larla Avrupa'ya götürüldüğünü belirterek, "Burada yüklediğimiz TIR'lar önce Mersin'e oradan da gemi ile yurt dışına gönderiliyor. Kirazda çok iddialıyız, kalite bakımından ve organik olmasından birçok dünya ülkesi bizim kirazımızı tercih ediyor" dedi.
Cabbar Erkek'in İstanbul'da oturan oğlu Serkan Erkek ise yaz tatilini kiraz toplayarak geçiriyor. Çığşar kirazının çok ünlü olduğunu ifade eden Serkan Erkek, "Yaz tatilimi Mahallemde geçirmek beni çok mutlu ediyor, şehir stresinden uzak bu kiraz bahçelerinde kiraz toplayarak tatilin tadını çıkartıyorum. Çok memnunum, hem de aile bütçeme katkıda sağlıyorum" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
-------------------------------
- Kirazların kalibresine göre ayrılması
- Cabbar Erkek ile röp.
- Serhat Erkek ile röp.
- Genel ve detay görüntüler

(Haber-Kamera: İskender ZENGİN-KAHRAMANMARAŞ-) 
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 893 MB

=======================================================

5)MERSİN'DE KESİLEN AĞAÇLARIN YERİNE YENİLERİ DİKİLDİ

MERSİN'de reklam panosunun görünmesini engellediği gerekçesiyle kesildiği iddia edilen 4 ağacın yerine yenileri dikildi.Merkez Yenişehir İlçesi Okan Merzeci Bulvarı Kipa kavşağında bulunan reklam panolarını kapattığı gerekçesiyle 4 ağaç, testere ile kesildi. Kamera ile kaydedilen görüntüler ise sosyal medyada yayınlanınca olay ortaya çıktı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın suç duyurusunda bulunduğu kesilen ağaçların kökleri de kurudu. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından söküldü. Temizlenen toprağa kesilen ağaçlardan daha uzun boylu olan ağaçlar dikildi, can suyu verildi. Kente merkezindeki reklam tabelalarını belediyeden kiralayarak işleten  Ada Outdoor Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Bozkurt da yaptığı açıklamada ağaç kesiminin şirketleriyle bir ilgisinin olmadığını ileri sürdü. Bozkurt, "Çekilen video ve verilen mesaj tam bir ustalık ürünü olup, çalışanlar firmamın çalışanı değildir. Şirketimiz ekolojiye, yani doğaya saygılı bir kurumdur. Ağaç katliamı yapan şahsın şirketimizle hiç bir bağı yoktur. Mersin nezdinde yaptığı hizmetlerle kamuoyu taktirini kazanan şirketimize yönelik yapılanların bir algı operasyonu olarak değerlendiriyoruz" diye konuştu.

Görüntü Dökümü
------------------------
- Katledilen ağaçların kökleri
- Ekiplerin toprakları kazması
- Yeni ağaçlar getirilirken
- Ağaçların yerlerine dikilmesi
- Ekipler çalışırken
- Reklam tabelasından görüntüler
- Dikilen ağaçlardan görüntüler
- Genel ve detay görüntüler
(ARŞİV)
- Ağaçların kesilme görüntüleri 
- Genel ve detay görüntüler

SÜRE: 03'10"  BOYUT: 104 MB

Haber-Kamera: İbrahim MAŞE/MERSİN,()

=======================================================

6)KAMYONETE ÇARPAN MOTOSİKLETLİ ÖLDÜ

ŞANLIURFA’da, park halindeki kamyonete çarpan motosikletin sürücüsü 19 yaşındaki Mehmet Ali Korkmaz yaşamını yitirdi.Kaza, öğle saatlerinde Eyyübiye Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, Mehmet Ali Korkmaz kasksız olarak kullandığı plakasız motosikletiyle ilerlerken, park halindeki plakası öğrenilemeyen kamyonete arkadan çarptı. Çarpmanın etkisiyle devrilen motosikletten yola savrularak ağır yaralanan Korkmaz, vatandaşların çağırdığı ambulansla kaldırıldığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Yaşamını yitiren Korkmaz’ın cesedi otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna götürülürken, olayı duyan yakınları ise sinir krizi geçirip, gözyaşı döktü.

Görüntü Dökümü
------------------------------
- Adli tıp kurumu
- Ölen gencin ağlayan yakınları
- Genel ve detay görüntüler

(Haber-Kamera: Ömer ŞULUL-ŞANLIURFA-)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 65 MB


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner314

banner325