banner314

banner325

Zeybekçi ile Kocaoğlu'nun, Denizli- İzmir atışması

Tufan HAMARAT/İZMİR, () - TÜRKİYE İnovasyon Haftası Anadolu Buluşmaları'nda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Rekabet olsun diye söylüyorum bugün Denizli İzmir'den bile daha güzel oldu" dedi. Daha sonra kürsüye çıkan İzmir...

GENEL 19.03.2015, 15:52
40
Zeybekçi ile Kocaoğlu'nun, Denizli- İzmir atışması

Tufan HAMARAT/İZMİR, () - TÜRKİYE İnovasyon Haftası Anadolu Buluşmaları'nda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Rekabet olsun diye söylüyorum bugün Denizli İzmir'den bile daha güzel oldu" dedi. Daha sonra kürsüye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, "İzmir'e ulaşabilmeyi istemek Denizli için bir hedef olabilir. Ama Denizli ile İzmir'i tartmak ve terazinin kefelerine koymak maalesef hiçbir istatistiğe uymaz" diyerek Bakan Zeybekci'ye yanıt verdi.
Swissotel'de sunuculuğunu Oylum Talu'nun yaptığı İnovasyon Haftası Anadolu Buluşmaları 2015 açılışına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ile İzmir'deki borsa ve oda başkanları ile üniversitelerin yöneticileri ve öğrenciler katıldı. Etkinliğe katılanların açılış konuşmalarının ardından, kürsüye çıkan Bakan Zeybekci, Çanakkale şehitlerine rahmet dileyerek konuşmasına başladı. Bakan Zeybekci, "İnovasyon asıl bilgidir, bilgiyi üretmektir. Üretilen bilgiyi kullanmakla bilgi üretmek arasında dağlar kadar fark vardır. Bilgiyi üreten, hakim olan her şeye hakim olur. Son 200 yılda bilgiye hakim olanlar olmayanları yönetmiştir. Bu nedenle bilgiye hakim olmak, sahip olmak büyük önem arz ediyor. Osmanlı'ya matbaa o kadar geç kalmasaydı, el yazmacıları korumak için geç girmeseydi, bilgi üretseydi çok daha başka yerde olur muydu? Ya da matbaa aynı mantıkla Osmanlı'da keşfedilmiş olsaydı ne olurdu, değişen bir şey olmazdı. Çünkü mantık, toplum, sosyoloji, siyaset hazır değildi. Onun için inovasyon dendiği zaman dar alanda kalmayalım. İnovasyon bir toplumla başlar" diye konuştu.
"DENİZLİ İZMİR'DEN GÜZEL OLDU"
Türkiye'nin 12 yılda Ar-Ge'ye ayrılan pay ile milli gelirin arttığını kaydeden Zeybekci, gelişmiş ülkelerdeki rakamlara ulaşmak için belli bir mesafe kat edilmesi gerektiğini savundu. Türkiye'nin 1980 yılında 5 milyar dolar olan dış ticaret hacminin bugün 500 milyar dolara ulaştığını sözlerine ekleyen Bakan Zeybekci, "İhracatta inanılmaz başarı sağladık. Ancak bizim hala ihraç ettiğimiz ürün kilo fiyatımız 1.66 dolar. Bu başarı aslında. 2009'da 1.17 dolardı. Ama AB ortalaması 3.5 dolar seviyesinde. Farkı kapatmak için sosyal bir mutabakat lazım, birbirimizi dinlememiz, anlamız lazım. 2004 yılında Denizli Belediye Başkanı oldum. Bana karşı kullanılan sloganlardan biri 'Bu belediyeyi kendi şirketi gibi yönetir' oldu. Ben de 'Evet' dedim. 'Bu belediyede ne yapılacaksa kendi şirketimdeki hassasiyetin bin katını göstereceğim. Profesyonel gözle bakacağım. Belediyenin kurumlarını müşteri memnuniyeti anlayışı, verimliliği karlılığı ile bakacağım. Sosyal hizmetlerde karlılık olmaz. Ama kaynakları en verimli anlamda kullanmak anlamında söylüyorum. Nasıl ki şirketimi dünyada pazarladıysam bugün Ekonomi Bakanı olarak ülkemi dünyada pazarlamam konusunda aynı noktadan bakıyorum. Bütün ülkelerle ilişkilerimize aynı menfaat mantığı ile bakıyorum. Rekabet olsun diye söylüyorum bugün Denizli, İzmir'den bile daha güzel oldu" dedi.
"ÖZAL ABD BAŞKANI'NA 'CORC' DEDİĞİNDE HOŞUMUZA GİDİYORDU"
Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığına değinen Zeybekci, "Rahmetli Özal telefon açıp da ABD Başkanı'na 'Corc' dediğinde hoşumuza gidiyordu. Ama artık o Türkiye değil Türkiye. Bundan sonraki geleceğini sağlam ekonomik temellere oturtamıyorsa hiçbir şekilde kalıcı müttefiklik sağlanamaz. Dünyanın yeniden haritası çiziliyor. Dünyanın haritası eski ideolojik anlayışı değil, bilim ve teknoloji ile çiziliyor. Mantığı da ekonomidir. Dünya bu şekilde yeniden yapılanıyor. 2015 yılına kadar geldiğimiz yer başkalarının hammadde, enerji, teknoloji, tüketim alışkanlıklarına uygun fasoncu bir üretim anlayışı ile başarı sağladık. Ama hedef 2023 ise, hedef edilgen değil etken ekonomilerden olmaksa Türkiye olarak bilimi ve teknolojiyi üreten, hammadde ve enerjiyi, garanti altına alan, tüketim alışkanlıklarını belirleyen, inovasyonu bitirmiş bir Türkiye olmak zorundayız. Yoksa yeniden zamanı ve çağı ıskalamak bizim için kötü bir başlangıç ya da son olur. Dün akşam Amerikan Merkez Bankası'nın söylediklerini bundan 2 yıl önce öngörüp o günden yola çıkarak bugün ondan önce başka bir yerde olabilmektir inovasyon. Bunun böyle olacağı belliydi. 2014 yılının Şubatı'nda AB Merkez Bankası Başkanı'nın 'Euronun değerlenmesine müsaade etmeyeceğiz' sözünü alıp onu harf harf irdeleyip bugünkü doların değer kazanması o günden görüp tedbir alabilmek, bugün Türkiye'yi yönlendirmek bu bir inovasyondu. Denizli'nin Tavas ilçesindeki Pınarlar kasabasında bir tütüncü ailenin çocuğu olarak bunu geçen sene söyledim. Böyle olacak dedim. Ama nedense o köklü aile tarafından başka yerlerden gelmediğimizden pek ciddiye alınmadık. Doğru doğrudur. Çanakkale'de bu coğrafyanın tüm insanları vardır. Kürt de vardı, Rum da, Yunan da, Alevi de, Hristiyan da, Musevi de vardı, hep beraberdik. Çünkü bir dava vardı. Bugün savaşların artık silahlarla olmadığını görüyoruz. Savaş demeyelim, yarışlar artık bilgiyle teknoloji üretmekle oluyor. Teknolojiye, bilime sahipseniz dilediğiniz yerde üretiyorsunuz" diye konuştu.
"BAŞARAMAZSAK YAYA KALIRIZ"
Dünyanın yeniden yapılanmasıyla ilgili görüşlerini de dile getiren Ekonomi Bakanı Zeybekci, "ABD ile AB birleşti ve aralarında Malezya, Yeni Zelanda gibi ülkelerin olduğu 16 ülke yeniden yapılanıyor. 1950'lerde İsmet İnönü, 'Yeni bir dünya kurulur Türkiye o yeni dünyada yerini alır' demiştir. Bu sözler o gün doğruydu. Ama bugün aynı doğruyla devam edersek hüsrandır. Yeni bir dünya kurulacak Türkiye yerini alacak değil. Yeni dünya kuruluyorsa Türkiye o yeni dünyayı kuranlardan olacaktır. Bunu başarmak zorundayız. Yoksa yaya kalır, çağı, geleceği, zamanı ıskalamış oluruz. Eskilerin bir sözü var 'Çok para haramsız, çok laf yalansız olmaz' diye bu yanlıştır. Eğer 2023 hedeflerine ulaşmak istiyorsak, bugün her alanda kendimizi 3'e katlamalıyız" dedi. Konuşmaların ardından, destekçilere plaket verildi.
EGE EXPO'SU
Program çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Zeybekci, İzmir'e ikinci Serbest Bölge ve EXPO konusunda bilgi verdi. Gaziemir'deki Ege Serbest Bölgesi'nin genişlemesiyle ilgili düzenlemenin sona erdiğini kaydeden Zeybekci, "İkinci serbest bölgenin hayata geçmesiyle de güzel gelişmeler var. İnşallah Türkiye'nin en güçlü serbest bölgelerinin olduğu bir şehir olacak. Ama 'Tematik' dediğimiz belli bir konu üzerine, tek bir konuda uzmanlaşan serbest bölgeler üzerine çalışıyoruz. Bunların da ilk başlangıçları İzmir'den çıkacak. İzmir'de başarılı serbest bölgeler örnekleri daha da artacak. Bildiğiniz gibi bugüne kadar EXPO'ya iki kez talip olduk ama başarı sağlayamadık. Ege'nin muhteşem zenginliklerini, bölgeyi tek bir bütün olarak yani Pamukkalesi, Aydın'ı, Efes'i, Manisa'sı ve Menderes'i ile bu vadiyi tek bir şehir gibi görmek, ulaşımıyla, sağlığıyla, eğitimiyle tek bir kent gibi planlayarak EXPO'ya başvurmak istiyoruz. Bu sayede başarılı olabileceğimize inanıyoruz. Bakanlık olarak Ege EXPO isimli çalışmamızı başlattık. İnşallah bunu tüm Ege ile birlikte bir yol haritası ve projeyle yapacağız. Ben Denizli Belediye Başkanı adayı olduğumda şu andaki Cumhurbaşkanımızın taktirleriyle yola çıkmıştım. Denizli deyince akla Nihat Zeybekci, Nihat Zeybekci deyince de Denizli akla gelir. Denizli ile ayrı bir sevdamız ve aşkımız var. İzmir milletvekilliği gibi hayalim veya talebim yok" dedi.
KILIÇDAROĞLU'NUN ÖN SEÇİME KATILMASINI DEĞERLENDİRDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun İzmir'de 2'nci bölgeden ön seçimlere katılacak olmasıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Zeybekci, "İsteyen herkes Türkiye'nin herhangi bir yerinden aday olma hakkına sahip. Ama Genel Başkanların sembolik anlamları da var. Demek ki aday olmakla ilgili böyle uygun görmüşler. Ama Genel Başkan olarak İstanbul veya Ankara'dan aday olsaydı normal karşılanabilirdi. İzmir'i seçmekle belki bir mesaj vermek istemiş olabilir. Hayırlı olsun diyorum. Bizim 2015 Haziran seçimleriyle ilgili olarak İzmir'de AK Parti olarak hizmetlerimizi, gelecekle ilgili politikalarımızı iyi anlatarak çok farklı bir başarı yakalayacağımıza inanıyorum" dedi.
KOCAOĞLU'NDAN ZEYBEKCİ'YE CEVAP
Bakan Zeybekci'nin ayrılmasının ardından program devam etti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu "Geleceğin Kentleri' konulu panelin açılışını yaparken, Bakan Zeybekci'nin İzmir ile ilgili sözlerine kürsüden cevap verdi. İzmir'e hangi açıdan bakılırsa bakılsın tüm illerin bu kente öykündüğünü aktaran Kocaoğlu, “İzmir'e ulaşabilmeyi istemek Denizli için bir hedef olabilir. Ama Denizli ile İzmir'i tartmak ve terazinin kefelerine koymak maalesef hiç bir istatistiğe uymaz. Bunu bir eleştiri olarak görmeyin ama kenti 11 yıldır yöneten ve yerelde kalkınmayı ortaya koyan bir belediye başkanı olarak bunları söylememek haksızlık olacaktı" diye konuştu.
İKİ GÜN SÜRECEK
İzmir'de iki gün süreyle devam edecek etkinlikler kapsamında, Türkiye ve yurtdışından davet edilen çok sayıda konuşmacının katılımıyla paneller düzenlenecek. Çeşitli workshoplar ile inovasyon kültürü katılımcılarla paylaşılacak.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner344
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir