banner314

banner325

banner348

Türkiye kar altında, İstanbul'a beyaz örtü

İstanbul'da kar yağışı etkisini göstermeye başladı. Kar yağışı Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa, Bakırköy, Beşiktaş, Kağıthane başta olmak üzere, bir çok ilçede etkisini arttırıyor.

GÜNCEL 10.12.2013, 23:32 11.12.2013, 00:25
1290
Türkiye kar altında, İstanbul'a beyaz örtü

Meteorolojinin uyarılarının ardından İstanbul'da kar yağışı etkisini göstermeye başladı. Öğlen saatlerinde Anadolu yakasında yüksek kesimlerde başlayan kar yağışı akşam saatlerinde Avrupa yakasında da etkisini göstermeye başladı. Taksim Meydanı başta olmak üzere İstanbul'un birçok semtinde yağan kar yerleri beyaza bürüdü.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI! YERLER BEYAZA BÜRÜNDÜ

Kar yağışı Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa, Bakırköy, Beşiktaş, Kağıthane başta olmak üzere, bir çok ilçede etkisini arttırıyor. Zaman zaman etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle yayalar yolda yürümekte zorluk çekerken, trafikteki araçlar zor anlar yaşadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, karla mücadele için hazır bekliyor. Yetkililer, trafikte bulunan şoförlerin dikkatli olması, kar lastikleri ve zincirlerini takmaları gerektiğini söyledi.

Kara kış tüm yurtta etkisini gösteriyor. Bazı illerde okullar tatil edilirken Ankara - İstanbul yolunda da heyelan meydana geldi. Heyelan nedeniyle yol, bir saat ulaşıma kapandı. Kuzey bölgelerden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren yurdumuzun büyük bölümünde perşembeye kadar kar yağışının etkili olacağı bildirildi.


İstanbul'da perşembe günü de "yoğun kar" yağışı bekleniyor. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının çarşamba ve cuma günleri etkisini azaltacağını bildirdi. Hava sıcaklığının cumartesi günü artması bekleniyor.

VALİLİKTEN KRİTİK UYARI

İstanbul Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada "İlimizde akşam saatlerinde beklenen kar yağışının genel hayatı olumsuz etkilemesi, ulaşım hizmetlerinde ve trafikte oluşturacağı güçlükler göz önünde bulundurularak;

Vatandaşlarımızın;

-Zorunlu olmadıkça özel araçları ile trafiğe çıkmamaları,
-Trafiğe çıkan araçların mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları,
-Kuraldışı ve trafik seyrini tehlikeye atıcı davranışlardan kaçınmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları,
-Görülebilecek don ve buzlanmaya karşı tedbirli olmaları,
-Resmi makamlara ait duyuruları takip etmeleri önemle hatırlatılır" denildi.

ANKARA - İSTANBUL YOLU KAPANDI


Ankara Karayolu'nda meydana gelen heyelan nedeniyle yol yaklaşık 1 saat ulaşıma kapandı. Heyelan, saat 08.45 sıralarında Zonguldak-Ankara Karayolu'nun 14'üncü kilometresinde meydana geldi. Karların erimesiyle yumuşayan toprak yığını yamaçtan koparak yola düştü. Gidiş-geliş olarak kullanılan yolu tamamen kaplayan ve bir bölümü bariyerleri koparıp alttaki dereye kadar ulaşan toprak nedeniyle yol ulaşıma kapandı. Heyelan sırasında yoldan araç geçmemesi faciayı önlerken her iki yönde de uzun araç konvoyu oluştu.

Trafik ekiplerinin önlem almasının ardından gelen Karayolları ekipleri, yoldaki toprağı temizlemek için çalışma başlattı. Toprağın temizlenmesinin ardından yaklaşık 1 saat sonra yol yeniden ulaşıma açıldı.

Bölgelere göre hava durumu şöyle olacak:

* 10 Aralık 2013 Salı: Doğu Karadeniz ve Ege kıyıları yağmurlu, Doğu Anadolu parçalı bulutlu geçecek. Bu bölgeler dışında tüm yurtta kar yağışı bekleniyor.
* 11 Aralık 2013 Çarşamba: Ege parçalı bulutlu, Akdeniz yağmurlu geçecek. Diğer tüm bölgelerde kar yağışı görülecek.
* 12 Aralık 2013 Perşembe: İç Anadolu ve Ege kıyıları parçalı bulutlu geçecek. Diğer bölgeler kar yağışlı.
* 13 Aralık 2013 Cuma: Kar yağışı sadece Marmara ve Güneydoğu Anadolu'da görülecek. Diğer bölgeler parçalı çok bulutlu geçeek
* 14 Aralık 2013 Cumartesi: Hava açacak. Güneydoğu Anadolu'nun güneyi dışında tüm yurt parçalı az bulutlu olacak.

İSTANBUL'DA KIŞ HAZIRLIKLARI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, beklenen kar yağışı için hazırlıklarını tamamladı. Kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 43'ü 1'inci öncelikli olmak üzere 255 güzergâhta toplam 3 bin 500 km uzunluğundaki yol ağı ve meydanlardaki çalışma programı hazırlandı. 255 bin ton tuz, 1.760 ton solüsyonun hazır bekletildiği bildirildi.

