DHA YURT BÜLTENİ-10

1)MALATYA'DA 4.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM VALİ BARUŞ: İHTİYACI OLANLARARA ÇADIR KURACAĞIZ Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan ilçesinde meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki depremde hasar gören binalarda yaşayan ve ihtiyacı olanlara çadır...

DHA YURT BÜLTENİ-10

1)MALATYA'DA 4.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
VALİ BARUŞ: İHTİYACI OLANLARARA ÇADIR KURACAĞIZ

Malatya Valisi Aydın Baruş, Arguvan ilçesinde meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki depremde hasar gören binalarda yaşayan ve ihtiyacı olanlara çadır kurulacağını söyledi. Bölgede yaşayanların depreme karşı bilinçlenmesi için bilgilendirilmelerine yönelik çalışılacağını da belirten Vali Baruş, şöyle dedi:"Tüm Arguvanlı vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Çok şükür ki herhangi bir can kaybımız oluşmadı. Binalarda meydana gelen hasarlarla ilgili çalışmalarımıza hemen başlandı. Bugün itibari ile vatandaşlarımıza acil barınma ihtiyacı olan çadırları kuracağız. Diğer taraftan bu bölgede yaşayan vatandaşlarımızın depreme karşı bilinçli hale getirilmesi, nasıl davranmaları gerektiği konusunda toplantılarla onları bilgilendirecek çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah vatandaşlarımızı üzecek can ve mal kaybına yol açacak böyle afetleri yaşamayız diye temenni ediyorum. Ama şu da gösteriyor ki biz depreme her zaman hazırlıklı olmalıyız, yaşadığımız konutları sağlıklı ve sağlam bir şekilde inşa etmek durumundayız."
DEPREM ANI KAMERADA
Arguvan'da saat 7.41'de meydana gelen 4.5 büyüklüğündeki deprem bir kırtasiyenin güvenlik kameralarına yansıdı. Sarsıntıyla birlikte kapalı olan iş yerinin raflarında bulunan ürünlerin sallandığı görüldü.

Görüntü Dökümü
-------------------------------------
- Deprem anı güvenlük kamerası
- Vali Aydın Baruş'un açıklaması
- Genel ve detay görüntüler
Haber-Kamera: Taha AYHAN-MALATYA-
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 204 MB

=======================================================

2)BAKAN ÇAVUŞOĞLU: TARİHİMİZİ, KENDİ SOYUNU KATLEDENLERE AŞIK OLANLARDAN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız parlamenter Sonia Krimi'nin 1915 olaylarına yönelik eleştirilerine değinerek "Tarihimizi, özelliklede kendi tarihini bile unutup, mevki, makam için kendi soyunu katledenlere aşık olanlardan da öğrenecek değiliz. Kendi soyunu unutanlar, tarihini unutmak isteyenlerden tarih dersi alacak değiliz. Buna cüret edenlere de gerekli dersi vermek bizim boynumuzun borcudur. Onların hadlerini bildirmek Türk milleti adına bizim görevimizdir." dedi. Dışişleri Bakanı Mevlet Çavuşoğlu,  Konya'da Selçuk Üniversitesi tarafından kendisine verilen  fahri uluslararası ilişkiler doktora payesi törenine katıldı. Üniversite kampüsündeki Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ndeki törende konuşan Çavuşoğlu,  girişimci ve insani dış politikası dolayısıyla kendine verilen fahri doktora dolayısıyla mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.
Bakan Çavuşoğlu, Fransız parlamenter Sonia Krimi'nin 1915 olaylarına yönelik eleştirilerine değindi. Çavuşoğlu, şunları söyledi: "Geçmişimizi, tarihimizi, ecdadımızı çok iyi öğrenip çok iyi anlatmamız lazım. Esasen bu bize yani geleceğimizi de ışık tutar. Tarihimizi özelliklede kendi tarihini bile unutup, mevki, makam için kendi soyunu katledenlere aşık olanlardan da öğrenecek değiliz. Kendi soyunu unutanlar, tarihini unutmak isteyenlerden tarih dersi alacak değiliz. Antalya'da da söylediğim gibi buna cüret edenlere de gerekli dersi vermek bizim boynumuzun borcudur. Onların hadlerini bildirmek Türk milleti adına bizim görevimizdir. Bu ecdadımızla, tarihimizle gurur duyuyoruz."
'BİZİM TARİHİMİZDE SOYKIRIM YOKTUR' 
Bakan Çavuşoğlu, tarihimizde soykırım olmadığını belirterek, "Bizim tarihimizde soykırım yoktur. Bizim tarihimizde sömürgecilikte yoktur.  Ecdadımızla her zaman gurur duyuyoruz. Biz Alpraslan'la,  Alaeddin Keykubat'la, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Abdülhamit Han ile gurur duyduk. Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile gurur duyuyoruz. O günden bu yana Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten, Recep Tayyip Erdoğan'a kadar bu ülkeye hizmet etmiş tüm devlet büyüklerimizi her zaman saygıyla sevgiyle hakkın rahmetine kavuşanları da rahmetle yad ediyoruz. Biz tarihimizle gurur duyuyoruz." dedi.
YABANCI DÜŞMANLIĞI, İNSANI DEĞERLERİMİZE TEHDİT OLUŞTURUYOR
Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik yapılan terör saldırısına da değinen Çavuşoğlu, "Yeni Zelanda'da meydana gelen terör saldırısında, hoşgörüsüzlük, ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığının ortak insani değerlerimize bir tehdit teşkil ettiğini bir kez daha görmüş olduk. Son yıllarda artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığının bir tezahürü oldu. Bu tehditlere karşı dayanışma içinde ve kararlılıkla mücadele etmek şart olmuştur. Bu anlayışla terör saldırısının hemen arkasından sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla birlikte Yeni Zelanda'ya gittik, oradaki Müslüman kardeşlerimizle, tüm Yeni Zelanda halkıyla ve hükümetiyle olan dayanışmamızı gösterdik. Hemen arkasından İslam İşbirliği Teşkilatı dışişleri bakanları toplantısını İstanbul'da acil olarak topladık. Fakat sadece İslam İşbirliği Teşkilatını toplamak yetmez. Bu gelişme, herkesi tehdit eden trend karşısında tüm dünyayı ayağa kaldırmamız gerekir." diye konuştu. 
Yeni Zelanda'daki saldırı için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nu da olağanüstü toplanmaya çağırdıklarını ifade eden Çavuşoğlu , "2 Nisan günü genel kurulda yaptığım hitabımı Hazreti Mevlana'nın tüm insanlığı kucaklayan sözleriyle noktaladım. Hazreti Mevlana diyor ki, 'Hoşgörünün kulaklarıyla dinleyin, şefkatin gözleriyle görün, sevginin diliyle konuşun'. Bu mesajı, insanlığın vicdanının meclisi olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda tüm dünyaya anlatmak istedik. 21'inci yüzyılın sorunlarının çözümü uzaklarda değil, değerlerimizde, zengin mirasımızda ve öz kültürümüzdedir.ö dedi.
SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Erasmus programı kapsamında Polonya'da iken öldürülen Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 2'nci sınıf öğrencisi Furkan Kocaman'a Allah'tan rahmet, ailesine ve üniversite camiasına baş sağlığı dileyen Çavuşoğlu, "Bu konuda gerekeni yapmak Bakanlığımızın en temel görevi. Ama bundan sonra soruşturmanın tüm boyutlarıyla açığa çıkması için ve bu cinayetin arkasındaki sebepler dahil tüm gerçeklerin aydınlığa çıkarılması için takibini yapıyoruz. Bunun peşini bırakmayacağımızı özellikle vurgulamak istiyorum.ö dedi.

Görüntü Dökümü 
------------------
- Mevlüt Çavuşoğlu'nun konuşması 
- Çavuşoğlu'nun doktoro payesini alması 
- Genel ve detay
Haber- Kamera: Tolga YANIK- Hasan DÖNMEZ KONYA )) 
=============================================

3)DİYARBAKIR'DA OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI: 2 ÖLÜ, 7 YARALI 

 DİYARBAKIR'ın Kocaköy ilçesinde iki otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen kazada ilk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı. Kaza, öğle saatlerinde Dyiarbakır- Bingöl karayolunun 65'inci kilometresinde meydana geldi. Kocaköy ilçesi yakınlarında ilerleyen sürücülerinin isimleri belirsiz 33 SP 982 ve 33 RA 274 plakalı otomobiller kafa kafaya çarpıştı. İhbarla kaza yerine çok sayıda sağlık ve güvenlik görevlisi sevk edildi. Kazada ilk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı. Yaralılar, sağlık görevlilerince ambulanslarla hastanelere götürülerek tedaviye alındı.

Görüntü Dökümü
--------------------------
- Kaza yerinden görüntü
- Kazaya karışan araçlar
- Jandarma ekiplerinin güvenlik önlemleri
- Sağlık görevlileri
-Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Emrah KIZIL/DİYARBAKIR,()
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 10.43 MB

==================================================
4)EDREMİT'TE HDP'Lİ ADAYIN YERİNE MAZBATA ALAN AK PARTİ'Lİ SAY, GÖREVE BAŞLADI
 
YÜKSEK Seçim Kurulu'nun (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden uzaklaştırılan adaylara seçilse de mazbata verilmeyeceğini açıklamasının ardından, Van'ın Edremit  ilçesinde HDP'li Belediye Başkan adayı Gülcan Kaçmaz Sayyiğit'in yerine, yarışı ikinci sırada tamamlayan AK Parti'li İsmail Say'a mazbata verildi. Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli'den görevi devralan İsmail Say, "Gönül isterdi ki; buraya seçilerek bu mazbatayı alıp, karşınıza çıkmaktı. Ancak nasip ve Allah'ın takdiri böyleymiş. Biz, hem bize oy veren yüzde 42'nin ve oy vermeyen yüzde 58'lik kısmın da belediye başkanı olacağımızı buradan belirtmek istiyoruz" dedi. Van'ın Edremit ilçesinde resmi olmayan sonuçlara göre, 31 bin 094 oy alarak seçimi kazanan HDP'li Gülcan Kaçmaz Sayyiğit'e, KHK ile öğretmenlikten ihraç edildiği gerekçesiyle, YSK'nın aldığı karara göre mazbata verilmedi. YSK'nın kararı gereği, seçimi ikinci sırada tamamlayan AK Parti'li İsmail Say mazbata aldı. Bugün Van İl Seçim Kurulu'na giderek mazbatasını alan Say, ardından Edremit Belediyesi'ne geçerek görevine başladı. İsmail Say'ı belediye binası önünde, belediye başkan yardımcıları ve personel karşıladı. Daha sonra belediyenin konferans salonunda devir teslim töreni gerçekleştirildi. AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ve partililerin katıldığı törende, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Atıf Çiçekli görevi yeni başkan İsmail Say'a devretti. Kayyum Belediye Başkan Vekili Çiçekli, yeni başkan Say'a çiçek verip, belediye başkanlığı mührünü teslim etti. İsmail Say da, belediyeyi 2,5 yıl yöneten Atıf Çiçekli'ye çiçek vererek, makam aracına kadar yolcu etti. Say, daha sonra makamına geçerek koltuğuna oturdu.

'BU YOLA KEFENİMİ GİYEREK ÇIKTIM'

Görevi devreden Kaymakam Atıf Çiçekli, Edremit'e yaptığı hizmetleri anlatırken, projelerle ilçenin çehresinin değiştiğini söyledi. Kaymakam Çiçekli, "2,5 yıl önce Edremit Belediyesi'ni 'özerklik' ilanı üzerine, çukurlar üzerine devraldık ve vatandaşımızı hizmetle buluşturmak üzere elimizden geldiği çerçevede hizmetlerle buluşturduk. Biz bu süreçte keyfimizden veya durduk yere Edremit Belediyesi'ni devralmadık. Ne yazık ki hizmet odaklı bir belediye değildi bizden önceki belediye. Ne yazık ki yoluyla, asfaltıyla, karla mücadelesiyle değil, 'özerklik' ilanıyla, çukur siyasetiyle, bombalarla anılan bir şehir, bir belediyeydi. Biz bu yola Sayın Cumhurbaşkanımızın milli birlik ve kardeşlik projesi çerçevesinde geldik. Biz görevlendirildiğimizde bize yönelik bakış, 'Kefenini giydi yola çıktı' bakışıydı. Biz kefenimizi giyerek çıktığımız bu yolda elhamdülillah 2,5 yıl sonrasında alnımızın akıyla Edremit Belediyesi'ni değerli dostum İsmail Say'a devrediyoruz" dedi.

Görev yaptığı dönemde çok talihsizlikler yaşandığını kaydeden Çiçekli, "Bu 2,5 yılda çok değerli dönem arkadaşım Muhammed Fatih Safitürk şehit oldu. 10 yıllık değerli meslektaşımızı şehit verdik, bu belediye başkanlığı döneminde. Edremitlileri hizmetle buluşturma sürecinde çok ciddi tehditler oldu. Birkaç sefer suikast girişimi yaşadık. Elhamdülillah bizi Allah'ın koruduğunu, kimseden de korkmadığımızı, minnet etmediğimizi de ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin çok güçlü olduğunu, emniyetiyle, jandarmasıyla, korucusuyla, bütün kamu kurumları, unsurlarıyla güçlü bir devlet olduğunu her fırsatta ifade ettik, etmeye de devam edeceğiz inşallah. Bizler belediyeyi devraldığımızda ne yazık ki, çökmüş bir belediyeydi. Kamu personeli açısından da mali açıdan da çökmüştü. Bu süreçte teknik personelimiz nerdeyse yok gibiydi. Biz bu süreçte Vanlı insanlardan bir kadro kurup, Edremit'imizi hizmetle buluşturduk" diye konuştu.

'GÖNÜL İSTERDİ Kİ, SEÇİLEREK BU GÖREVE GELEYİM'

AK Parti'li Belediye Başkanı İsmail Say ise "Gönül isterdi ki, buraya seçilerek bu mazbatayı alıp karşınıza çıkmak. Ancak Allah'ın takdiri böyleymiş. Biz, hem bize oy veren yüzde 42'nin ve oy vermeyen yüzde 58'lik kısmın da belediye başkanı olacağımızı ve bugün itibarıyla belediye çalışmalarım sırasında AK Parti rozetiyle değil, belediye başkanı sıfatıyla tüm Edremit'in, tüm Edremitlilerin belediye başkanı olmayı kendime hedef olarak koydum. Kıymetli Kaymakamımız, Belediye Başkan Vekilimize de bu 2,5 yıllık görev sürecinde yapmış olduğu hizmetlerden, Edremit'i Van'ın incisi yaptığından dolayı teşekkür ediyoruz. Kendisinin de bellirttiği gibi bu bir bayrak yarışıdır. İnşallah kendisinin koymuş olduğu hedeflere de ulaşmak üzere bayrağı aldığımız yerden, gitmesi gereken yere kadar ulaştıracağız. AK Parti'nin belediyecilik ilkelerini de esas alarak ve temiz bir çevre, temiz bir doğa ve insanla uyumlu bir belediyecilik yapacağımızı Allah'tan ümit ediyorum. Bu konuda çalışma arkadaşlarımızla birlikte ilk günden itibaren 'Bismillah' deyip başlayacağız. Bu sürecin Edremit'imize, Van'ımıza, hepimize hayırlar getirmesini diliyorum" ifadelerini kullandı.

Behçet DALMAZ- Orhan AŞAN/VAN, ()- 

==================================================

5)LİMUZİNE BENZETTİĞİ ARACA İZİN ÇIKMADI, DÜĞÜN SALONUNA ÇEKİCİYLE GİDİLDİ

OSMANİYE'de, Muhammet Emen, 1978 model otomobili ikiye böldürüp, demir profille uzatarak, limuzine benzetmek istedi. Polis ekipleri, aracın bu haliyle kullanılmasına izin vermeyince düğünü olan Eylem- Muhammet Emen çifti, salona çekici üzerinde gitti. Muhammet Emen, düğün günü kullanılmak üzere, 3 bin 500 liraya satın aldığı 1978 model otomobili ikiye böldürüp, demir profille uzatarak, limuzine benzetmeye çalıştı. Aracı süsletmek için düğün öncesi çiçekçiye götüren Muhammet Emen, polis ekiplerinin uyarısıyla karşılaştı. Aracın bu haliyle kullanılmasına izin verilmeyince Emen, çekici istedi. Aracı çekiciye yükleten Emen, süsleme işleminin ardından gelini almaya gitti. Araca binen Eylem- Muhammet Emen çifti, düğün salonuna da çekici üzerinde gitti. 

Hayalindeki limuzini düğünü için oluşturmaya çalıştığını dile getiren Muhammet Emen, "Baktık limuzinin kirası çok yüksek, 'Biz neden yapmayalım?' diye karar verdik. Limuzinimizi kendimiz yaptık. Aracımızın trafikte gitmesine izin verilmedi" diye konuştu. 

Eylem Emen ise "Çok güzel olmuş. Benim haberim yoktu ve çok güzel bir sürpriz oldu. Değişik bir anı oldu bizim için" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
---------------------------
-Toros aracın süslenmesinden görüntüler
-Aracın iç kısmından detaylar 
-Trafik polisinden görüntüler 
-Trafik aracının gidişi
-Aracın süslenmiş hali
-Çekicinin gelişi
-Aracın çekiciye yüklenmesi
-Çevredeki kalabalık 
-Çekicinin süslenmesi
-Çekici ve üzerindeki araçla birlikte seyir halindeki görüntüsü
-Damat Mami Emen ile röportaj
-Damadın arkadaşı Sefa Kındır ile röportaj 
-Gelinin alınması için aracın çekici üstünde yola indirilmesi
-Gelinin salondan çıkışı
-Gelinin araca binmesi
-Gelin ile röportaj
-Gelin damadın bindiği aracın çekici üstünde götürülmesi

SÜRE: 06'02" BOYUT: 185 MB

Haber-Kamera: İbrahim EMÜL/OSMANİYE,()

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner314

banner325

banner328