banner314

banner325

DHA YURT BÜLTENİ - 13

Karda mahsur kalan 40 orman işçisi kurtarıldı   ELAZIĞ'ın Baskil ilçesinde kar yağışı nedeniyle ormanlık alanda mahsur kalan 40 orman işçisi, İl Özel İdaresi ekiplerince yapılan 5 saatlik çalışmayla kurtarıldı. Baskil ilçesinde...

GÜNDEM 07.12.2019, 16:16
10
DHA YURT BÜLTENİ - 13

Karda mahsur kalan 40 orman işçisi kurtarıldı
 
ELAZIĞ'ın Baskil ilçesinde kar yağışı nedeniyle ormanlık alanda mahsur kalan 40 orman işçisi, İl Özel İdaresi ekiplerince yapılan 5 saatlik çalışmayla kurtarıldı.

Baskil ilçesinde 40 orman işçisi, gündüz saatlerinde çalışmak için gittikleri Sarıtaş köyü yakınlarındaki ormanlık alanda kar yağışına yakalandı. Yağış etkisini arttırınca işçiler mahsur kaldı. İşçilerin kurtarılması için bölgeye İl Özel İdaresi ekipleri sevk edildi. İş makineleriyle yoldaki karı temizleyip bölgeye ulaşan ekipler, yaklaşık 5 saatlik çalışmayla işçileri Sakabaşı köyündeki evlerine ulaştırdı.

Sakabaşı Köyü Muhtarı Çetin Tekkuş, ormanlık alanda mahsur kalan köy sakinleri için yaptıkları kurtarma çalışmaları nedeniyle İl Özel İdaresi ekiplerine teşekkürlerini iletti.

Görüntü Dökümü
-------
Kapalı yolların açılmasından görüntü
Mahsur kalan işçilerin kurtarılması
Genel ve detay görüntü

Haber: Erkan BAY-Kamera:ELAZIĞ,()

=================

Cerrahlar böbrek nakil operasyonlarını canlı yayında izledi (2)
AÜ'DE ROBOTİK CERRAHİ YÖNTEMLE BÖBREK NAKLİ YAPILDI

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Organ Nakli Merkezi, Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Derneği ile Türk Nefroloji Derneği Antalya Şubesi işbirliğiyle düzenlenen 'Akdeniz Organ Nakli Günleri' kapsamında AÜ Hastanesi'nde ilk kez robotik cerrahi yöntemiyle canlı vericiden alınan böbrek, aynı yöntemle organ bekleyen hastaya nakledildi. Operasyonu yapan AÜ Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, ilk defa böbrek naklinde robotik cerrahi yöntemini kullandıklarını söyledi. Böbrek naklinde daha önce alıcıdan alınan böbreğin buz içinde en fazla 6 saat bekletilebildiğini kaydeden Prof. Dr. Aydınlı, "Bu operasyonda ise daha ileri bir teknoloji kullanıldı. Organ, bir makine içine konulup sanki vücuttaymış gibi çalışmaya devam etti. Bu da bize daha uzun bekleme şansı tanıyacak" dedi.
Operasyonu Türkiye'nin yanı sıra yurt dışından da gelen 380 cerrah ve organ nakil koordinatörünün canlı yayında izlediğini kaydeden Prof. Dr. Aydınlı, "2019 yılında 215 böbrek nakli, 68 karaciğer nakli ve 3 kalp nakli yaptık" dedi. Prof. Dr. Aydınlı, çift kol nakli ve diğer doku nakillerinin de aralıksız devam ettiğini belirtti.

PROF. DR. TUNCER KARPUZOĞLU'NUN ADI AMELİYATHANELERE VERİLDİ
Akdeniz Organ Nakli Günleri'nin ilk gününde AÜ Hastanesi'nde yapımı tamamlanan ve son teknoloji ile donatılan 4 ameliyathanenin açılışı da yapıldı. Ameliyathanelere, Organ Nakli Merkezi'nin kurucusu Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu'nun adı verildi. Açılışa, Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin, AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Başhekim Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Prof. Dr. Ömer Özkan, Prof. Dr. Özlenen Özkan, Prof. Dr. Nihal Boztuğ, Prof. Dr. Suat Hayri Sanlı doktorlar ve ameliyathane çalışanları katıldı.
Ameliyathanelere adının verilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu, "Bu ortamın oluşturulmasında tüm emeği geçenlere ve rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Ünal'a teşekkür ediyorum" dedi.

