DHA YURT BÜLTENİ-5

Çukurca'da çatışma: 3 şehit, 3 yaralı(EK) 1)TERÖRİSTLERE AĞIR KAYIP VERDİRİLDİ Hakkari'nin Çukurca İlçesi Güvendağı bölgesinde sabah saatlerinde güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada 3 askerin...

DHA YURT BÜLTENİ-5

Çukurca'da çatışma: 3 şehit, 3 yaralı(EK)1)TERÖRİSTLERE AĞIR KAYIP VERDİRİLDİ

Hakkari'nin Çukurca İlçesi Güvendağı bölgesinde sabah saatlerinde güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada 3 askerin şehit olması, 3 askerin de yaralanması üzerine bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı. Hava destekli yapılan operasyonlarda ilk belirlemelere göre 7 PKK'lı terörist ölü ele geçirildiği, 9 PKK'lı teröristin ise yaralı olduğu belirtildi. Bölgedeki çatışmalar sürüyor.

BİLGİ İÇİN

=============================================================

2)İTİRAFÇI PİLOT ÜSTEĞMEN; ELLERİMİZİ PANTOLONA VURARAK TEYEMMÜM ABDESTİ ALDIKKonya'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alındıktan sonra itirafçı olan Pilot Üsteğmen S.T., ifadesinde örgütün yapısını anlattı. Ordu'dan ihraç edilen itirafçı S.T. askeri okullarda ve pilot olduktan sonra, zaman içinde 3 kez değiştirilen farklı şekilde teyemmüm abdesti alarak, namazlarını da üç noktaya bakarak ima yoluyla kıldıklarını, oruç tutmadıklarını söyledi.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY soruşturması başlattı. Soruşturma kapsamında örgütün Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki yapılanmasına yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonlarda gözaltına alınıp ihraç edilen pilotlardan itirafçı olan Üsteğmen S.T., örgüte nasıl katıldığını ve örgütün yapılanmasını anlattı.

İLKÖĞRETİM OKULU 7'NCİ SINIFTA CEMAATLE TANIŞTI

S.T., ilköğretim okulu 7'nci sınıfta iken bir dershanenin seviyesi tespit sınavına katıldığını, iyi bir puan aldığını söyledi. Bu dershanenin abilerinin bazı öğrencileri eve götürüp ders çalıştırdığını ve dini bilgiler öğrettiğini çevresinden öğrendiğini söyleyen itirafçı S.T., sınavda iyi puan aldıktan sonrada dershanenin kendisiyle temasa geçtiğini, 'Sana özel ders verelim, özel seanslar ayarlayım' dediklerini anlattı. S.T., böylelikle dini eğitim verdiğini bildiği cemaatle tanıştığını, cemaat abilerinin, ona cemaat evlerinde özel ders verdiğini, cemaatle ilgisi olmayan dershaneye gitmesi için yönlendirdikleri ileri sürdü.

ASKERİ LİSE İÇİN TEŞVİK EDİLDİM

Ders çalışmak için gittiği öğrenci evlerinde namaz kıldıklarını Fetnullah Gülen ve Said Nursi’nin kitaplarını sesli olarak okuyarak müzakere ettiklerini ifade eden itirafçı pilot, askeri liseye girmesi için de teşvik edildiğini belirtti. S.T., "Bize askerdeki subayların genelinin densiz olduğu, oraya gitmemiz gerektiği, askeriyenin içinde vatının milletini seven ibadetlerini yapan kişilere ihtiyaç olduğu söylendi. Ben de lise ve askeri okul sınavlarına girdim ve kazandım" dedi.

PANTOLONUN ÜZERİNE VURARAK TEYEMMÜM ABDESTİ ALDIK

Askeri liseyi kazandıktan sonra da cemaatle irtibatının kopmadığını belirten itirafçı pilot S.T., "Askeri liseyi kazandıktan sonra görüştüğüm abim teyemmümle abdest almamı, göz ve ima yoluyla namaz kılmamı, oruç tutmamamı ve orucumu daha sonra kaza etmem gerektiğini söyledi. Askeriye içinde teyemmüm abdestini pantolonuma elimi vurarak alabileceğimi ve kumaş üzerindeki tozun toprak görevi göreceğini belirtti. Göz ile ima yoluyla üç nokta belirleyip en üst nokta kıyam, orta nokta rüku ve oturma pozisyonu, son nokta ise secde pozisyonu olarak namaz kılmayı öğretti. Bundan sonra da 2 hafta bir görüşeceğimizi anlattı.’’ diye konuştu.

TEYEMMÜM ABDESTİ ALMA ŞEKLİ DEĞİŞTİ

Görüşmelerinin yine öğrenci evlerinde devam ettiğini yaklaşık 3 yıl sonra teyemmüm ile abdest alma şeklinin değiştiğini anlatan itirafçı pilot, S.T., şunları söyledi:

"Okul dışında Fethullah Gülen ve Said Nursi kitapları okuduğumuz ve videolarını seyrettiğimiz eve gittiğimde görüştüğüm abi, teyemmüm ile abdest alma şeklinin değiştiğini söyledi. Yeni şekil duvara vurarak teyemmüm yapmaktı. Ben buna tepki gösterdiğimde üst düzeydeki abiler tarafından bu şekilde kararlaştırıldığını anlattı. Duyduğum minnetten dolayı ben de bunu kabullendim."

TEYEMMÜM’DE ÜÇÜNCÜ DEĞİŞİKLİK

Askeri liseyi bitirdikten sonra da Hava Harp Okulu’na girip pilot olmaları için cemaatteki abileri tarafından yönlendirildiğini ifade eden itirafçı pilot, baskı yapıldığı için birçok öğrencinin Öğrenci Seçme Uçuşu eğitimini bıraktığını, askeri personel olmalarının engellendiğini anlattı. Hava Harp Okulu’nda okurken de cemaatçi abilerle irtibatının kopmadığını ve sürekli evlere giderek sohbetlere katıldığını belirten itirafçı pilot S.T., üçüncü kez teyemmüm abdesti alma şeklinin değiştiği anlattı. S.T., "Yeni yöntem elleri lavaboda yıkamak, görünmeyecek bir yere geçerek elin ıslaklığıyla başı mest edip kolları sıvamak ve eli ayakkabının üzerinden mesh ettikten sonra peçeteyle ayakkabıyı kurulamak oldu’’ diye konuştu.

EVLENMEK İSTEĞİ KIZI 45 DERECELİK AÇIYLA GÖREBİLECEKTİ

Hava Harp Okulu’nu bitirip pilot olduktan sonra maaşının yüzde 15’ini himmet parası olarak cemaate vermeye başladığını, cemaate ait gazeteye yıllık 50 veya 100 lira para ödediğini, mezun olduktan sonra 3 kurban bayramında kurban parasını cemaate verdiğini da anlatan itirafçı pilot, evlenmeleri için de cemaatteki görevli abilerin kendisine yardımcı olmak istediğini söyledi. S.T., "Bir gün bizden sorumlu olan abi bana evlenme yaşımın geldiğini söyledi. ‘Sana bir kız bulalım, Onunla evlen’ dedi. İsteğim bir kıstas olup olmadığını sordu. Usul olarak beni kızın yanına götürebileceğini, 45 derecelik açı ile oturup görüşebileceğimi söyledi. İlk 3 buluşmada yanımızda üçüncü bir kişinin bulunacağını, anlaştığım taktirde de görüşmeyi sürdürebileceğini anlattı. Ama ben kabul etmedim ve reddettim’’ dedi.

Örgütün Konya 3’üncü Ana Jet ÜS Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanması yönelik bugüne kadar farlı zamanlarda yapılan operasyonlarda aralarında pilotlarında bulunduğu 101 asker tutuklandı.

Mehmet Kayhan YILDIZ/ KONYA, ()

=====================================================

3)HALFETİ BELEDİYE EŞ BAŞKANI GÖZALTINDA

ŞANLIURFA'nın Halfeti İlçesi Belediye Eş Başkanı DBP'li Mustafa Bayram, terör soruşturması kapsamında polis tarafından evinde gözaltına alındı.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında polis, sabah saatlerinde Halfeti Belediye Eş Başkanı Mustafa Bayram'ın evine operasyon düzenledi. Evinde arama yapılan Bayram gözaltına alınarak, arama yapılacağı gerekçesiyle belediye binasına getirildi. Polis ekiplerin bir kısmı bina içi ve kuruma ait araçlarda inceleme yaparken, bir kısmı da dışarıda önlem aldı. Bazı bilgisayar kasası ve dokümana incelenmek üzere el koyan ekiplerin aramaları devam ediyor.

Görüntü Dökümü--------------------- Arşiv görüntü- Mustafa Bayram ile röp.

HALFETİ (Şanlıurfa), ()

==================================================

4)480 BİN LİRASINI DOLANDIRDIKLARI YAŞLI KADINI ELİNDEN TUTUP BANKAYA GÖTÜRMÜŞ

KONYA'nın Beyşehir ilçesinde 90 yaşındaki Fikriye Çalışır'ı polis olarak arayıp, "Bankadaki paranız hesaplarınızdan terör örgütü tarafından çekilecek. Dolandırılacaksınız. Hemen paranızı çekin." diyerek 480 bin lirasını dolandıran 2 şüpheli polis tarafından yakalandı. Şüphelilerden İsa Bozkurt'un, yaşlı kadını bankaya elinden tutarak götürdüğü, yakalanmamak içinde saçlarını boyattığı öğrenilirken, iki şüphelide tutuklandı.

Olay, geçen 24 Kasım günü meydana geldi. Dul olan ablası Fahriye Çalışır ile Konya'nın Beyşehir İlçesi'nde yaşayan ve hiç evlenmeyen Fikriye Çalışır'ı, telefonla arayan bir kişi, kendisini komiser olarak tanıtıp, "Bankadaki paranız hesaplarınızdan terör örgütü tarafından çekilecek. Dolandırılacaksınız. Hemen paranızı çekin."dedi. Buna inanan yaşlı kadında bankadaki 39 bin lirasını çekti. Dolandırıcılar yine kadınla temasa geçip, "Parmak izi için paralarınızı almamız gerekiyor"deyip, kadının adresini öğrenip parayı aldı. Bu sırada yaşlı kadın, başka bankalarda da parasının olduğunu söyledi. Bunun üzerine dolandırıcılar, ertesi gün yaşlı kadını evinden alıp, paranın geri kalanın çektirmek için Konya'ya getirdi.

YAŞLI KADINI ELİNDEN TUTUP BANKAYA GÖTÜRMÜŞ

Şüpheliler, kendisini komiser olarak tanıtıp, yaşlı kadının elinden tutarak bankaya gitti. Fikriye Çalışır, banka görevlilerine şüphelileri yeğeni olarak tanıtıp, "İzmir'den ev alacaklar" diyerek parasını çekeceğini söyledi. Banka görevlileri şüphelilerin kimliklerini istemesi üzerine şüpheliler kimliklerinin yanında olmadığını belirtti. Buna rağmen görevliler kadının geri kalan parasını hesabından alarak şüphelilere teslim etti. Bu anlar ise bankanın güvenlik kamera görüntüleri tarafından kaydedildi.

PARKA BIRAKIP KAÇTILAR

Bankadan 441 bin lirayı parayı çektikten sonra yanlarındaki Fikriye Çalışır'ı biraz dinlenelim diyerek, merkez Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Yolu üzerinde bir parka bırakıp kaçtı. Dolandırıldığını anlayan yaşlı kadın, çevredekilerden yardım isteyip polise haber verdi. Fikriye Çalışır'ın bilgisine başvuran Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, para çekilen bankanın bulunduğu bölgedeki 100 güvenlik kamerası ile Emniyet Müdürlüğü'ne ait kentteki cadde ve çevre yollarındaki tüm kameralarını inceledi. Polis, şüphelilerin kullandığı 01 DME 22 plakalı otomobili kamera görüntülerinden tespit etti. Yapılan incelemelerde polis, aracın Adana'da 27 yaşındaki Mustafa Çiçek tarafından kiralandığını belirledi. Polis, Çiçek'i Adana'da yakaladı. Çiçek, ifadesinde aracı kiralayıp 48 yaşındaki İsa Bozkurt'a verdiğini belirtti. Bunun üzerine polis, İsa Bozkurt'u da Adana'da gözaltına aldı.

"BANA YÜZDE 20 VERECEKTİ"

Gözaltına alınan iki şüpheli ifadeleri alınmak üzere Konya'ya getirildi. İsa Bozkurt, polisteki ifadesinde, "Yaşlı kadını dolandırdıktan sonra Adana'ya döndük. İşi Kadir organize etti. Bana da yüzde 20 verecekti. Cezaevinden yeni çıktım, paraya ihtiyacım vardı. Döndükten sonra, tanınmamak için beyaz olan saçlarımı da siyaha boyattım. " dediği öğrenildi.

Olayla ilgili 2 banka görevlisinin de şüpheli olarak ifadesinin alındığı belirtildi. Polis, paranın kendisinde bulunduğu düşündüğü Kadir Emen'i yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor. Polisteki işlemleri tamamlanan iki şüphelide çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Görüntü Dökümü

--------------------

-Şüphelilerden detay

- Yaşlı kadının polise nasıl dolandırıldığını anlatması

- Güvenlik kamerası

(Haber- Kamera: Tolga YANIK KONYA )

==============================================

5)GELİBOLU'DA 579 YILLIK HAMAM RESTORE EDİLİYOR

ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçesinde Çandarlı Halil Paşa'nın İznik'teki imaretine vakıf olarak yapılan 579 yıllık tarihi Şengül Hamamı restore edilmeye başlandı.Gelibolulu armatör Mehmet Aksoy, 579 yıllık tarihi Şengül Hamamı'nı yıllar önce satın alan babası merhum Yakup Aksoy'un hatırasını yaşatmak amacıyla restore ettirmeye karar verdi. Restorasyon çalışmalarının danışmanlığını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Prof. Dr. Oğuz Ceylan üstlendi. Tarihi binanın restorasyonuna, dönemin işçiliğine ve harç sanatına bağlı kalınarak başlandı. İşadamı Mehmet Aksoy, yapımı 15'nci yüzyılın ilk çeyreğine denk gelen yapının, restorasyonu öncesinde gerçekleştirilen kurtarma kazısıyla 10 kamyon hafriyat atıldığını söyledi. Tarihi hamamın aslına sadık kalınarak restore edileceğini anlatan Aksoy, "Bu tarihi binayı yıllar önce babam Yakup Aksoy satın almıştı. Restorasyonunu babamın anısını yaşatmak amacıyla yapıyoruz. Bu ecdat yadigarını en güzel şekilde restore edeceğiz" dedi.ERKEN OSMANLI ÖRNEĞİProf. Dr. Oğuz Ceylan ise Şengül Hamamı'nın diğer hamamlardan en büyük farkının, soyunmalık ve ılıklık arasında Osmanlı dönemi öncesi Türk hamamlarında görülen bir aralık bulunması olduğunu söyledi. Restorasyonun tamamlanmasıyla tarihi yapının yeniden hayat bulacağını ifade eden Ceylan, "Bu hamam, erken Osmanlı örneklerinden bir tanesi. Çok önemli bir duvar tekniği var. Her taşın altında birer tuğla bulunuyor. Erken Osmanlı özelliğini taşıyor. Bu bir Selçuk geleneğidir. Daha sonra bu gelenek kaybolacak ve tuğla sırasını hatıl olarak görmeye başlayacağız. Yani 100, 110 santimetrede bir tuğla sınırı görmeye başlayacağız. Çok önemli ve özgün bir hamam bu. Bu yüzden restorasyonu için elimizden geleni yapacağız" dedi. Binanın restorasyonda, orijinalinde olduğu gibi yine horasan harcı kullanılacağını belirten Ceylan, "Bizim geleneksel Osmanlı mimarisinde hamamlar her zaman şehrin merkezinde olur. Cami ile ilişki içerisindedir ve bu kuraldır adeta. Ama bu hamamın çok özgün bir konumu var. Biz buna açık hamamlar diyoruz. Mahallenin dışında ve deniz kıyısında olması nedeniyle, büyük bir olasılıkla denizcilere özgü olduğu bize söylendi" diye konuştu.

Görüntü Dökümü------------------Prof. Dr. Oğuz Ceylan'ın konuşması,-Hamamdan görüntüler.

Haber - Kamera: Doğan ZELOVA / GELİBOLU (Çanakkale), ()

=======================================================

6)POLİSTEN KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI

HAKKARİ Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi ekipleri, kar lastiği uygulaması yaptı.Hakkari'de kar yağışıyla birlikte Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 Aralık tarihi itibariyle araçlara kar lastiği takma zorunluluğu uygulamasına geçilmesi nedeniyle kontrollerine başladı. Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, şehir ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı otobüs ve minibüsleri durdurarak denetim yaptı. Kış lastiği takmayan ya da lastikleri uygun olmayan araç sahipleri para cezası kesildi. Ekipler, uygulamanın sık sık yapılacağını belirterek, güvenli yolculuk için sürücülerin kar lastiği takmalarını istedi.

Görüntü Dökümü---------------------Trafgik polisleri yoldan geçen araçları tek tek durdurması-Yolcu taşıyan miibüslerinlastiklerini kontrol ederken-Genel ve detaylar

(HABER-KAMERA:BEHÇET DALMAZ/HAKKARİ-)BOYUT:85.5 MBSÜRE:1 DK 19 SN

===================================================

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner314

banner325