banner314

banner325

Bakan Selçuk: Matematik, 11'inci sınıfta da zorunlu

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yeni Ortaöğretim Tasarımı ile matematik dersinin zorunlu olmaktan çıktığı algısının doğru olmadığını söyledi. Selçuk, "Liselerde 9 ve 10'uncu sınıflarda matematik dersi zorunludur, mevcut durumda,...

EĞİTİM 23.05.2019, 12:20
13
Bakan Selçuk: Matematik, 11'inci sınıfta da zorunlu
MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yeni Ortaöğretim Tasarımı ile matematik dersinin zorunlu olmaktan çıktığı algısının doğru olmadığını söyledi. Selçuk, "Liselerde 9 ve 10'uncu sınıflarda matematik dersi zorunludur, mevcut durumda, 11 ve 12'de seçmelidir. Yeni durumda 9, 10 ve 11'de matematik zorunlu, 12'de seçmelidir" dedi. Bakan Selçuk, beden eğitimi, resim ve müzik derslerinin öğretmenlerine duyulan ihtiyacın azalacağı yönündeki endişelerin de yersiz olduğunu, aksine 'Hayal-Etkinlik-Yaşam' (HEY) etkinlikleri ile öğretmen ihtiyacının artacağını kaydetti.
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Yeni Ortaöğretim Tasarımı ile ilgili Demirören Haber Ajansı () Ankara Temsilcisi Tuba Atav'a açıklamalarda bulundu. Selçuk, Yeni Ortaöğretim Tasarımı ile ilgili çalışmalara bakan olmadan önce başladığını söyledi. Selçuk, "'Bakan olurum' diye bir hayalim yoktu ama bu konular bizim çalışma alanlarımız içerisindeydi ve Türkiye için bir genel eğitim modeli üstünde birkaç sene çalışma fırsatımız olmuştu arkadaşlarla" diye konuştu. 
Ortaöğretim Tasarımı'nın, 2023 Eğitim Vizyonu'nun parçası olduğunu işaret eden Bakan Selçuk, yeni modelin önemli bileşenlerini; öğretmen eğitimi, okul profili değerlendirme çalışması, her öğrencinin yeteneğini ve yönelimini belirleyen 'e-portfolyo' olarak açıkladı.
'ANA FAKTÖR ÖĞRETMEN EĞİTİMİ'
Modelin omurgasında yer alan ana faktörün, öğretmen eğitimi olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, hizmet içi eğitimler, sertifika çalışmaları, üniversitelerin iş birliğiyle verilecek yan alan sertifika eğitimi, ulusal ya da uluslararası kuruluşlardan alınan belgeler ile öğretmenlerin yeni modele hazırlanacağını söyledi. Selçuk, "'E-portfolyo' dediğimiz bir öğrenci dosyası, e-rehberlik ile öğrencinin rehberlik hizmetlerinde ortaya çıkan bazı özelliklerinin dosyalanması. Türkiye'nin neresine giderse gitsin o öğrenci hakkındaki ilgisine, yeteneğine, merakına ilişkin kişiliğine ilişkin bilimsel test sonuçlarının orada bulunuyor olması ve yetkililer tarafından görülüyor olması önemli. Peki bu niye önemli? Çünkü çocuğu tanırsak yönlendirmek kolaylaşır" dedi. 
'1 SENE DAHA FAZLA YAPTIK'
Yeni modelde matematik dersinin seçmeli ders yapılması konusunda yanlış algı oluştuğunu vurgulayan Bakan Selçuk, "Türkiye'de bir konu tartışılırken veriye dayalı olarak konuşulmuyor. Ders çizelgesine bakın, ders çizelgesi bize şunu söylüyor. Liselerde 9 ve 10'uncu sınıflarda matematik dersi zorunludur, mevcut durumda, 11 ve 12'de seçmelidir. Yeni durumda 9, 10 ve 11'de matematik zorunlu, 12'de seçmelidir. Kaldı ki davranışsal ekonomi, akıllı şehirler, insan makine etkileşimi gibi birçok derste zaten matematik var yani 1 sene daha fazla yaptık. Şimdi tartışmaya bakar mısınız? İşin komedi tarafı burada; çünkü şu anda seçmeli 2 sene, biz bunu 3 sene zorunluya çıkardık. Çünkü 'inceleyip, öğrenip, ondan sonra eleştirelim' kültürü yerine 'baştan karşı çıkalım' anlayışı var. Türkiye bu tartışma kültürüyle gerçekten olayı anlamakta güçlük çekiyor" diye konuştu. 
'DERSİN HAYATTAKİ KARŞILIĞINI ANLAMAKTA ZORLANIYOR'
Beden eğitimi, resim, müzik derslerinin seçmeli hale getirilmesi ile ilgili değerlendirme de yapan Bakan Selçuk, söz konusu derslerin ilkokuldan başlayarak, 8 sene boyunca zorunlu olduğunu, lise öğrencilerine ise yönelecekleri alan doğrultusunda ders seçme imkanı tanıdıklarını söyledi. Selçuk, "Diyelim ki bir öğrencimiz 'Ben müzik ve sporu aynı zamanda götürmek istiyorum' dedi. Götürebilir, orada da bir sıkıntı yok yani ikisi aynı zamanda da alabilir ya da 'Ben bu dersi daha çok almak istiyorum, lisanslı sporcuyum, bütün gücümü oraya vermek istiyorum' diyebilir. Bütün öğrencilere tek paket, 'Herkes her dersi aynı şekilde alacak' demek kişiselleşmeye, birey olmaya aykırı. Herkesin kendisini tanıması ve kendisi olmasına müsaade etmek lazım" dedi. 
Bakan Selçuk, Yeni Ortaöğretim Tasarımı'nda 9'uncu sınıfta biyoloji, fizik, kimya dersleri yerine doğa bilimleri deneyimi; tarih, coğrafya derslerinin yerine de sosyal bilimler deneyimi dersinin getirilmesi ile ilgili de şunları söyledi:
"Bu disiplinlerin ayrılması yani fizik, kimya, biyoloji vesaire gibi aslında bu bilim insanları için söz konusu. Yani hayatta böyle kopuk bir fizik, kimya yok. Mesela enerji temasını ele alın. Enerji ile ilgili konuda toplumun bir beklentisi vardır. Bununla ilgili sosyolojik birtakım meseleler vardır, mühendislik vardır, mekanik vardır, birçok bilim dalı, sanat vardır. Enerji üreten bir aracın geliştirilmesinde de estetik vardır, sanatçının dokunuşu vardır. Aslında hayat bunu bütünsel olarak istiyor bizden, dersler bunu kopartıyor ve çocuk, dersinin ne işe yaradığını, hayattaki karşılığının ne olduğunu anlamakta zorlanıyor ve sadece konuyu kazanımlar ve formüller olarak görüyor."
'ÖĞRETMEN SAYISI ARTACAK'
Bakan Selçuk, yeni tasarım ile spor ve sanat alanındaki öğretmen ihtiyacının azalmayacağını, aksine artacağını, bu konudaki endişelerin yersiz olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: 
"Öğretmenlerin sayısı artacak kesinlikle; çünkü ilkokul ve ortaokulda normal derslerin dışında her okulda sanatla ilgili atölyeler, binlercesi açılıyor ve açılacak. Spor ile ilgili öğretmenlerimizin artık okullarda daha çok görevlendirilmesi söz konusu olacak ve aynı şey lisede de. Kısaca 'HEY' dediğimiz kısım da tamamen sanat ve spor etkinlikleri ile ilgili. Orada da bizim çok sayıda öğretmene ihtiyacımız var. Dolayısıyla mevcut öğretmen yetmeyecek; çünkü o kısmı güçlendiriyoruz. Şöyle bir eleştiri var: On binlerce norm fazlası öğretmen çıkacak. Öyle bir şey kesinlikle yok. Simülasyonlarını yani denemesini yaptık, oradan biliyoruz. Kaldı ki öğretmenlerimize yan alan ve sertifika imkanları vereceğiz. Mesela 'doğa bilimleri' diyoruz. Bu dersi kimler verecek? Bizim öğretmenlerimiz verecek. Peki nasıl eğitim alacaklar? Aldıkları eğitim belli derslerin bütünleşmesine hizmet eden bir eğitim olacak ve bunu üniversitelerden aldıkları belgelerle belgelendirecekler. Şimdi bizim yeni öğretmene de ihtiyacımız var. O açıdan endişeleri olmasın."
'REHBER ÖĞRETMEN SAYISININ ARTMASI GEREK'
Yeni Ortaöğretim Tasarımı'nda lise öğrencilerinin ders seçimi yaparken, rehber öğretmenlerden yardım alacağını kaydeden Bakan Selçuk, öğrencilere kariyer imkanları konusunda da destek verileceğini belirterek, şunları söyledi:
"Rehber öğretmenlerimizin de sayısının artması gerekiyor lisede. Ayrıca çok spesifik olarak çocukların yükseköğretim programlarındaki kariyer fırsatları, dünyada ve Türkiye'deki iş fırsatları ve benzeri konularda kariyer desteğine de ihtiyacı var. Şimdi bu desteği nasıl alacak? Rehber öğretmenlerimiz her yerde yetemeyebilirler; ama bazı branş öğretmenlerimiz yine üniversiteler ile yaptığımız anlaşmalar gereği kariyer desteği konusunda belli bir programdan geçirilecekler ve öğrencilerimize 'hangi okul, hangi üniversite, hangi program; neden, iş karşılığı nedir, istihdam olasılıkları nelerdir' bu gibi konularda destek olacaklar."
'11'İNCİ SINIFTA KARARINI DEĞİŞTİREBİLİR'
Bakan Selçuk, öğrencilerin liseye gelene kadar katıldıkları atölye çalışmaları, girdikleri testler ve benzeri bilimsel araçlar sayesinde kendilerini tanıyacaklarını ve yetenekleri doğrultusunda seçim yapacakları; ancak karar değiştirmek isterlerse 11'inci sınıfta bile bu fırsatın sağlanacağını anlattı. Selçuk, "Şu anda 9 ve 10'da çocuk kararını değiştirebilir ama 10'dan sonra değiştiremez. Yeni model ne yapıyor? 11'de de bir fırsat sağlıyor" dedi. 
'ATÖLYE ÇALIŞMALARIYLA KENDİNİ TANIYACAK'
Değişime 'sondan başa tasarım' yaklaşımını dikkate alınarak, liseden başlandığını, ilkokul ve ortaokul seviyesinde de model değişikliği üzerinde çalışıldığını kaydeden Selçuk, "Yani bütün bu ilkokul, ortaokul süreçleri, lise süreçleri bittikten sonra ortada nasıl bir mezun profili görmek istiyoruz? Hangi özellikleri taşısın? Dünyadaki akranlarının özellikleri neler? Bizde neler var? Karşılaştırdığımızda nasıl bir farklılık ortaya çıkıyor? Eş zamanlı olarak ilkokul ve ortaokulda çalışıyoruz; ama bizim için aslolan en sonda görmek istediğimiz fotoğrafın başa doğru sağlaması yapılarak geri dönülmesi" diye konuştu. 
İlkokul ve ortaokuldaki tasarım ve beceri atölyeleri sayesinde öğrencilerin hangi alanda yetenekli olduklarını keşfedeceklerini dile getiren Selçuk, "Çocuğun kendisini tanıması için ilkokul ve ortaokulda binlerce kez tecrübe yaşamasını istiyoruz. Nerede? Atölyelerde, mühendislik ile ilgili atölyeye, drama atölyesine, spor atölyesine, dil atölyesine girecek. Bütün bunları yaptıkça çocuk kendini tanıma imkanı bulacak. Yani 'Ben neye daha çok yatkınım, hangi atölyede daha mutluyum?' Bu tecrübeler biriktikçe de çocuğun özgüveni gelişecek. Böyle olunca da liseye zaten kendini tanıyarak geçmiş olacak" dedi. 
'ÖZEL OKULLAR İLE FARK AZALACAK'
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 2024 yılında ilk mezunlarını verecek Yeni Ortaöğretim Tasarımı'nın, devlet liseleri ile özel okullar arasındaki farkı azaltacağını da belirterek, "Şimdi kesinlikle devlet okullarının, resmi okullarımızın güçlenmesiyle ilgili çok güzel bir projeksiyon var önümüzde. Velilerimiz elbette özel okulu da tercih etsinler, özel öğretim kurumları her zaman bütün dünyada olduğu gibi bizde de desteklenmesi gereken kurumlar; ama resmi kurumlarımızla arasındaki farkı azaltmak ve resmi kurumlarımızın imkanlarını daha yüksek bir çıtaya ulaştırmak konusunda da iddialıyız" dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:33
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
Günün Karikatürü Tümü
sanalbasin.com üyesidir