banner314

banner325

banner348

Başbakan Erdoğan'dan dersane sahiplerine teşvik önerisi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’un Akyazı beldesindeki yeni spor kompleksinin temel atma törenine katıldı.

GENEL 24.11.2013, 14:44 24.11.2013, 23:03
302
Başbakan Erdoğan'dan dersane sahiplerine teşvik önerisi

AKYAZI STADI’NIN TEMELİNİ ATTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’un Akyazı beldesindeki yeni spor kompleksinin temel atma törenine katıldı. Törene Başbakan Erdoğan’ın yanısıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile spor adamları, milletvekilleri, sporcular ve yaklaşık 500 partili katıldı.

HACIOSMANOĞLU: KULÜBE SİYASET SOKMAYAN TEK BAŞKANIM

Törende konuşan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, siyasete yakın olduğu, spora siyaset karıştırdığı için eleştirildiğini söyledi. Hacıosmanoğlu, "Trabzonspor tarihine baktığınız zaman kulübe siyaseti sokmayan tek başkanım" dedikten sonra şöyle devam etti:
Trabzonspor’un ismini kullanıp Trabzonspor’a hizmet ederek kendilerine makam ve mevki edinen insanlar vardı. Biz siyasetin adamı değiliz, spor adamıyız. Benim yaptığım tek şey var, o da yakın tarihimizin en büyük lideri dediğimiz Sayın Başbakanımızın 10 yılda bu ülkede yaptıklarını millet olarak görüyorum. Spor adamı konuşmaz diyorlar ama spor adamı konuşur. Spor adamı ihale peşinde koşmaz. Kulübü kendi menfaati için kullanmaz. Bu ülkede hizmet eden bir lider varsa onun için spor adamı da konuşur. Konuşmamız lazım. Vatandaş olarak bu ülkenin 10 yılda nereden nereye geldiğini görüyorum. Yurt dışında nasıl karşılanıyorduk, şimdi nasıl karşılanıyoruz. Yurt dışına çıkanlar bunu çok iyi biliyor. Ülkemizin güçlenmesini istemeyen, dünyayı ahtapot gibi yöneten insanlar ve onların da bizim gibi ülkelerin içinde uzantıları var. Onlar hiçbir zaman güçlü ülke olmamızı istemez. El açan ülkeydik ama kucak açan ülke yolunda hızlı adımlarla ilerliyoruz. 1 milyar dolar para almak için dünyayı sömüren insanların karşısında el pençe duran başbakanları unutmadık. Bugün geldiğimiz noktada karşılıksız 2-3 katını bağış yapıyoruz mazlum insanlara. Bunu gören dünyadaki aktörler ve onların ülkenin içindeki uzantıları, ülkemizin böyle devam etmesini istemez. Bu hızla devam edersek bu bölgede planları olanların planları da bozulacak. Hem bu ülkenin üzerine hem de lideri Başbakanımızın üzerine oyunlar oynanıyor. Ben de bir spor adamıyım ama milletin bir parçası olarak bu ülkeyi bu noktaya getiren sayın başbakanımıza minnet duyuyorum. Bundan kim gocunuyorsa gocunsun. Bugün bunu yapıyorum, yarın da yapacağım."
Hacıosmanoğlu bu sırada taraftarların, "Şampiyon yap bizi cehennemde yak bizi" sloganları üzerine de, "Yavaş yavaş. Cenab-ı Allah onu da nasip edecek" dedi.

KILIÇ KONUŞURKEN İLGİNÇ ATKI

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın konuşması sırasında izleyiciler arasında bulunan bir grup Trabzonspor taraftarı sürekli tezahürat yaparken, taraftarlar, üzerinde 'Şike yapmak sanat olsaydı Fener Oskar alırdı' yazan kaşkol açtı. Taraftarların bu tutumu üzerine konuşmasını sinirli ses tonuyla tamamlayan Suat Kılıç protokol tribününe döndü. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da, "Bu projeye 'Hayal' dediler, mahkemeye gittiler. Stadın biteceğini Trabzon, Türk futbolu gördü. İnşallah çok kısa sürede biteceğini biz de göreceğiz" diye konuştu.