AÜ Hastanesi'ne 2006-2007 yıllarında organ nakli seminer nedeniyle geldiğini ifade eden Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin ise "Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi bizim göz bebeğimiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi. Rektör Mustafa Ünal da açılışa katılanlara teşekkür etti.

ANTALYA ()

========================

Sivas'ta soğuk havada pancar mesaisi

SİVAS'ta son günlerde etkili olan kar yağışı ve soğuk havaya rağmen çifçilerin pancar mesaisi devam etti. 

İl genelinde aralıklarla etkili olan kar yağışı ve soğuk hava çiftçileri olumsuz etkiledi. Sonbahar aylarında hasadı gerçekleştirilen şeker pancarı tarlaları da kar altında kaldı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 4 derece olması hasadın yapılmasına engel olmadı. Çiftçiler tarlalardan topladıkları şeker pancarını TIR'lara yüklemeye devam etti. Sivas'ın Ulaş ilçesine bağlı Bostankaya köyünde uzun yıllardır şeker pancarı ektiğini söyleyen Hasan Kılıç (72), "Kamyon sıkıntısı çektiğimiz için pancarımız dağda kalıyor. Soğuk havaya rağmen çalışıyoruz. Mecbur ekmek paramızı çıkarıyoruz. İnşallah bu sene son kez pancar ektim. Bu sene çok zorluk çektik. Tarlalarda hala pancar var. Daha benim tarladan alınacak 3 ton pancarım var. Dün gece saat 4 gibi eve gittim." dedi. 

Görüntü Dökümü:
-Pancar hasadından görüntü
-Toplanan pancarlar
-Çiftçinin konuşmaları

Haber-Kamera: Hüsnü Ümit AVCI-Rahmi MEYVECİ/SİVAS, ()-

==========================

Mevlana'yı anma törenleri 'Vefa Vakti' yürüyüşüyle başladı

KONYA'da Mevlana'nın ölüm yıl dönümü nedeniyle her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde  düzenlenen 'Hz. Mevlana'nın 746'ncı Vuslat Yıl dönümü Uluslararası Anma Törenleri', 'Vefa  Vakti' temalı yürüyüşle başladı. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Mevlana'nın 22'nci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru da katıldı. 

30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan'ın Belh şehrinde dünyaya gelen Mevlana, 17 Aralık 1273 tarihinde Konya'da vefat etti.  Mevlana, ölüm gününü yeniden doğuş, sevdiğine yani Allah'ına kavuşmak olarak kabul ediyordu. Öldüğü güne düğün gecesi anlamına gelen 'Şeb-i Arus' dediği için de Mevlevilikte, Mevlana'nın öldüğü gün 'Şeb-i Arus' olarak kabul edildi. Mevlana'nın ölüm yıl dönümlerinde, 7-17 Aralık tarihlerine denk gelen haftada yapılan ve 'Vuslat (Sevgiliye kavuşma) Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri' olarak  isimlendirilen törenler, halk arasında 'Şeb-i Arus' olarak da anılmaktadır.

'VEFA VAKTİ' YÜRÜYÜŞÜ
Bu yıl düzenlenecek olan 'Hz. Mevlana'nın 746'ncı Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri' bugün  'Vefa Vakti' temalı yürüyüşle başladı. 
Törenlere Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ile vatandaşlar katıldı. Şems-i Tebrizi Türbesi'ni ziyaretin ardından Valilik binası önünden yaklaşık 500 metre ilerideki Mevlana Müzesi önüne kadar Kültür ve Turizm Bakanı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği topluluğu öncülüğünde yürüyüş gerçekleşti.  Müze önündeki meydanda ise  Nevbe merasimi (Tekkelerde belirli ritim sazlarının ve seslerin iştirakiyle yapılan özel tören) yapıldı. Ardından Mevlana  Müzesi'ne geçilerek  Mevlana'nın sandukası başında Gülbang duası (Hep bir ağızdan ve makamla yapılan dua) okundu.

ABD'Lİ SANATÇI DELLA MİLES İLAHİ OKUYACAK 

Bugün düzenlenen törenler saat 20.00'da Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek sema ayiniyle sona erecek. 'Hz Mevlana'nın 746'inci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri' boyunca her gün sema gösterileri, sergiler, seminerler, atölye çalışmaları, tasavvuf müziği konserleri, Mesnevi dersleri  ile sürecek.

10 Aralık günü dünyaca ünlü şarkıcılar Michael Jackson ve Whitney Houston'a   uzun süre vokalistlik yapan  ve İslamiyet'i tercih edip Müslüman olan  ABD'li rock müzik sanatçısı Della Miles, Türkçe olarak ilahi okuyacak.  Törenler 17 Aralık günü düzenlenecek 'Şeb-i Arus' programıyla sona erecek. 

Görüntü Dökümü
--------------------
- Şems Tebriz-i türbesi ziyaret 
- Vefa Vakti, yürüyüşü 
- Mevlana meydanındaki törenler 
- Mevlana Müzesi'nde gülbang duasının okunması 

Haber- Kamera: Tolga YANIK -Hasan DÖNMEZ / KONYA ()

========================================

Kadın girişimciler Yüksekova'da işletmeleri gezdi
 
HAKKARİ Üniversitesi'nin hayata geçirdiği 'Hakkari Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor' projesi kapsamında 75 kadın girişimci, Yüksekova ilçesinde işletmeleri gezerek bilgi aldı.

'Hakkari Girişimci Kadınlarını Yetiştiriyor' projesi kapsamında 75 kadın girişimci, iş hayatına hazırlanıyor. Verilen kurslarla meslek edinen, kadınlar, Yüksekova’daki birkaç işletmeyi gezerek bilgi aldı. Proje Koordinatörü Hakkari Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Firdevs Sağlam, "Bir yıldır hazırlıkları süren, eğitim modüleri hazırlanan bir proje, iş hayatına hazırlan girişimci kadınlara bu alanda eğitimler verip, destekli bir eğitim programı sunuyoruz. Mesleki eğitim dersleri ile bütünleşerek Hakkari’de ticarete dönüştürülmesi gereken ürünlerin projelendireceği bir proje, kadınların kendi sosyal yaşamında kişisel gelişiminde destek olacak eğitimlerinde yer alacağı bir proje olarak tasarlanmıştır" dedi.

Hakkari Üniversitesi'nin ev sahipliği yaptığı projeye birçok kamu kurumu ve STK'nın de destek verdiğini belirten Dr. Öğretim Üyesi Firdevs, "Aynı zamanda İsviçre Büyükelçiliği'nin de belirli bir desteği yer alıyor. Bizim bugün buraya gelmemizdeki amacımız, kadınlara işletmecileri gezdirmek işletmenin ne olduğu ve bir işletme kurarlarsa ilerde kafalarında bir şeylerin canlanması için bu işletmelerin gezmelerini planladık" dedi.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

Yaşar KAPLAN/YÜKSEKOVA (Hakkari), ()

========================
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 19 Ocak 2020
İmsak 06:49
Güneş 08:18
Öğle 13:20
İkindi 15:48
Akşam 18:11
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 17 37
2. Başakşehir 18 36
3. Fenerbahçe 18 34
4. Alanyaspor 18 32
5. Trabzonspor 17 32
6. Beşiktaş 17 30
7. Galatasaray 17 27
8. Malatyaspor 18 24
9. Gaziantep FK 18 24
10. Göztepe 17 23
11. Denizlispor 17 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 17 15
16. Antalyaspor 17 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 17 30
3. Keçiörengücü 17 28
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Ümraniye 18 28
6. Menemen Belediyespor 18 28
7. Bursaspor 17 27
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 17 23
13. İstanbulspor 17 19
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 17 13
16. Boluspor 17 13
17. Adanaspor 18 13
18. Eskişehirspor 17 6
Takımlar O P
1. Liverpool 21 61
2. Man City 23 48
3. Leicester City 22 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 22 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Brighton 23 25
15. Burnley 22 24
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 20 43
2. Barcelona 19 40
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 19 31
7. Valencia 19 31
8. Athletic Bilbao 19 29
9. Villarreal 19 28
10. Granada 19 27
11. Levante 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Real Betis 19 24
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Celta de Vigo 19 15
18. Mallorca 19 15
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 19 11
Günün Karikatürü Tümü