banner314

banner325

DHA YURT BÜLTENİ - 2

  Erciş eski Belediye Başkanı HDP'li Çetin, tutuklandı (Görüntü ekiyle yeniden) Van 4'üncü ve 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi ile Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında görevden alındıktan...

GÜNDEM 23.10.2019, 09:23
DHA YURT BÜLTENİ - 2

 

Erciş eski Belediye Başkanı HDP'li Çetin, tutuklandı (Görüntü ekiyle yeniden)

Van 4'üncü ve 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi ile Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında görevden alındıktan sonra gözaltına alınan Erciş eski belediye başkanı Yıldız Çetin ve beraberindeki 3 kişi, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan Çetin, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'terör propagandası yapmak' suçlarından tutuklanırken, 3 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'terör' soruşturması kapsamında verilen yakalama kararı doğrultusunda polis ve jandarma ekipleri, 15 Ekim'de eski Erciş Belediyesi Başkanı Yıldız Çetin ve 13 belediye meclis üyesinin evine operasyon düzenledi. Operasyonda, Çetin ve 13 meclis üyesi gözaltına alındı. Çetin ve beraberindeki belediye meclis üyeleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Emniyetteki sorguları tamamlanan 8 belediye meclis üyesi, dün akşam çıkarıldıkları mahkemece 'terör örgütüne üye olmak', 'PKKKCK'ya eleman kazandırmak' suçlarından tutuklanıp Van F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.
İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan Yıldız Çetin ve beraberindeki 3 kişi, de bugün öğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından mahkemeye çıkarılan Çetin, 'terör örgiütüne üye olmak' ve 'terör propagandası yapmak' suçlarından tutuklanıp Van F Tipi Kapalı cezaevine gönderilirken, belediye meclis üyesi Bayram Çiçek, HDP İlçe Başkanı Hücret Kandemir ile HDP İlçe Başkan Yardımcısı Şakir Asıl da, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Görüntü Dökümü
-------------
-Yıldız Çetin'in sevkinden görüntü

HABER: Barbaros KULERCİŞ (Van), ()

==============================

Kayseri'de 41 kişinin yakalanmasına yönelik FETÖ operasyonu

Kayseri'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında firari durumda olup, haklarında yakalama kararı bulunan 41 kişinin yakalanmasına yönelik operasyon başlatıldı.
Kayseri Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, firar durumda olup, haklarında yakalama kararı bulunan kişilerin yerlerinin tespiti ve yakalanmalarına yönelik çalışma başlattı. Bu kapsamda Kayseri merkezli Mersin, Kahramanmaraş, Trabzon, Batman, Niğde, Nevşehir, Kocaeli, Konya, Sivas, Aksaray, Hakkari, İstanbul, Ankara ve Karaman olmak üzere toplam 15 ilde yürütülen soruşturmalar kapsamında aranan ve haklarında yakalama kararı bulunan toplam 41 şüphelinin, Kayseri'de ikamet ettikleri belirlendi. Asker, polis, öğretmen, sağlıkçı, gelir uzmanı, mühendis ve özel sektör çalışanı oldukları belirlenen şüphelilerin, KHK kapsamında görevlerinden ihraç edildikleri öğrenildi. Aranan şüphelilerden 12'sinin de karı-koca oldukları belirtildi.
Şüphelilerin ayrıca örgüt evinde kaldıkları, kendilerine gelen talimatla deşifre olmamak için evleri kendi adlarına kiralamadıkları, elektrik, doğalgaz, su gibi abonelikleri kendi isimlerine yapmadıkları, binada kendilerini gizledikleri, evlerinden çıkışlarda ve girişlerde tedbirli davrandıkları tespit edildi. Bu kapsamda 41 şüphelinin yakalanmasına yönelik 35 ayrı adrese operasyon düzenlendi. Şüphelileri yakalama çalışmaları sürüyor.

Görüntü Dökümü
-------------
-Gözaltına alınan şüphelilerin Adli Tabipliğe sağlık kontrolüne getirilmesi

Haber-Kamera:Muhammed KISIR/KAYSERİ,

=============================

Yaylalardaki evlerinde yiyecek bırakmadılar

Muş'taki köylüler, İçişleri Bakanlığı'nın 'yaylalarda yiyecek bırakmayın' uyarısını dikkate aldı. Yayladan köylerdeki evlerine dönen vatandaşlar, yaz aylarını geçirdikleri evlerinde eşya ve yiyecek bırakmadı.
İlkbahar aylarıyla birlikte Muş'un verimli yaylalarına göç eden köylülerin, havaların soğumasıyla birlikte dönüş yolculukları sürüyor. Yaklaşık 4,5 ay geçirdikleri yaylada ürettikleri yağ, peynir gibi ürünleri traktör ya da kamyonetlere yükleyen vatandaşlar, kar bastırmadan önce köylerine geri dönüyor. Köye dönüş yolculuğu sırasında vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı'nın yayla evlerinde eşya veya yiyecek bırakmayın uyarısına da uyuyorlar.
İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz ay 39 ile gönderdiği yazıda, kış üslenmesi çabası içindeki terör örgütü için vatandaşları uyarmıştı. Yayla ve meralar başta olmak üzere yazlık veya kışlık evlerde vatandaşlardan yaşam malzemesi bırakmamalarını isteyen İçişleri Bakanlığı'nın bu yazısını Muşlu köylüler dikkate aldı. Ayrıldıkları yaylalarda yaşam malzemesine dair geride bir tek pirinç tanesi bile bırakmadıklarını belirten yaylacılardan Ersin Oğlago, "Biz bahar mevsiminde buraya geldik. 4,5 aydır buradayız. Havaların soğumasıyla beraber artık taşınıyoruz. Geride hiçbir yaşam malzemesi, hiçbir şey burada bırakmama şartıyla taşınacağız. Muş Valiliği'nin de bizlere verdiği yazıya göre, bir tane pirinç tanesi bile burada bırakmayacağımızı kendilerine söz vermişiz ve öylece taşınıp gideceğiz buradan. Allah'ın izniyle yine gelecek sene huzurlu bir şekilde, yaylaların serbest olması dileğiyle tekrardan buralara geleceğiz" diye konuştu.
İlkbahar aylarında geldikleri yayladan artık ayrılma zamanı geldiğini belirten Hasan Oğlago ise ürettikleri yağ ve peynirin yanı sıra bütün eşyalarını köylerdeki evlerine götürdüklerini belirtti.

Görüntü Dökümü
-------------
-Yayladaki evden genel detaylar
-Yayladaki ev önündeki hayvandan detay
-Yaylacıların yaşam alanından detaylar
-Yayladaki ev içerisindeki eşyaların toplanılmasından detay
-Yayladaki yaşam malzemelerinin toplanılmasından detaylar
-Yaylacı Ersin Oğlago Röp.
-Yaylacı Hasan Oğlago Röp.

Haber ve Kamera: Muhammed Sami MARAL/MUŞ, ()

===========================

Kars'ın köylerinde kış hazırlığı

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte Kars'ın köylerinde tezek hazırlıkları da tamamlandı. Köylüler kış mevsimi boyunca tezeklerle sobalarını yakıyor, yemeklerini pişiriyor ve ısınma problemlerini ortadan kaldırıyorlar.
Kış mevsiminin uzun ve sert geçtiği Kars'ta köylerdeki hazırlıklar tamamlandı. Beyaz çileye hazırlıkların tamamlandığı yerleşim birimlerinden biri de, merkeze 35 kilometre uzaklıktaki Aydınalan Köyü'nde yaşayanlar. Hayvan gübresinden yapılan tezekler, odun ve araziden toplanan geven bitkisiyle kışı geçirecek olan köylüler, artık zorlu günlere hazır olduklarını söylüyor.
Eşi Selda Darboğaz (53) ili birlikte yaz boyunca kışa hazırlandıklarını belirten Zeki Darboğaz (58), 20 tona yakın tezek yaptıklarını belirtti. Köylerde yıllardan beri tezek kullanıldığını belirten Darboğaz çifti, havaların soğumasıyla birlikte tezek sobasını da yakmaya başladı. Tezeklerin sobada kolay tutuşması için de, yazın dağlardan topladıkları gevenleri kullanan çift, sobanın üzerinde çay demliyor ve yemeklerini pişiriyorlar.
Evlerde ve tandırlarda kullanılan tezek sobaları, kışın sağlıklı geçmesine de sebep oluyor. Dumanının rahatsızlık vermemesi nedeniyle ev sakinleri geceleri korkmadan uyuyabiliyorlar.
KAZ KANADI YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR
Her şeyin doğal ve organik olduğu Aydınalan Köyü'nün sakinlerinden Selda Darboğaz, sobanın üzerindeki tozların kaz kanadı ile temizlendiğini söyledi. Köylerde bu tür temizliklerin kaz kanadıyla yapıldığını belirten Darboğaz, hemen hemen her evde de kaz kanadının bulundurulduğunu ekledi.
KÖY KUMPİRİ
Tezek sobasında pişirilen organik patateslerle hazırlanan köy kumpiri de lezzetiyle damaklara hitap ediyor. Patatesin içine kaz yağı, sarıyağ ve baharat konularak hazırlanan köy kumpiri büyük bir iştahla yeniliyor.
Zeki Darboğaz, "Köyde hayatımız böyle geçiyor. Çocukları evlendirdik, biz de eşimle baş başa kaldık. Yaz boyunca çalışıp kış hazırlıklarımızı tamamladık. Tezeklerimizi de kuruttuk. Tezeklerden çok istifade ediyoruz. Masraf etmeden kışlık yakacağımızı böylelikle temin etmiş oluyoruz. Tezek sobası dumanı rahatsız etmediği için çok da sağlıklı. Hayatımızdan memnunuzö dedi.
Selda Darboğaz ise köyde yaşamanın zorluklarının yanında güzelliklerinin de olduğunu, en güzelinin ise doğal yaşamak ve organik beslenmek olduğunu belirtti. Köyde bol bol temiz hava soluduklarını da ifade eden Darbogaz, tüm çabalarının çocukları ve torunlarının geleceği için olduğunu belirtti.

Görüntü Dökümü
-------------
-Tezeklerden detaylar
-Zeki Darboğaz'ın konuşması
-Selda Darboğaz'ın konuşması
-Tezeğin gevenin el arabasıyla taşınması
-Tezek sobasının yakılması
-Tuluk peynirlerinden detaylar
-Hayvanların suya götürülmesi
-Genel ve detaylar
-Tezek sobasında pişen patatesle kumpir hazırlığı
-Kaz yağı, sarıyağ katılması
-Yenilmesi

Haber-Kamera: Bedir ALTUNOK / KARS, ()

==========================


 

Yorumlar (0)
15°
açık
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oyunu hangi partiye vereceksin?
Namaz Vakti 15 Kasım 2019
İmsak 06:17
Güneş 07:45
Öğle 12:54
İkindi 15:29
Akşam 17:53
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6