AKOM koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 135 Personeli ile katılacak. Park ve Bahçeler Müdürlüğü; Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında; 230 Personel ve 31 araç ile kış mücadele çalışması yapacak.

Karla mücadele toplam 933 araç 3 bin 320 personel İstanbul halkına hizmet edecek.

BAZI İLLERDE HAVA SICAKLIKLARI

Ankara
10 Aralık Salı -5 – 1 Kar Yağışlı
11 Aralık Çarşamba -9 - -2 Çok Bulutlu
12 Aralık Perşembe -10 - -2 Çok Bulutlu
13 Aralık Cuma -11 – 2 Parçalı Bulutlu
14 Aralık Cumartesi -9 - -1 Az Bulutlu

İstanbul
10 Aralık Salı 2 – 11 Parçalı Bulutlu
11 Aralık Çarşamba 6 – 7 Yoğun Kar Yağışlı
12 Aralık Perşembe 1 – 5 Yoğun Kar Yağışlı
13 Aralık Cuma 1 – 4 Karla Karışık Yağmurlu
14 Aralık Cumartesi 0 – 4 Karla Karışık Yağmurlu

Antalya
10 Aralık Salı 6 – 14 Çok Bulutlu
11 Aralık Çarşamba 3 - 8 Çok Bulutlu
12 Aralık Perşembe 2 – 10 Parçalı Bulutlu
13 Aralık Cuma 1 – 10 Parçalı Bulutlu
14 Aralık Cumartesi 3 – 12 Açık

İzmir
10 Aralık Salı 3 - 9 Yağmurlu
11 Aralık Çarşamba 1 – 6 Parçalı Bulutlu
12 Aralık Perşembe 0 – 7 Parçalı Bulutlu
13 Aralık Cuma -1 – 8 Az Bulutlu
14 Aralık Cumartesi 1 – 10 Açık

Diyarbakır
10 Aralık Salı -5 – 3 Parçalı Bulutlu
11 Aralık Çarşamba -7 – 4 Kar Yağışlı
12 Aralık Perşembe -3 – 0 Kar Yağışlı
13 Aralık Cuma -3 – 1 Kar Yağışlı
14 Aralık Cumartesi -2 – 0 Kar Yağışlı

Şanlıurfa
10 Aralık Salı -1 – 6 Parçalı Bulutlu
11 Aralık Çarşamba -2 – 5 Karla Karışık Yağmurlu
12 Aralık Perşembe 0 – 2 Kar Yağışlı
13 Aralık Cuma -1 – 2 Çok Bulutlu
14 Aralık Cumartesi -1 – 0 Kar Yağışlı

Samsun
10 Aralık Salı 4 – 9 Karla Karışık Yağmurlu
11 Aralık Çarşamba 0 – 2 Yoğun Kar Yağışlı
12 Aralık Perşembe -1 – 2 Yoğun Kar Yağışlı
13 Aralık Cuma -4 – 3 Çok Bulutlu
14 Aralık Cumartesi -3 – 3 Az Bulutlu

OKULLAR TATİL EDİLDİ

Yurdun birçok bölgesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle yüzlerce köy yolu ulaşıma kapanırken, bazı yerlerde okullar tatil edildi.

KİLİS: Kilis Valiliği, yoğun kar yağışı nedeniyle okullarda yarın eğitime ara verildiği bildirdi.
Kilis'te akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle Kilis'te 11 Aralık çarşamba günü Valilik tarafından ilk, orta ve liselerde eğitim veren resmi ve özel okullarda eğitimi ara verildiği bildirildi. Kar yağışının geçe geç saatlerde şiddetini atırması bekleniyor.

ZONGULDAK: Zonguldak merkeze bağlı belde ve köylerdeki taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda yarın eğitime ara verileceği bildirildi. Zonguldak Valiliğinden yapılan açıklamada, Meteoroloji Müdürlüğünün olumsuz hava koşulları beklentisinden dolayı merkeze bağlı belde ve köylerde taşımalı eğitim yapılan ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime yarın 1 gün süreyle ara verileceği kaydedildi.

NEVŞEHİR: Nevşehir'de etkili kar yağışı nedeniyle kent genelindeki okullarda eğitime yarın ara verilecek.

ORDU: Ordu'da kar yağışı nedeniyle Gürgentepe, Gölköy ve Korgan ilçeleri ile İkizce'nin bazı beldelerinde eğitime ara verildi

TOKAT: Tokat'ta merkeze bağlı köy ve beldelerdeki okullarda yarın eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı.

ELAZIĞ: Elazığ'da kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle il merkezi ve bağlı köylerde eğitime bir gün ara verildi.

SAMSUN: Samsun'da kar yağışı nedeniyle Alaçam, Atakum ve Tekkeköy ilçelerindeki bazı okullarda eğitime 1 gün ara verildi.

BARTIN:
Ulus ilçesindeki okullarla merkeze bağlı Arıt beldesinde taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda, kar yağışı nedeniyle yarın eğitime ara verileceği bildirildi.

BOLU: Bolu'nun Gerede, Dörtdivan, Yeniçağa ve Mengen ilçelerinde okullar tatil edildi.

ARTVİN: Artvin’in Borçka ve Murgul ilçeleri ile Şavşat İlçesi’ne bağlı Pınarlı Köyü’nde okullar tatil edildi.

KASTAMONU: Kastamonu ve Azdavay, Şenpazar, Küre, İnebolu, Devrekani, Daday, Pınarbaşı ve Cide ilçelerinde okullar tatil edildi.

ERZURUM: Erzurum’un Narman, Ağrı’nın Taşlıçay, Iğdır’ın Tuzluca ilçe merkezi ile bağlı köylerinde okullar tatil edildi.

RİZE: Rize’nin Pazar ve Ardeşen ilçeleri, Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde okullar tatil edildi.

KARABÜK: Karabük'te ise Safranbolu ve Ovacık ilçelerinde okullar tatil edildi.

PERSONELE İDARİ İZİN

Bolu’da engelli ve hamile personele de 3 günlük idari izin verildi. Doğu Anadolu Bölgesi’nde dondurucu soğuk etkili olurken, gece en düşük hava sıcaklığı Erzurum ve Ağrı’da eksi 24 oldu. Bölgedeki bazı göl ve nehirlerin yüzeyi dondu. Hava sıcaklığının eksi 16 derece olduğu Gümüşhane’de ise İkisu-Şiran arasındaki Tersun Dağı Geçidi ile Gümüşhane-Yağmurdere arasındaki Kostan Dağı Geçidi ulaşıma kapalı. Doğu Anadolu’nun yanı sıra Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde de soğuk hava nedeniyle don meydana geldi, araçların camlarında buz tabakası oluştu.

DENİZ ULAŞIMINA HAVA ENGELİ

Marmara Denizi'ndeki hava şartları Bursa'da Mudanya-İstanbul arasında çalışan deniz otobüsü seferlerini aksattı. Olumsuz hava şartları sebebiyle İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile Bursa Deniz Otobüsleri'nin (BUDO) bugün ve yarın bazı seferleri iptal edildi.

BUDO'dan yapılan açıklamada, bugün Bursa Mudanya ile İstanbul Kabataş'tan saat 18.00 ve 20.15'te karşılıklı düzenlenecek seferler ile yarın (11 Aralık Çarşamba) Mudanya'dan saat 7.00, İstanbul Kabataş'tan saat 08.30 seferlerini iptal ettiğini duyurdu. İDO ise Mudanya'dan bugün saat 16.20, 17.30 seferleri ile Kabataş ve Kadıköy'den saat 17.15 ve 20.00 saatlerindeki seferleri iptal etti. Yetkililer, hava şartlarının normale dönmesiyle birlikte seferlere devam edileceğini duyurdu.

SEFERLER İPTAL

İstanbul'da hava muhalefeti nedeniyle İDO ve vapur seferleri iptal...
Hava muhalefeti nedeniyle saat 07:00 Heybeliada , 07:15 Büyükada kalkışlı Kabataş seferleri ve 08:00 Bostancı - Adalar seferi iptal edildi. İstanbul Denizcilik İşletmeleri (İDO), Hızlı Feribot ve Dış Hat Deniz Otobüsleri'nin bazı sefelerini iptal etti.
İDO'nun internet sitesinden yapılan duyuruda 08.30 seferleri iptal edilmişti. Güncellenen duyuruda 09.30 seferlerinin de iptal edildiği bildirildi.

İptal edilen seferler

10-12-2013 09:30 Pendik / Yalova Ferry Cat tipi hızlı feribot
10-12-2013 09:30 Bursa - Kadiköy - Kabatas Deniz Otobüsü
10-12-2013 09:30 Yalova / Pendik Ferry Cat tipi hızlı feribot
10-12-2013 07:00 Pendik / Yalova Ferry Cat tipi hızlı feribot
10-12-2013 07:00 Yalova / Pendik Ferry Cat tipi hızlı feribot
10-12-2013 07:05 Bostanci-Kartal/Yalova Deniz Otobüsü
10-12-2013 07:15 Yalova - Yenikapı Ferry Cat tipi hızlı feribot
10-12-2013 07:30 Bandirma - Yenikapı - Bostancı Deniz Otobüsü
10-12-2013 08:00 Bursa-Kabatas Deniz Otobüsü
10-12-2013 08:15 Pendik / Yalova Ferry Cat tipi hızlı feribot
10-12-2013 08:15 Yalova / Pendik Ferry Cat tipi hızlı feribot
10-12-2013 08:30 Armutlu - Armutlu T.K. - Yenikapi - Bostanci Deniz Otobüsü
10-12-2013 08:30 Yalova / Kartal - Bostancı Deniz Otobüsü
10-12-2013 08:30 Yenikapı - Yalova Ferry Cat tipi hızlı feribot

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 26 Şubat 2021
İmsak 06:16
Güneş 07:41
Öğle 13:22
İkindi 16:23
Akşam 18:54
Yatsı 20:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 23 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemen Belediyespor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19
banner344
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir