Erdoğan: Şu anda AB defterini kapatmış değiliz (2)

         Özgür ALTUNCU - Hakime TORUN - Akın ÇELİKTAŞ/İSTANBUL, () CUMHURBAŞKANI  Recep Tayyip Erdoğan, "Küresel Gelecek: İnsan Odaklı, Akıllı Ekonomi Temalı 7. Boğaziçi Zirvesi"ndeki konuşmasında,...

Erdoğan: Şu anda AB defterini kapatmış değiliz (2)

 

 

 

 


 Özgür ALTUNCU - Hakime TORUN - Akın ÇELİKTAŞ/İSTANBUL, () CUMHURBAŞKANI  Recep Tayyip Erdoğan, "Küresel Gelecek: İnsan Odaklı, Akıllı Ekonomi Temalı 7. Boğaziçi Zirvesi"ndeki konuşmasında, "Kıbrıs için yıl sonuna kadar bir noktaya varılması lazım" dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

 "Az önce Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız bir şeyler ifade etti. Aylardır yıllardır orada da yapılmakta olan görüşmeler var. Hep sürekli oyalama, oyalama... Taktik bu. Siz Kıbrıs'ı tamamen bize verin hiçbir şeye karışmayın. Hedef bu. Dur bakalım ya orada bu kadara şehit kanı var. Neyi veriyorsun? Daha da ileri gidiyorum, utanmadan sıkılmadan, AB toplantılarına Kıbrıs adasının tamamının içinde yer aldığı bayrakla geliyorlar. Sizin bir defa böyle bir bayrağınız olamaz ya. Burada bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var. Sen, Güney Kıbrıs Rum yönetimisin. Kuzeyde de Türk Cumhuriyeti var. Bunu göreceksin. Bu da bir saygısızlıktır. Öyle veya bunu anlayacaklar. Öğrenecekler. Geçenlerde Yunanistan Başbakanı da aradı. Onlarla da görüştük. İkili görüşme yapalım dediler. Çoklu görüşme vesaire. Bütün bunlar konuşuluyor. Artık bu işin çok da fazla uzatılmaması lazım. Yıl sonuna kadar bir noktaya varılması lazım. Ama bu topraklar bizim olacak. Yönetimi tamamen bize ait olacak, böyle bu tür şeylerde olursa bu yürümez. 'Aç tavuk kendini buğday ambarında sanırmış' bunların yaptığı bu" diye konuştu.

İsraf vurgusu da yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

 "Verim ekonomisi üzerinde mi, israf ekonomisinde mi duracağız? Şu anda israf ekonomisi almış başını gidiyor. Bir aile içerisinde bir tane değil, iki tane üç tane araba var. Hepsinde araba var. Bunun adı israf ekonomisidir. Ama verim ekonomisine geçtiğimizde devreye yatırımlar girecektir. Devreye istihdam girecektir, üretim başlayacaktır. O toplumda rekabet başlayacaktır. Rekabet gücünün artmasıyla ondan sonra da büyüme gelecektir. BM'nin 2014 yılında yaptığı tahmine göre, 2050 yılında küresel gıda ihtiyacı bugünkünden yüzde 60 fazla olacaktır. Bu durum topraktan daha fazla ürün elde etmemiz gerektiğine işaret ediyor. Gelişmiş ülkelerde yılda ortaya çıkan 222 milyon ton gıda israfı neredeyse sahra altı Afrika'nın 2030 milyon ton olan yıllık gıda üretimine denktir. İşte israf ekonomisi."


"ŞEHİRDE YAŞAYAN NÜFUS ÜLKEMİZDE YÜZDE 88'İ BULDU"

Dünya genelinde şehirleşme oranının arttığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yakın gelecekte, insan hayatını etkileyecek önemli etkenlerden birisi de şehirleşme olacaktır. Dünya genelinde 2015 itibariyle yüzde 54 olan şehirde yaşayan nüfus oranının 2050'de yüzde 66'ya çıkmasını bekliyor. Ülkemizde yüzde 88'i buldu. Şehirleşmenin artması, eğitim, sağlık ve hizmetler başta olmak üzere yeni bakış açıları geliştirmemiz gerektiğini gösteriyor. Burada insan odaklı ekonomi modeline geçiş gelecek nesillere aktarılabilecek en anlamlı miras olacaktır. Şunu tekrar söyleyeceğim 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' Yeni dönemde telefon ve internet hayatın her alanı gibi, ekonominin temel alt yapısı konumunu güçlendirecektir. Ülkemizde bilgi ve iletişim projelerinde ilk sırayı yüzde 45 ile eğitimin, onu yüzde 32 ile kamu hizmetlerinin izlemesi doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Gelişmiş ülkelerin şu anda yaşadıkları soruna daha ağır şekilde maruz kalmamak için özgünlüğümüzü ve özgürlüğümüzü muhafaza etmeliyiz. Hani yerlilik, millilik diyorum ya bunu kaybetmemeliyiz. 15 Temmuz işte bizim için bu mücadelenin adıdır, adresidir."

"YERLİ PARA İLE İTHALAT, İHRACAT OLAYININ DA DEVREYE SOKULABİLECEĞİNİ UNUTMAYIN"

Erdoğan, "Yerli para ile ithalat, ihracat olayının da devreye sokulabileceğini unutmanızı tekrar hatırlatmak istiyorum" dedi.

(FOTOĞRAF)
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner314

banner325