DHA YURT BÜLTENİ-10

1)TUZLA'DA ŞEHİT DÜŞEN POLİS MEMURU, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI İSTANBUL Tuzla'da hırsızlık şüphelisiyle yaşanan kovalamaca da şüphelinin ateş açması sonucu şehit düşen 31 yaşındaki polis memuru Battal Yıldız, memleketi Konya'nın...

DHA YURT BÜLTENİ-10

1)TUZLA'DA ŞEHİT DÜŞEN POLİS MEMURU, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

İSTANBUL Tuzla'da hırsızlık şüphelisiyle yaşanan kovalamaca da şüphelinin ateş açması sonucu şehit düşen 31 yaşındaki polis memuru Battal Yıldız, memleketi Konya'nın Akşehir İlçesi'nde son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Polis memuru Battal Yıldız'ın cenazesi ilk olarak helallik alınması için baba evine götürüldü. Burada ailesi şehit Yıldız'ın tabutuna sarılıp, ağladı. Şehit Yılmaz'ın cenazesi dualar eşliğinde törenin yapılacağı Nasreddin Hoca Meydanı'na getirildi. Törene Konya Valisi Yakup Canbolat, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Ak Parti Akşehir Milletvekili Mustafa Baloğlu, Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, Belediye Başkanı Salih Akkaya, ailesi, yakınları ve vatandaşlar katıldı.
Şehit eşi Emine Yıldız, eşinin tabutuna sarılıp, "Battalım sana doyamadım, bu ömür sensiz nasıl geçecek" diyerek gözyaşları içinde ağıt yaktı. Şehit annesi Kezban, babası Ali ve kardeşleri tabuta sarıldı. Şehit annesi Kezban Yıldız, "Yavrum bizi bırakım gitme, kuzum"diye ağladı.
Şehidin 6 yaşındaki oğlu Hasan İlyas,babasının polis yeleğini giyerek katılması dikkat çekti.  2 yaşındaki oğlu Mehmet Ali ise her şeyden habersiz bir yakının kucağında törenleri izledi.
Şehit Yıldız'ın cenazesi öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Akşehir Şehitliği'ne defnedildi.

Görüntü Dökükümü
-----------------
- Şehit töreninden detay
- Eşiğinin ağıt yakması
- Şehit annesinden detay
- Şehit çocuğundan detay
- Törenden genel ve detay
(Haber- Kamera: Atilla MEMİŞ AKŞEHİR KONYA ))
=======================================

2)KÜÇÜK ESMA'NIN ÖLÜM NEDENİ YEDİĞİ ARMUTTAN ZEHİRLENME DEĞİLMİŞ

MUĞLA'nın Ortaca ilçesinde, akşam yemeğinden sonra armut yemesinin ardından rahatsızlanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 6 yaşındaki Esma Topçu'ya Muğla Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopside, kalp damarlarında üzüm tanesi büyüklüğünde baloncuklar oluştuğu belirlendi. Zehirlenme sonucu ölmediği bildirilen Topçu'nun ölümüyle ilgili kesin raporun daha sonra çıkacağı öğrenildi.
Dalaklı Mahallesi'ndeki evlerinde, geçen cumartesi günü saat 20.00 sıralarında, babası Muhammet Topçu, annesi Pınar Topçu ve ablası Emine Topçu ve bir grup arkadaşıyla ile bahçeden topladıkları armutlardan yiyen Esma Topçu, bir süre sonra rahatsızlanıp, kusmaya başladı. Bunun üzerine küçük kız, ailesi tarafından Ortaca Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Boğazı tahriş olduğu belirlenen Topçu'ya serum takıldı. Ancak, buna rağmen hayati foksiyonlarının kötüye gitmesi üzerine çocuk doktoru çağrıldı. Doktorun müdahalesine rağmen küçük Esma, yaşamını yitirdi. Esma'nın Muğla Adli Kurumu'ndaki otopsinin ardından ailesine teslim edilen cenazesi Köyceğiz'in kırsal Pınarköy Mahallesi'ne götürüldü. Burada Pınarköy Camisi'nde dün ikindide kılınan namazın ardından küçük kızın cenazesi mahalle mezarlığında toprağa verildi.
İki çocuğundan birini toprağa vermenin acısını yaşayan, bahçıvanlık yapan 40 yaşındaki Muhammet Topçu, "Kızım armut yedikten sonra bahçede arkadaşlarıyla oynarken kusup, aniden bayılmış. Arkadaşlarının haber vermesi üzerine hemen kendisini hastaneye götürdüm. Doktorlar müdahalede bulundu. Bu sırada kızım çişinin geldiğini söyledi ve hemen ardından da kustu. Bunun üzerine beni dışarı çıkartıp, doktorlar müdahaleye devam etti. Bu sırada bize bir bilgi verilmedi. Çocuk doktoru Veli Bey ile görüştüğümde bana böyle bir vaka ile ilk kez karşılaştıklarını, gerekli müdahalenin yapıldığını söyledi. Ancak, daha sonra acı haberi aldık. Tabii ki bu sırada yaşanan üzüntüyle birlikte amcası ve diğer yakınlarımız doktorlara tepki göstermiş. Armut yedikten sonra kızımın rahatsızlanması nedeniyle biraz da bizim verdiğimiz bilgiler üzerine zehirlenme üzerinde yoğunlaşıldı. Ancak Muğla Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından bana kızımın ölümünün zehirlenmeden olmadığı söylendi. Ayrıca, kusmaya bağlı boğazında tahriş meydana gelmesinin doğal olduğu ama otopsideki ilk bulgularda kalp damarlarında üzüm taneciği büyüklüğünde baloncuklar olduğu belirtildi. Ama ölüm nedeniyle ilgili kesin sonucun 1.5 ay sonra çıkacağı da belirtildi" dedi.
Anne 36 yaşındaki Pınar Topçu da kızlarını kara toprağa vermenin acısını yaşadıklarını belirtip, "Yavrumdu O benim, ciğerimdi. Allah onu bizden aldı. Kızımı gözümün önünden beş dakika bile ayırmadım. Çocuğumun daha önceden herhangi bir şikayeti de yoktu. Ne oldu ise birden oldu. Ölüm nedeni yediği armuttan kaynaklanmamış. Yüreğimiz yanıyor" diye konuştu.

Görüntü Dökümü

------------

-Ölen Esma Topçu'nun fotoğrafı

-Baba Muhammet Topçu ile röp.

-Anne Ponar Topçu ile röp.

Haber-Kamera: Cihan KAYA / ORTACA (Muğla), ()

==============================================

3)ÖZGECAN'IN KATİLİNİ CEZAEVİNDE ÖLDÜRENE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
 
MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde bindiği minibüste öldürülen üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Özgecan Aslan'ın katili 26 yaşındaki Ahmet Suphi Altındöken'i Adana Cezaevi'nde öldüren 46 yaşındaki Gültekin Alan, ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 29 yıl  9 ay 10 gün hapis cezasına mahkum edildi, diğer 6 sanık beraat etti.
11 Nisan 2016'da, Özgecan cinayetinden mahkum Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmittin Altındöken, cezaevinde kaldıkları koğuşta hükümlü Gültekin Alan'ın tabancalı saldırısına uğradı. Ahmet Suphi Altındöken öldü, babası yaralandı. Başlatılan soruşturma kapsamında Gültekin Alan, ona yardım ettiği iddiasıyla infaz koruma memuru Hacı Ahmet Özdoğan, silahı cezaevine soktuğu iddia edilen hükümlü Hüsamettin Bağlar ve eşi Gamze Bağlar, diğer tutuklular Ahmet Tekin Baykal ve Ferat Yüksel ile Serkan Akkoca hakkında Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı. Mahkeme dosya içeriği ile ilgili yayın yasağı getirdi.

Adana 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına tutuklu Gültekin Alan, tutuksuz sanıklar Ferat Yüksel, infaz koruma memuru Hacı Ahmet Özdoğan, Gamze Bağlar, Serkan Akkoca ile avukatları katıldı. Başka suçtan cezaevinde tutuklu bulunan sanıklar Ahmet Tekin Baykal ve Hüsamettin Bağlar ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) sistemi ile duruşmada hazır oldu. Öldürülen Ahmet Suphi Altındöken'in olayda yaralanan babası Necmettin Altındöken de hükümlü olduğu Silivri Cezaevi'nden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlandı. Sanık Gültekin Alan son savunmasında, şunları söyledi:

ÖLDÜRME KASTIYLA ATEŞ ETMEDİM

"Suç aleti silahı bir yıl önce tuvalette buldum ve bacak arasında sakladım.  Silahın nasıl cezaevine sokulduğunu bilmiyorum. Olay günü halı sahaya çıkacağımız belli değildi. İnfaz koruma memuru daha sonra halı sahaya çıkacağımızı söyledi. Bu sırada infaz koruma memurları, Özgecan Aslan'ı öldüren ile babasının F Tipi Cezaevine getirildiğini ve hangi koğuşta kaldıklarını konuşurlarken duydum. O günler kafam dağınıktı. Özgecan Aslan'ın öldürülmesi rüyalarıma giriyordu. Benim de 2 kızım var. Görevli halı saha kapısını açtı. O sırada sinema perdesi gibi Özgecan Aslan ve kızlarımı gördüm. Halı sahaya girmedim, kendi kendime 'Hadi ne bekliyorsun?' diyerek saniyeler içinde karar verdim. Merdiven boşluğuna doğru ateş edip ölüm korkusu vermek istedim. Cezaevinde en büyük ceza birisine ölüm korkusu vermektir. Kaldıkları kapının mangalını açtım. Orta yaşlı biri mangala doğru geldi. Ahmet Suphi'nin babası olduğunu bilmiyordum. 'Suphi'yi çağır, evrakı var' dedim. 'Suphi' diye seslendi. Yukarı merdivenlerden inerek mazgalın önüne geldi. Diğer kişinin babası olduğunu bilseydim o anda ikisinin de kafasına sıkabilirdim. Ahmet Suphi ile karşı karşıya geldik. Namlunun ucu ona doğruydu. İsteseydim kafasına sıkardım. Ona 'Özgecan Aslan'ın selamı var, geri çekil' dedim. Geri geri kaçarken merdiven boşluğuna doğru gitti. 2 defa tetiğe bastım. Kurşunlardan biri sol göğsüne isabet etti. Öldürmek amacım olsaydı tabancamdaki diğer kurşunları da boşaltırdım. Hedef gözetmeden ateş ettim. Göz ucuyla içeri baktığımda bir kişinin kaçtığını gördüm. Ahmet Suphi sandım. Bir el ateş daha ettim. Oysa babasıymış. Tasarlayarak yapmadım. Biri bizi gözetliyor gibi her yerde kamera var, tasarlamam imkansız. 1 dakikada oldu bitti."

Diğer sanıkların bu olayla ilgisinin bulunmadığını savunan Alan, sanıklardan Ahmet Tekin Baykal'ın kendisini azmettirdiği iddiasının doğru olmadığını savundu. Diğer sanıklar da olayla ilgilerinin bulunmadığını belirtip beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, Alan'ı 'tasarlayarak adam öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti. Ayrıca, Alan'a 'tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüsten' 18 yıl, 'hakaretten' 1 yıl 4 ay, 'yasak eşyaları cezaevine sokmak, 6136 Sayılı Yasaya Muhalefet' suçlarından 6 yıl, 'infaz koruma memurlarını hürriyetlerinden alıkoymadan' da 4 yıl 5 ay 10 gün olmak üzere toplam 29 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası daha verildi.
Cezalarda indirim yapılmazken, diğer sanıklar delil yetersizliğinden beraat etti.

Görüntü Dökümü
----------------------
olayla ilgili ARŞİV görüntü

ADANA, ()-

========================================================

4)DÜNYACA ÜNLÜ İKİ ROMEN POPÇU BULDAN'DA SAHNE ALACAK

DENİZLİ'nin Buldan İlçesi'nde bu yıl 22'ncisi düzenlenecek Yenicekent Tripolis ve Turfanda Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Festivali'nde, dünyaca ünlü Romen pop müzik şarkıcısı Alexsandra Stan ve Otilia'nın sahne alacağı bildirildi.
18-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan Buldan Yenicekent Tripolis ve Turfanda Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Festivali'nde ilk kez yabancı sanatçılar sahneye çıkacak. Şarkıları tüm dünyada beğeniyle dinlenen ve Türkiye'de ciddi bir hayran kitlesi bulunan Aleksandra Stan ile Otilia, Buldan'da konser verecek.
2010 yılında çıkardığı Mr. Saxobeat isimli şarkısıyla popüler olan ve şarkısı Youtube'de 315 milyon kez görüntülenen Alexandra Stan, 19 Ağustos Cumartesi günü hayranlarıyla buluşacak. 2014 yılında çıkardığı Bilionera şarkısıyla müzik listelerinde en üst sıralara çıkan ve 2015 yılında Serdar Ortaç'ın Balım şarkısında eşlik etmesiyle Türkiye'de ciddi bir hayran kitlesi kazanan Otilia ise, 20 Ağustos Pazar günü sahneye çıkacak.
CHP'li Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, ünlü sanatçıların ilçeye gelip konser vermelerinin tanıtım açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, "Bu yıl 22'ncisini düzenleyeceğimiz Buldan-Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Festivali'nde çıtayı biraz daha yükseltmek istedik. Dünyaca ünlü Sultaniye üzümümüzün yanında halen kazıları devam eden ve bu güne kadar muhteşem eserlerin gün yüzüne çıkarıldığı antik Tripolis kentini daha iyi ve dünyaya duyurabilmek için gençlerin çok sevdiği iki yabancı sanatçı ile anlaştık. Umuyoruz ki Alexandra Stan ve Otilia'nın bu tanıtıma katkıları çok olacaktır" dedi.

Görüntü Dökümü
-----------------------:
- Alexandra Stan'IN "Mr. Saxobeat" şarkısının video klibi (Youtube görüntüsü)
-Otilia "Bilionera" şarkısınını video klibi (Youtube görüntüsü)

Haber: Özcan DURUSOY / BULDAN (Denizli), ()

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner314

banner325