"STADIN ADINI SİZ BELİRLEYİN"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının başında, Akyazı Stadı’nın temelini attıklarını, kamuoyu araştırması sonucu tesise ad verilebileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan, "Ondan sonra stadyumun siz adını nasıl koyacaksanız ona göre de adını koymuş oluruz. Konuşmamın hemen başında 24 Kasım öğretmenler gününün de tüm öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum" ifadesini kullandı.

"ÖĞRETMENLERİNİZİ ARAYIN"

Öğretmenler Günü’nü de kutlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, fedakar, cefakarca çalışan, yaratılmışların en şereflisi olan insanı yetiştirmek için titizlikle mücadele veren öğretmenlere şükranlarını ilettiklerini söyledi. Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:
"24 Kasım’da Türkiye genelindeki tüm öğrencilerimize samimi ricada bulunmak istiyorum. Lütfen anaokulu, ilk okul, orta okul, lise öğretmenlerinizi bulun, gidebiliyorsanız gidin ve ellerini öpün. Hallerini sorun. Hiç yapamıyorsanız öğretmenleriniz için hayır duası edin. 'Ya Rab; onlardan razı ol’ diyin. Size okumayı yazmayı öğreten öğretmenler, nefes aldığımız müddetçe onlara borçluyuz, minnettarız. Size, bize hayatı öğreten, özellikle bizi hayata hazırlayan öğretmenler başımızın tacı, gönlümüzün sultanıdır. Altını çizerek ifade ediyorum, öğretmen aldığı maaşın karşılığını veren, memurluk yapan, piyasanın aktörlerinden olan birisi değildir. Öğretmen annemiz kadar, babamız kadar, kardeşimiz kadar değerlidir. Size aile fertleri kadar yakın, uğruna 40 yıl köle olunacak kadar mübarek insandır. Trabzon’da görev yapan tüm öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyorum. Türkiye’deki tüm öğretmenlerimizi yürekten selamlıyorum. Milletçe her birine şükranlarımızı ifade ediyor ve başarılar diliyorum."

"MANZARAYİ GÖRİY MİSUN?"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Akyazı Stadı'nın yerine de vurgu yaparak, şöyle dedi:
"Trabzon’da içinde bulunduğumuz bu mahalde bir temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Trabzon’a çok önemli bir spor kompleksini kazandırıyoruz. Yeri itibarıyla muazzam. Bir tarafı Karadeniz, arkamızda Karadeniz dağları. Bu manzarayi göriy misun? 795 bin metrekarelik alanda tesis var. İçinde stadyum ve tüm tesisler var. Antrenman tesisleri de bulunuyor. Çok istisnai durumlar haricinde temel atmaya gitmem. Burası benim için de çok büyük önem arz ettiği için temel atma törenine katıldım. Bu stad bizim Trabzon’a sözümüzdü. Tüm zorluklara rağmen sözümüzün arkasında durduk. Bugün stadyumun temelini atıyoruz. İnşallah 2 yıl sonra da açılışını yapacağız. Az önce de söylendi, 230 milyon liralık bedelle yapacağız. Hüseyin Avni Aker 18 bin kişilik."
Bu sırada kalabalıktan birinin sayının daha fazla olduğunu söylemesi üzerine Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"O mi daha iyi biliy ben mi biliyrum? Ben daha iyi biliyorum. Bir delikanlı diyor ki, 40 bin 61 olsun. Sonra 41 bin 61 olsun dedi. Değerli kardeşlerim, seve seve. 40 bin 61’i yapan 41 bin 61’i de yapar. Ama bu stadı doldurmadıktan sonra onun bir anlamı var mı. Bu stadı doldurmanız lazım. Trabzon artık büyükşehir. Yatırımın fizibl olması için buranın dolması lazım. Trabzonluların spor ve futbol aşkını biliyoruz. Üniversiteler arası oyunları burada düzenledik. Buraya yaklaşık 500 milyon liralık yatırım yaptık. Yüzme havuzlarıyla, spor salonları, atletizm sahaları, tenis kortlarıyla aklınıza ne gelirse. Trabzon’un sporda önemli bir sıçrama yapması lazım. Bunu bekliyoruz. Bu bizim hakkımız. Yatırım yaptığımıza göre karşılığını da alalım. Hep beraber çalışmamız lazım.

UEFA şehirleri arasında Trabzon dünyada inşallah müstesna bir yere sahip olacak. Bu tesiste engelli soyunma odalarından basın toplantısı salonuna, antrenman salonlarından revire kadar ihtiyaç duyulacak her türlü ünite mevcut. 7 çim futbol sahası, 4 tenis kortu, 2 basket sahası, voleybol sahası, kapalı ve açık otoparklar yer alıyor. Trabzon’da bu büyüklükte tesisi inşa edecek yer bulmak çok zordu. Onun için Akyazı’da denizi doldurarak bu alanı oluşturduk. Şimdi bu alanda da stadı inşa ediyoruz. Şu gördüğümüz arkadaki beton kazıklardan 3 bin tane çakılacak zemin sağlam olsun diye. Herhangi bir kayma olmasın diye. Yaklaşık 300 kazık şu anda çakıldı. Stad için doldurduğumuz alan 795 bin metrekare. Bu alan üzerinde 459 bin metrekare büyüklüğünde alan oluşturduk. 155 bin metrekare alana sahip tesisleri inşa edeceğiz."

"2 YIL SONRA MAÇLARI SEYREDECEĞİZ"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’a yatırım yapma konusunda engel tanımadıklarını da vurgulayarak, Trabzon’a verdikleri sözü tutma konusunda hiçbir mazereti tanımadıklarını anlattı. Başbakan Erdoğan, şöyle dedi:
"Karada yer yoksa denizi dolduruyoruz ama mutlaka Trabzon’u beklediği hizmete kavuşturuyoruz. Stadın tamamlanmasıyla gerek Trabzonspor, gerek diğer takımlarımız hem lig hem uluslar arası maçları bu stadta ve modern şartlarda yapma imkanına kavuşacak. 10 sene içinde Trabzon’a bir ucundan bir ucuna yaptığımız yatırımların bedeli, 5 katrilyon lira. Acaba bugüne kadar gelen iktidarlar Trabzon’a böyle yatırımlar yaptılar mı? 2 yıl sonra inşallah bu stadta sizlerle birlikte Trabzonumuzun maçlarını seyredeceğiz. Sporun, futbolun sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Sizin hissiyatınızı çok iyi biliyorum. Trabzonspor’un 10 yıllar boyunca nasıl zorlu yollardan geçtiğini, fedakarlıklar yaparak bugünlere ulaştığını çok iyi biliyorum. Gençliğimizde tozun toprağın içinde İstanbul’da parçalanmış ayakkabılarla, bezden toplarla futbol oynamaya çalışıyorduk. Trabzon çok daha kötüsünü gördü. Sokak araları, boş araziler futbol sahasıydı. Kar, güneş, yağmur, sis futbolun bir parçasıydı. Parçalanmış da olsa ayakkabıyı bulamayanlar yalınayak da olsa top peşinde koşturuyordu. Futbol topu bulunamadığından gazete kağıtları yumak yapılarak top oynanıyordu. Trabzon yokluğu, yoksulluğu yaşayarak Türkiye’nin en büyük takımlarından birini çıkarttı. Trabzon’un şampiyonluklarını gördük.

Kendi çabasına sessiz duyarsız kalamazdık. Gençler futbol konusunda bu kadar arzuluyken onlara sırtımızı dönemezdik. Onlarca futbol sahası kazandırdık. Hem Trabzonspor hem 1461 Trabzon’la gerçekten futbol liginde başarılar yakalıyorsunuz. Sizi kutluyor ve tebrik ediyorum. Uluslararası standartlarda Türkiye’nin hiçbir kulübünün bulamadığı tesisi burada kuruyoruz. İki yıl sonra bu tesisler bittiği zaman hepsi bir arada olacak. Antrenmanını burada yapacak dinlenmesi burada. Böyle bir komplekse ilk defa Trabzon sahip olacak."
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a konuşması sırasında bir Trabzonspor taraftarı bordo – mavili kaşkol taktı. Erdoğan, konuşmasının ardından törene katılan bakan ve milletvekilleriyle birlikte butona basarak Akyazı Stadyumu’nun temelini attı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 27 Şubat 2021
İmsak 06:16
Güneş 07:41
Öğle 13:22
İkindi 16:23
Akşam 18:54
Yatsı 20:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Konyaspor 25 31
12. Sivasspor 24 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 23 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Granada 24 30
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19
banner344
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir