banner314

banner325

Amel Vizesi Kurbanları

FAİK KAPTAN/ISTANBUL,() “AMEL VİZESİi” olarak adlandırılan geçici işçi vizesi alarak hacı olmak amacıyla Suudi Arabistan’a gitmek isteyen 600 kişi Atatürk Havalimanı’nda perişan oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı...

GENEL 02.10.2014, 15:32
72
Amel Vizesi Kurbanları

FAİK KAPTAN/ISTANBUL,() “AMEL VİZESİi” olarak adlandırılan geçici işçi vizesi alarak hacı olmak amacıyla Suudi Arabistan’a gitmek isteyen 600 kişi Atatürk Havalimanı’nda perişan oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı kontenjanından sıra gelmediği için hacı olmak amacıyla Kabe’ye geçici işçi vizesiyle gitmek isteyen 600 kişi Suudi Arabistan’ın 23 Ekim’den sonra ülkeye bu tür girişleri yasaklaması nedeniyle, uçuşların izin verilmediği için geldikleri Atatürk Havalimanı’nda iki gündür hacca gidebilme ümidiyle bekliyor.
Suudi Arabistan yetkilileri tarafından hac mevsimi nedeniyle geçici işçiler için 23 Ekim 2014’ten itibaren, normal hacı adayları için ise 28 Ekim 2014 tarihinden itibaren bu ülkeye girişlerin yasaklandığını belirten THY yetkileri, sadece kraliyet makamının özel izinini alanların hac için Suudi Arabistan’a girebildiklerini belittiler.
ADAM BAŞI 10 BİN LİRA
Kendilerini Suudi Arabistan’a götürecek olan aracı kuruluşun geçici işçi vizesi (Amel Vizesi) aldığını söyleyen Nadir Duran, adam başı 10 bin lira ödediklerini belirterek şunları söyledi:
“ Şu anda herkes işçi vizesiyle hac vazifesini yapmak için gidiyor. Hac vizesinin bir kotası var. Her bir ülkenin kotası var. Kota olduğu için işçi vizeleri artık bir ticarethane... Bunların talebi kutsal vazifeleri yerine getirmektir. Biz çalışmak için oraya gitmiyoruz. Çünkü çalışmak için gitsek onlar bize para verir"
Atatürk Havalimanı'ndaki gazetecilere konuşan Mehmet Ali Dayı, hacca gitmek üzere Trabzon'dan geldiği söyledi. Dayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hac kurasını 7 senedir beklediğini dile getirerek, "Benim annem hacca tek başına gitti. Ben de onun yanında gitmek istedim ama olmadı. Ben de bu yola başvurdum” dedi.

(FOTOĞRAF)
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Günün Karikatürü Tümü
Günlük GazetelerTümü
sanalbasin.com üyesidir