banner314

banner325

DHA YURT BÜLTENİ-4 

Taciz iddiasıyla halkı galeyana getirenlere operasyon: 40 gözaltı Adana'da 11 yaşındaki erkek çocuğuna taciz iddiasının ardından sosyal medya paylaşımlarıyla halkı galeyana getirip, yabancı uyruklu kişilerin işyerleri ve evlerine zarar...

GÜNDEM 20.09.2019, 10:15
10
DHA YURT BÜLTENİ-4 

Taciz iddiasıyla halkı galeyana getirenlere operasyon: 40 gözaltı

Adana'da 11 yaşındaki erkek çocuğuna taciz iddiasının ardından sosyal medya paylaşımlarıyla halkı galeyana getirip, yabancı uyruklu kişilerin işyerleri ve evlerine zarar verilmesine neden olduğu öne sürülen kişilere yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda, 5'i kadın, 40 kişi gözaltına alındı.

Dün akşam saatlerinde merkez Seyhan ilçesi Dumlupınar Mahallesi 38070 Sokak'ta 25 yaşlarındaki bir kişinin aynı mahallede oturan 11 yaşındaki erkek çocuğunu okul çıkışı evine götürerek taciz ettiği iddiası mahalleyi ayağa kaldırdı. Yüzlerce kişi, şüphelinin oturduğu ileri sürülen evi yakmak istedi. Polisin biber gazlı müdahalesiyle kabalık dağıtıldı. Sosyal medya üzerinden şüphelinin yabancı uyruklu bir kişi olduğu iddiası, ortalığı tekrar karıştırdı. Çevre mahallelerde toplanan yüzlerce kişi, gruplar halinde yabancı uyruklu kişilerin işyerleri ve araçlarına saldırarak zarar verdi. Çevik kuvvet, terörle mücadele, asayiş ve özel harekat polisleri, öfkeli kalabalığı güçlükle dağıtıldı.

SOSYAL MEDYA PROVOKATÖRLERİ TESPİT EDİLDİ
Halkın sokağa çıkıp, yabancı uyruklu vatandaşların mallarına zarar verilmesine neden olan provokatör paylaşımlarda bulunduğu öne sürülen kişiler, Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince gece saatlerinde tek tek tespit edildi. Söz konusu şüphelilere yönelik düzenlenen operasyonda, 5'i kadın, 40 kişi gözaltına alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Öte yandan 11 yaşındaki çocuğa taciz ettiği iddia edilen şüpheli ise aranıyor.

Görüntü Dökümü
- Polis ekiplerinin eve baskın yapması
- Alınan şahısların Adli Tıp birimine götürülmesi
Haber-Kamera:Gökhan KESKİNCİ/ADANA,()
===================================
'Askıda ayakkabı' görenleri şaşırttı

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir hayırsever, satın aldığı ve çevresinden topladığı ihtiyaç fazlası ayakkabıları, sokakta sergileyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.
Osmanbey Caddesi üzerinde, ismini vermek istemeyen bir hayırsever, satın aldığı ve çevresinden topladığı ihtiyaç fazlası ayakkabıları, kaldırımın kenarında sergileyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. 'İsteyen ücretsiz alabilir' yazısını gören ihtiyaç sahibi vatandaşlar ise kendilerine uygun ayakkabıyı alarak, hayırseverin başlattığı bu uygulamadan faydalanıyor.
Ücretsiz ayakkabıları gören vatandaşlardan Yunus Şimşek, "Güzel bir uygulama. Daha önce askıda ekmek uygulamasını görüyorduk. Ancak askıda ayakkabıyı ilk kez gördüm. Böyle duyarlı vatandaşların sayısı umarız artar" dedi.

Görüntü Dökümü:
-------------------
-Ayakkabılardan detaylar
-Genel detaylar
Haber-Kamera: Yavuz YILMAZ/İNEGÖL, (Bursa), ()

================================= 
Doktorlar yaşamaz dedi, sevgileriyle büyüttüler

Zonguldak’ta doğum esnasında oksijensiz kalması sonucu uzun süre yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşama tutunan Selimcan Uzun(23), doktorların ‘yaşamaz’ demesine rağmen ailenin sevgisiyle hayata tutundu. Yüzde 93 zihinsel engelli Selimcan için tüm birikimlerini harcayan aile, Sağlık Bakanlığı’ndan tam teşekküllü bir hastanede tedavi için yardım istedi.

Pastanede çalıştıktan sonra emekli olan Raşit Uzun(52) ile ev kadını Şirvan Uzun’un(51) ikiz çocuklarından Selimcan Uzun, doğum sırasında oksijensiz kaldı. Uzun süre yoğun bakımda kalan ve doktorların ‘fazla yaşamaz’ dediği Selimcan Uzun, hayata tutundu. Ancak yüzde 93 zihinsel engelli olan Selimcan’ın sağlığı için tüm imkanlarını seferber eden Uzun ailesi,  diğer çocukları Hatice Uzun’un Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nü kazanmasıyla maddi olarak zorluklar yaşamaya başladı. Baba Raşit Uzun, oğlu Selimcan’ın sağlıklı yaşaması için elinden geleni yaptıklarını, tam teşekküllü bir hastanede tedavi görmesini istediklerini söyledi. Oğullarının tam olarak düzelmese de iyi bir tedaviyle daha iyi bir duruma geleceğine inandığını anlatan Raşit Uzun, şöyle dedi:
"Selimcan doğum anında oksijensiz kaldı. Doktorlar yaşaması zor dediler. 12-13 yaşına kadar Ankara’ya sürekli tedavisi için gidip geldim. Oğlumla ilgilenmek onu tedavi ettirmek istiyorum. Tedavisi için Sağlık Bakanlığımızdan ve Cumhurbaşkanımızdan yardım bekliyorum. Ben para filan istemiyorum. Oğlumun tam teşekküllü bir hastanede tedavi görmesini istiyorum ve bana yol gösterilmesini istiyorum. Ben yeni emekli oldum. Yaşlanıyorum, elden ayaktan düşmeden onu tedavi ettirmek istiyorum. Bir yeri ağrısa şuram ağrıyor diyemiyor, derdini anlatamıyor. Bizim tek istediğimiz derdini anlatabilecek kadar iyileşmesi. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Sağlık Bakanımız bana yardımcı olur."

"BANA 'ANNE' DİYECEĞİ GÜNÜ BEKLİYORUM"
Oğlunun kendisine 'anne' diyeceği günü özlemle beklediğini belirten Şirvan Uzun ise, "Evladımız ve çaresini bulmak istiyoruz. Tedavi edilmesini istiyoruz. Bizim için onun sağlığı önemli. İyi bir hastanede tedavi görmesini istiyoruz. Sürekli hasta oluyor ve derdini anlatamıyor." dedi.
Selimcan’ın ikiz kardeşi Hatice Uzun ise, kardeşinin derdini anlatabilecek kadar iyileşmesini istediklerini söyledi.

Görüntü Dökümü
-Baba Raşit Uzun ile röp.
-Anne Şirvan Uzun ile röp.
-Selimcan ile ilgilenmeleri
-Parkta birlikte yürümeleri
Haber-Kamera: Gürkay GÜNDOĞAN-Cüneyt ÖZFİDAN/ZONGULDAK,() 
================================= 

Hüsnü Şenlendirici Çeşme'de konser verdi

İzmir'in Çeşme ilçesinde sahne alan klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici, performansıyla müzik şöleni sundu. 
Çeşme ilçesinde 25 yıl aradan sonra 'Ege'nin İki Yakası' temasıyla gerçekleştirilen Çeşme Festivali'nde, klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici sahne aldı. Alaçatı Amfi Tiyatro'da sahne alan Şenlendirici, yaklaşık 3 bin kişiye performans sergiledi. Konser sonunda Şenlendirici'ye Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran tarafından yanan ormanlar için dikilen fidan sertifikası ve onur plaketi verildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
- Konser 
- Seyirciler
Haber- Kamera: Kahraman DURAK / ÇEŞME (İzmir), ()

==============================

Düzce kabağı ağızları tatlandırıyor

Düzce’de başlayan bal kabağı hasadıyla birlikte vatandaşlar börek, çorbanın yanı sıra en çok tatlı yapmayı tercih ediyor. Kabağın içine katılan, dondurma, kaymak, pekmez ve fındıkla değişik tatlarda kabak tatlısı hazırlanıyor.

Düzce’de toprak yapısıyla kendisine has bir tat ve aroma alarak ‘Düzce kabağı’ diye anılmaya başlayan bal kabağının hasadı eylül ayında başladı. Kabak hasadıyla birlikte özellikle bal kabağı tatlısı da büyük ilgi görmeye başladı. Düzce’de klasik kabak tatlısı dışında her yıl yenilikler yapılarak tatlının değişik tat ve görünüm alması sağlanıyor.

Düzce’de köfte salonu işletmeciliği yapan Cezmi Kambur da müşterilerine değişik tatlar sunmak için kabak tatlısını kaymak, fındık, tahin ve özellikle kamış pekmezi ile sunarak çeşitlilik sunuyor.

Kabak tatlısı hakkında bilgiler veren Cezmi Kambur, “Düzce kabağının en büyük özelliklerinden bir tanesi humuslu toprak dediğimiz toprağın burada bol olması bir de tamamen yağışlarla ilgili yapısı var. Bu sene kabaklar çok güzel gelişti. Ekilen kabakların içinden bal akıyor. Tüm bu oluşumun içinde bunları daha değişik tatlandırmayı hedefledik. Tahinlisi, fındıklısı, dondurmalısı, kaymaklısı, çam fıstıklısı diyerek 4-5 çeşit oluşturduk.  Çok sevilerek istenmekte ve yenilmekte. Kabak tatlısı yemek için gelen müşterimizin sayısı oldukça yoğun ve çok beğeniliyor. Yemeği de yapılıyor ama ben yine de tatlısının yemeğinden daha lezzetli olduğunu düşünüyorum.ö dedi.

ŞEKER KAMIŞI PEKMEZİ İLE SERVİS EDİLİYOR
Kambur, özellikle şeker kamışı pekmezinin bal kabağı tatlısına değişik bir tat verdiğini söyleyerek, “Yeni geliştirdiğimiz kamış pekmezi karışımı ile çok daha fazla lezzet veriyor. Kamış pekmezi bölgemize doğal olarak çıkıyor. Kamış pekmezi yok olacak dereceye geldi ama köylerimizde yapılmaya devam ediliyor. Kamış pekmezi tamamen topraktan aldığı şekerle ortaya çıkıyor. En ufak bir dışardan konulan şeker yok. Onun için kabakla çok özleştiğini gördük. Kamış pekmezlisini sunuyoruz ve çok beğeniliyor.ö diye konuştu.

Değişik karışımlarla hazırlanan bal kabağı tatlısını yiyenler ise, “Kamış pekmezlisi olanın değişik bir tadı ve aroması olmuş. Kamış pekmezli tatlı farklı bir tat olmuş. Ağzımda değişik bir tat bırakıyor. Çok beğendik. Güzel bir tat daha önce tatmadığımız bir tatö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
Kabak tatlısı hazırlanırken görüntü
Kabak tatlısına karışımlar katılırken görüntü
Kabak tatlılarının görüntüsü
Cezmi Kambur ile röp
Kabak tatlısı yiyenlerin görüntüsü
Kabak yiyenler ile röp ve detaylar
HABER-KAMERA: Tezcan SOLMAZ/DÜZCE, ()
==============================
Çiftçi ressam

Bolu'nun Seben ilçesinde çiftçilik yapan Şefik Ay (54), tarla işlerinden boş kalan vakitlerinde resim yapıyor. Şefik Ay'ın yaptığı birbirinden güzel resimler köydeki vatandaşlar tarafından ilgi görürken, son olarak evinin dış cephe duvarına yaptığı Atatürk portresi dikkat çekti.

Seben'e bağlı Kızık köyünde yaşayan 2 çocuk babası Şefik Ay, okulda öğretmeni sayesinde 41 senedir resim yapıyor. Şefik Ay, tarla ve bahçe işlerinden kalan vakitlerini resim yaparak geçiriyor. Portre, manzara ve köyde yaşam tarzında resimler yapan Şefik Ay, son olarak evinin dış cephesine Atatürk portresi çizdi. Şefik Ay'ın çizdiği portre köyde yaşayan vatandaşlar tarafından beğeni ile karşılandı. Kızı da halk eğitim merkezinde resim öğretmeni olan Şefik Ay, resim sanatını ortaokuldaki öğretmeni sayesinde sevdiğini anlatarak, "Ortaokulda Metin Ferah diye bir hocam vardı. Çok iyi bir hocam, hala konuşuyorum. Bize resim yaptırdı. Pastel boya çalışmasıydı. Çok güzel yaptım. 1978 yılında yaptığım resmi koridora asmıştı. O kadar öğrencinin içinde koridora asmıştı. Çok sevinmiştim. Bana özgüven geldi. O zamandan beri resim tutkum var." dedi. 
Resimlerini beğenenler olduğu gibi eleştirenler de olduğunu anlatan Ay, "Evin duvarına çizdiğim Atatürk portresine çok güzel yorumlar yapıyorlar. İyi olmuş diyorlar. Herkes beğeniyor. Her çeşit resim, manzara, insanların çalışması, portre gibi her çeşit resim yapıyorum." diye konuştu.

RESİM RUHUMU DİNLENDİRİYOR
Resim yaparak stresten kurtulduğunu belirten Şefik Ay, "Resim benim ruhumu dinlendiriyor. Stresten arınıyorum. İnsanların yaşam öyküsü var. Bu öykü içinde ince bir çizgi var. Resim sayesinde bu çizginin derinliklerine iniyorum ben. Kafamı dinliyorum." dedi. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-Resimlerden görüntüler
-Resim çizerken görüntü
-Röportaj
-Tarlada çalışırken görüntü
-Detaylar
Haber-Kamera: Murat KÜÇÜK/BOLU,()

Yorumlar (0)
16°
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:30
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:26
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir