banner325

Bakan Güllüce'den bozuk beton uyarısı

GAZİOSMANPAŞA'da kentsel dönüşüm temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yapı denetim firmalarını uyardı.

Gaziosmanpaşa 07.11.2014, 14:48
Bakan Güllüce'den bozuk beton uyarısı

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Kentsel Dönüşüm çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. İlçede başlayan 588 konutluk Kentsel Dönüşüm projesinin temel atma töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

GAZİOSMANPAŞA'da kentsel dönüşüm temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yapı denetim firmalarını uyardı. Bazı yapı denetim firmaları ile ilgili çok ciddi şikâyet aldıklarını söyleyen Güllüce “Biz de yapı denetim firmalarını denetliyoruz. İyi denetim yapmayan firmalarla uğraşacağımızı buradan haber vereyim. Şu sebepten bu sebepten işim aksadı dersen, biz de şu sebepten bu sebepten sen bu işi yapamazsın deriz" dedi.

Eskiden çok kalitesiz beton yapıldığını vurgulayan Güllüce sonraları kurulan beton santralleri ile beton yapım tekniklerinin iyileştirildiğini belirtti. Ancak son altı ayda yaptıkları denetimlerde betonlarda sıkıntı olduğunu tespit ettiklerini vurgulayan İdris Güllüce, “Ancak son altı ayda yapılan denetimlerimizde şunu gördük ki betonlarda da biraz sıkıntı var. Beton santrallerine, inşaat firmalarına ve yapı denetimlerine biz genelge gönderdik. Maliyetleri çok büyük olan cezalarla muhatap olunabilir. Beton denetimini çok ciddi şekilde yapacağız, yaptıracağız. Hem müteahhit arkadaşlara, hem beton üreten firmalara, hem yapı denetim firmalarına söylüyorum. Beton denetimini çok ciddi yapınız. Hiç belli olmaz gecenin bir saatinde bizim bakanlığımızın bir personeli gelir beton numunesi alır. Söylediği betonla sattığı beton, söylediği betonla döktüğü beton aynı mı değil mi diye bakarız" dedi.

İdris Güllüce daha sonra Gaziosmanpaşa Fevzi Çakmak Mahallesindeki 588 konutluk kentsel dönüşüm projesinin temelini attı.

BAKAN'DAN BAŞKAN USTA'YA TEBRİK

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Kentsel Dönüşüm çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. İlçede başlayan 588 konutluk Kentsel Dönüşüm projesinin temel atma töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Güllüce’nin Kentsel Dönüşüm projelerindeki cesur tutumundan dolayı tebrik ettiği Başkan Usta, “Hedefimiz ‘Şehirde Dönüşüm, Yaşamda Değişim’i sağlamaktır” diye konuştu.

Hak sahibi vatandaşlarla anlaşılarak, onların yeni konutlarına taşınmasına imkan tanıyacak Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki yeni Kentsel Dönüşüm projesinin temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Kaymakam Yaşar Karadeniz, AK Parti İlçe Başkanı Av. Şahin Pirdal, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
İstanbul Avrupa yakasının ruhsatı alınmış ilk kentsel dönüşüm projelerine başlama başarısı gösteren Gaziosmanpaşa Belediyesi, bugüne kadar Sarıgöl ve Yenidoğan mahallelerinin ardından yeni bir Kentsel Dönüşüm projesini daha hayata geçirdi. Temel atma töreninin yapılacağı proje alanında önceden 76 bina, 132 gecekondu bulunmaktaydı. Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından yürütülen Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında burada yaşayan vatandaşlarla anlaşıldı. Projenin bitimiyle eskiden evlerinde tapu tahsis belgesiyle oturan vatandaşlar, Kentsel Dönüşüm projesinin tamamlanmasının ardından tapulu yeni evlerine kavuşacak.

‘GAZİOSMANPAŞA’DA DEĞİŞİM BAŞLADI’

Törende konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta şunları söyledi:
“Gaziosmanpaşa, İstanbul’da Kentsel Dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü en büyük alana sahip ilçe konumundadır. 1173 hektarlık yüzölçümüne sahip ilçemizin 432 hektarında Kentsel Dönüşüm çalışmaları yürütülmektedir. Buna göre ilçemiz yüzölçümünün yaklaşık yüzde 37’sinde Kentsel Dönüşüm gerçekleştirilecektir. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız ilçemizdeki toplam 13 mahallemizde 22 bölgede devam etmektedir.
Kentsel dönüşümde dikkat ettiğimiz en önemli nokta bu süreci halkımızla birlikte, işbirliği ve karşılıklı istişare içinde yürütmektir. Kentsel Dönüşüm projelerimize halkımızla birlikte karar vererek, hep birlikte ortak geleceğimizi şekillendirmek temel amacımızdır. Önceliğimiz halkımızın güven, emniyet ve refah içinde yaşamasını sağlamaktır. ‘Halka hizmet hakka hizmettir’ anlayışıyla yürüttüğümüz bu çalışmalarımızda hedefimiz ‘Şehirde Dönüşüm Yaşamda Gelişim’i gerçekleştirmektir.

Vatandaşlarımızın güvenini kazanarak sürdürdüğümüz değişim ve dönüşüm sürecinin, çok zorlu olduğunun ve sabır gerektirdiğinin bilincindeyiz. Büyük bir hassasiyetle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın en temel aşamalarından birisi ‘Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Master Plan Projesi’dir. Master Plan projemiz 3 bin kişiden oluşan işinde uzman bir kadro ile başlamıştır. Bu çalışmanın, 2014 yılı Aralık ayında sonuçlandırılması beklenmektedir.

Master Plan ve sonrasında yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarının tamamlanması ile ilçemizde;
➢ Dini Tesis Alanları %90,
➢ Sağlık Tesis Alanları %20,
➢ İdari Tesis Alanları %18,
➢ Yeşil Alanlar %113,
➢ Eğitim Tesis Alanları %49 arttırılacaktır.

‘Kentsel Dönüşüm’le birlikte yürüteceğimiz tüm projelerimizi, Gaziosmanpaşa’nın geleceği ve Gaziosmanpaşalıların mutluluğu için gerçekleştireceğiz. Çarpık yapılaşmanın önüne geçilecek, yeşil alanlarımız artacak ve vatandaşlarımız daha fazla sosyal alana kavuşacak.
Sadece yaşadığımız binayı değil, çevremizi ve yaşam koşullarımızı da değiştireceğimiz, çocuklarımızın ve gençlerimizin kültürel ve sosyal yeni imkanlara kavuşacağı bir Gaziosmanpaşa’yı kurmak için ilk adımlarımızı attık ve bunların yenileri de en kısa zamanda gelecek. Tüm bu çalışmalarımız daha iyi ve daha yaşanabilir Gaziosmanpaşa için… O yüzden şimdi ‘Gaziosmanpaşa’da Değişim Başladı’ diyoruz.”

BAKAN GÜLLÜCE: “BELEDİYE BAŞKANIMIZI CESARETİNDEN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM”

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Türkiye’nin giderek geliştiğini vurgulayarak, “Türkiye’nin geliştiğini de binalarımızla, sokaklarımızla, caddelerimizle, otoparklarımızla göstermemiz lazım. Bunun yolu da Kentsel Dönüşüm’ü yapmaktır” dedi. Kentsel Dönüşüm’ün dünyanın en zor işi olduğunu belirten Bakan İdris Güllüce, “Mal sahiplerinin hakları, müteahhitin hakları, imar planı, mastır planı yani çok zor bir iş. Kentsel Dönüşüm’e girmek belediye başkanları için bir mecburiyet ama bide cesaret istiyor. Bu yüzden Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapı denetim firmalarıyla ilgili son zamanlarda çok ciddi şikayetler aldıklarını söyleyen Bakan Güllüce şöyle konuştu: “Önceleri inşaat yapılırken betonun yarısı midye, yarısı yolla kazınır çok kalitesiz bir beton tekniği vardı. Sonra beton santralleri kuruldu. Ve beton santralleriyle beton atılmaya başlandı. Ancak 6 aylık denetimlerimizle şunu gördük ki betonlarda da biraz sıkıntı var. Beton santrallerine, inşaat firmalarına ve yapı denetimlerine biz genelge gönderdik. Hangi kalitede beton veriyorsan her yerde ölçülecek, denetlenecek çok maliyetleri yüksek olacak olan cezalarla muhatap ulunabilinir. Beton denetimini çok ciddi anlamda yapacağız, yaptıracağız. Hem müteahhit, hem de beton üreten, hem de yapı denetim firmalarına söylüyorum. Beton denetimini çok ciddi yapınız. Hiç belli olmaz gecenin bir saatinde bizim bakanlığımızın personeli gelir, bir beton numunesi alır söylediği betonla sattığı betonla, döktüğü beton aynı mı değil mi diye bakarız. Son olarak yapı denetim firmalarını denetliyoruz ve denetleyeceğiz, iyi denetim yapan firmalara sözümüz yok. Ama iyi denetim yapmayan firmalarla da uğraşacağımızı buradan haber vereyim.”

Konuşmaların ardından Bakan Güllüce, beraberindekilerle birlikte ‘1.Kentsel Dönüşüm Projesi’nin butonuna basarak projenin temelini attı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ HAKKINDA

Gaziosmanpaşa Fevzi Çakmak Mahallesi’nde başlayan Kentsel Dönüşüm proje kapsamında toplamda 588 daire bulunuyor.

Toplam 15.000 m2 alana sahip alanda Essenora firması tarafından yürütülen proje kapsamında ortalama 16 katlı 6 blok, 4 bloktan oluşan 34 adet teras evler yapılacak.

Bloklarda 102 adet 1+1, 307 adet 2+1, 130 adet 3+1, 8 adet 4+1 daire bulunuyor. Villa formatında oluşturulan teras evlerde ise 4 adet 1+1, 1 adet 2+1, 29 adet 3+1 daire var. Ayrıca proje kapsamında 6 dükkan, 1 market ve kreş yapılacak. Projenin toplam maliyeti ise yaklaşık 200 milyon TL olacak.

Yaklaşık olarak 2000 kişinin yaşayacağı projede günümüz mimarisine uygun, yüksek standartları olan, konforlu ve estetik yaşam alanları yapılması hedeflendi. Projede her daireye otopark planlaması yapıldı, 617 araçlık otopark ile güvenli ve sorunsuz park imkanı sağlandı. Yaklaşık 9000 m2 yeşil alana sahip projede gezinti ve dinlenme alanları, çocuklar için park alanları oluşturuldu. Komşuluk ilişkilerini arttırmak amacıyla katbahçeleri mantığı ile teras evler oluşturulmuştur.

Binaları çevreleyen yeşil alanlar ile alan içinde yeşil alan yoğunluğunu arttırmak hedeflenmiştir. Çevre yolu güzergahında bulunan proje bitiminde konut sahipleri 10 dakikada FSM köprüsü, 15 dakikada Boğaziçi Köprüsüne ulaşılabilecek bir lokasyona sahip olacak.

 

Yorumlar (0)
24°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oyunu hangi partiye vereceksin?
Namaz Vakti 20 Ağustos 2019
İmsak 04:36
Güneş 06:11
Öğle 13:13
İkindi 17:00
Akşam 20:04
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 1 3
2. Malatyaspor 1 3
3. Denizlispor 1 3
4. Alanyaspor 1 3
5. Antalyaspor 1 3
6. Çaykur Rizespor 1 3
7. Trabzonspor 1 1
8. Kasımpaşa 1 1
9. Ankaragücü 1 1
10. Konyaspor 1 1
11. Fenerbahçe 0 0
12. Gazişehir Gaziantep 0 0
13. Gençlerbirliği 1 0
14. Göztepe 1 0
15. Kayserispor 1 0
16. Galatasaray 1 0
17. Beşiktaş 1 0
18. Başakşehir 1 0
Takımlar O P
1. Fatih Karagümrük 1 3
2. Ümraniye 1 3
3. Adana Demirspor 1 3
4. Menemen Belediyespor 1 3
5. Osmanlıspor 1 3
6. Akhisar Bld.Spor 1 3
7. Hatayspor 1 3
8. İstanbulspor 1 1
9. Erzurum BB 1 1
10. Keçiörengücü 0 0
11. Boluspor 1 0
12. Adanaspor 1 0
13. Altınordu 1 0
14. Altay 1 0
15. Bursaspor 1 0
16. Balıkesirspor 1 0
17. Giresunspor 1 0
18. Eskişehirspor 0 -6
Takımlar O P
1. Liverpool 2 6
2. Arsenal 2 6
3. Man City 2 4
4. Brighton 2 4
5. Tottenham 2 4
6. Bournemouth 2 4
7. Sheffield United 2 4
8. Everton 2 4
9. M. United 1 3
10. Burnley 2 3
11. Norwich City 2 3
12. Leicester City 2 2
13. Wolverhampton 1 1
14. Crystal Palace 2 1
15. Chelsea 2 1
16. West Ham 2 1
17. Aston Villa 2 0
18. Newcastle 2 0
19. Southampton 2 0
20. Watford 2 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 1 3
2. Sevilla 1 3
3. Mallorca 1 3
4. Real Valladolid 1 3
5. Athletic Bilbao 1 3
6. Deportivo Alaves 1 3
7. Osasuna 1 3
8. Granada 1 1
9. Villarreal 1 1
10. Real Sociedad 1 1
11. Valencia 1 1
12. Atlético Madrid 0 0
13. Getafe 0 0
14. Eibar 1 0
15. Real Betis 1 0
16. Barcelona 1 0
17. Leganés 1 0
18. Levante 1 0
19. Celta de Vigo 1 0
20. Espanyol 1 0
Günün Karikatürü Tümü