banner314

banner325

DHA YURT BÜLTENİ - 2

  Erciş eski Belediye Başkanı HDP'li Çetin, tutuklandı (Görüntü ekiyle yeniden) Van 4'üncü ve 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi ile Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında görevden alındıktan...

GÜNDEM 23.10.2019, 09:23
6
DHA YURT BÜLTENİ - 2

 

Erciş eski Belediye Başkanı HDP'li Çetin, tutuklandı (Görüntü ekiyle yeniden)

Van 4'üncü ve 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi ile Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında görevden alındıktan sonra gözaltına alınan Erciş eski belediye başkanı Yıldız Çetin ve beraberindeki 3 kişi, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan Çetin, 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'terör propagandası yapmak' suçlarından tutuklanırken, 3 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen 'terör' soruşturması kapsamında verilen yakalama kararı doğrultusunda polis ve jandarma ekipleri, 15 Ekim'de eski Erciş Belediyesi Başkanı Yıldız Çetin ve 13 belediye meclis üyesinin evine operasyon düzenledi. Operasyonda, Çetin ve 13 meclis üyesi gözaltına alındı. Çetin ve beraberindeki belediye meclis üyeleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Emniyetteki sorguları tamamlanan 8 belediye meclis üyesi, dün akşam çıkarıldıkları mahkemece 'terör örgütüne üye olmak', 'PKKKCK'ya eleman kazandırmak' suçlarından tutuklanıp Van F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.
İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan Yıldız Çetin ve beraberindeki 3 kişi, de bugün öğlen saatlerinde adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından mahkemeye çıkarılan Çetin, 'terör örgiütüne üye olmak' ve 'terör propagandası yapmak' suçlarından tutuklanıp Van F Tipi Kapalı cezaevine gönderilirken, belediye meclis üyesi Bayram Çiçek, HDP İlçe Başkanı Hücret Kandemir ile HDP İlçe Başkan Yardımcısı Şakir Asıl da, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Görüntü Dökümü
-------------
-Yıldız Çetin'in sevkinden görüntü

HABER: Barbaros KULERCİŞ (Van), ()

==============================

Kayseri'de 41 kişinin yakalanmasına yönelik FETÖ operasyonu

Kayseri'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında firari durumda olup, haklarında yakalama kararı bulunan 41 kişinin yakalanmasına yönelik operasyon başlatıldı.
Kayseri Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, firar durumda olup, haklarında yakalama kararı bulunan kişilerin yerlerinin tespiti ve yakalanmalarına yönelik çalışma başlattı. Bu kapsamda Kayseri merkezli Mersin, Kahramanmaraş, Trabzon, Batman, Niğde, Nevşehir, Kocaeli, Konya, Sivas, Aksaray, Hakkari, İstanbul, Ankara ve Karaman olmak üzere toplam 15 ilde yürütülen soruşturmalar kapsamında aranan ve haklarında yakalama kararı bulunan toplam 41 şüphelinin, Kayseri'de ikamet ettikleri belirlendi. Asker, polis, öğretmen, sağlıkçı, gelir uzmanı, mühendis ve özel sektör çalışanı oldukları belirlenen şüphelilerin, KHK kapsamında görevlerinden ihraç edildikleri öğrenildi. Aranan şüphelilerden 12'sinin de karı-koca oldukları belirtildi.
Şüphelilerin ayrıca örgüt evinde kaldıkları, kendilerine gelen talimatla deşifre olmamak için evleri kendi adlarına kiralamadıkları, elektrik, doğalgaz, su gibi abonelikleri kendi isimlerine yapmadıkları, binada kendilerini gizledikleri, evlerinden çıkışlarda ve girişlerde tedbirli davrandıkları tespit edildi. Bu kapsamda 41 şüphelinin yakalanmasına yönelik 35 ayrı adrese operasyon düzenlendi. Şüphelileri yakalama çalışmaları sürüyor.

Görüntü Dökümü
-------------
-Gözaltına alınan şüphelilerin Adli Tabipliğe sağlık kontrolüne getirilmesi

Haber-Kamera:Muhammed KISIR/KAYSERİ,

=============================

Yaylalardaki evlerinde yiyecek bırakmadılar

Muş'taki köylüler, İçişleri Bakanlığı'nın 'yaylalarda yiyecek bırakmayın' uyarısını dikkate aldı. Yayladan köylerdeki evlerine dönen vatandaşlar, yaz aylarını geçirdikleri evlerinde eşya ve yiyecek bırakmadı.
İlkbahar aylarıyla birlikte Muş'un verimli yaylalarına göç eden köylülerin, havaların soğumasıyla birlikte dönüş yolculukları sürüyor. Yaklaşık 4,5 ay geçirdikleri yaylada ürettikleri yağ, peynir gibi ürünleri traktör ya da kamyonetlere yükleyen vatandaşlar, kar bastırmadan önce köylerine geri dönüyor. Köye dönüş yolculuğu sırasında vatandaşlar, İçişleri Bakanlığı'nın yayla evlerinde eşya veya yiyecek bırakmayın uyarısına da uyuyorlar.
İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz ay 39 ile gönderdiği yazıda, kış üslenmesi çabası içindeki terör örgütü için vatandaşları uyarmıştı. Yayla ve meralar başta olmak üzere yazlık veya kışlık evlerde vatandaşlardan yaşam malzemesi bırakmamalarını isteyen İçişleri Bakanlığı'nın bu yazısını Muşlu köylüler dikkate aldı. Ayrıldıkları yaylalarda yaşam malzemesine dair geride bir tek pirinç tanesi bile bırakmadıklarını belirten yaylacılardan Ersin Oğlago, "Biz bahar mevsiminde buraya geldik. 4,5 aydır buradayız. Havaların soğumasıyla beraber artık taşınıyoruz. Geride hiçbir yaşam malzemesi, hiçbir şey burada bırakmama şartıyla taşınacağız. Muş Valiliği'nin de bizlere verdiği yazıya göre, bir tane pirinç tanesi bile burada bırakmayacağımızı kendilerine söz vermişiz ve öylece taşınıp gideceğiz buradan. Allah'ın izniyle yine gelecek sene huzurlu bir şekilde, yaylaların serbest olması dileğiyle tekrardan buralara geleceğiz" diye konuştu.
İlkbahar aylarında geldikleri yayladan artık ayrılma zamanı geldiğini belirten Hasan Oğlago ise ürettikleri yağ ve peynirin yanı sıra bütün eşyalarını köylerdeki evlerine götürdüklerini belirtti.

Görüntü Dökümü
-------------
-Yayladaki evden genel detaylar
-Yayladaki ev önündeki hayvandan detay
-Yaylacıların yaşam alanından detaylar
-Yayladaki ev içerisindeki eşyaların toplanılmasından detay
-Yayladaki yaşam malzemelerinin toplanılmasından detaylar
-Yaylacı Ersin Oğlago Röp.
-Yaylacı Hasan Oğlago Röp.

Haber ve Kamera: Muhammed Sami MARAL/MUŞ, ()

===========================

Kars'ın köylerinde kış hazırlığı

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte Kars'ın köylerinde tezek hazırlıkları da tamamlandı. Köylüler kış mevsimi boyunca tezeklerle sobalarını yakıyor, yemeklerini pişiriyor ve ısınma problemlerini ortadan kaldırıyorlar.
Kış mevsiminin uzun ve sert geçtiği Kars'ta köylerdeki hazırlıklar tamamlandı. Beyaz çileye hazırlıkların tamamlandığı yerleşim birimlerinden biri de, merkeze 35 kilometre uzaklıktaki Aydınalan Köyü'nde yaşayanlar. Hayvan gübresinden yapılan tezekler, odun ve araziden toplanan geven bitkisiyle kışı geçirecek olan köylüler, artık zorlu günlere hazır olduklarını söylüyor.
Eşi Selda Darboğaz (53) ili birlikte yaz boyunca kışa hazırlandıklarını belirten Zeki Darboğaz (58), 20 tona yakın tezek yaptıklarını belirtti. Köylerde yıllardan beri tezek kullanıldığını belirten Darboğaz çifti, havaların soğumasıyla birlikte tezek sobasını da yakmaya başladı. Tezeklerin sobada kolay tutuşması için de, yazın dağlardan topladıkları gevenleri kullanan çift, sobanın üzerinde çay demliyor ve yemeklerini pişiriyorlar.
Evlerde ve tandırlarda kullanılan tezek sobaları, kışın sağlıklı geçmesine de sebep oluyor. Dumanının rahatsızlık vermemesi nedeniyle ev sakinleri geceleri korkmadan uyuyabiliyorlar.
KAZ KANADI YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR
Her şeyin doğal ve organik olduğu Aydınalan Köyü'nün sakinlerinden Selda Darboğaz, sobanın üzerindeki tozların kaz kanadı ile temizlendiğini söyledi. Köylerde bu tür temizliklerin kaz kanadıyla yapıldığını belirten Darboğaz, hemen hemen her evde de kaz kanadının bulundurulduğunu ekledi.
KÖY KUMPİRİ
Tezek sobasında pişirilen organik patateslerle hazırlanan köy kumpiri de lezzetiyle damaklara hitap ediyor. Patatesin içine kaz yağı, sarıyağ ve baharat konularak hazırlanan köy kumpiri büyük bir iştahla yeniliyor.
Zeki Darboğaz, "Köyde hayatımız böyle geçiyor. Çocukları evlendirdik, biz de eşimle baş başa kaldık. Yaz boyunca çalışıp kış hazırlıklarımızı tamamladık. Tezeklerimizi de kuruttuk. Tezeklerden çok istifade ediyoruz. Masraf etmeden kışlık yakacağımızı böylelikle temin etmiş oluyoruz. Tezek sobası dumanı rahatsız etmediği için çok da sağlıklı. Hayatımızdan memnunuzö dedi.
Selda Darboğaz ise köyde yaşamanın zorluklarının yanında güzelliklerinin de olduğunu, en güzelinin ise doğal yaşamak ve organik beslenmek olduğunu belirtti. Köyde bol bol temiz hava soluduklarını da ifade eden Darbogaz, tüm çabalarının çocukları ve torunlarının geleceği için olduğunu belirtti.

Görüntü Dökümü
-------------
-Tezeklerden detaylar
-Zeki Darboğaz'ın konuşması
-Selda Darboğaz'ın konuşması
-Tezeğin gevenin el arabasıyla taşınması
-Tezek sobasının yakılması
-Tuluk peynirlerinden detaylar
-Hayvanların suya götürülmesi
-Genel ve detaylar
-Tezek sobasında pişen patatesle kumpir hazırlığı
-Kaz yağı, sarıyağ katılması
-Yenilmesi

Haber-Kamera: Bedir ALTUNOK / KARS, ()

==========================


 

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:38
Yatsı 22:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir