banner314

banner325

PARİS KATLİAMINA KARŞI REPUBLİQUE MEYDAN'INDA TOPLANDILAR

 PARİS katliamının ikinci gününde yüzlerce kişi, Republique Meydan'ında toplanarak, meydanda mum yakarak, çiçekler koydu.

DIŞ HABERLER 11.01.2015, 20:41
156
PARİS KATLİAMINA KARŞI REPUBLİQUE MEYDAN'INDA TOPLANDILAR

PARİS katliamının ikinci gününde yüzlerce kişi, Republique Meydan'ında toplanarak, meydanda mum yakarak, çiçekler koydu. Yas nedeniyle Eyfel Kulesi saat 20,00'da on dakika karartıldı.

Gün içinde katliamın yaşandığı Charlie Hebdo binası polis barikatının önüne binlerce kişi çiçek bırakarak, mum yaktı. Ziyaretçiler arasında bulunan Fransa İslam Konsey Başkan Yardımcısı Ahmet Oğraş şöyle konuştu:

"İslam Konseyi toplantısında Fransa'da ki tüm camilerde Cuma hutbesinde terör şiddeti lanetlenecek. İslam dininin barış ve hoşgörü dini ve birlikte yaşama kültürü olduğu belirtilecek. En önemlisi Pazar günü ülke genelinde yapılacak olan birlik beraberlik ulusal yürüyüşünde hep beraber orada olacağız. Müslümanlar olarak biz burada zan altında kaldık. Ümit ediyoruz ki Fransa'nın 11 Eylül'ü olmaz. Bu konuda gelecek günlerde rahatlatacak şeyler görmek istiyoruz. Malesef Fransa'daki bazı siyasetçi, yorumcular bu konuda 'Fransa uzun vadeli savaşa girmiştir' diyorlar ancak tarafın kim olduğu belirtilmediği için tedirginiz. Fransa'da tahmini 3 bin camimiz var. Bunları koruma altına almamız lazım. Ülkenin bize güvence vererek polis koruması sağlamalı.

Bu günden sonra DİTİB Türk camilerini daha sık kontrol edeceğiz ve zayıf noktalarımız varsa onları telafi edeceğiz. Fransa İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'ndan garanti isteyeceğiz. Laik cumhuriyet Musevi kardeşlerimizi koruması altına aldı ise bizi de almalı. Bizim sadece cami derneklerimiz yok; iş yerlerimiz, okullarımız var. Fransa'da yeni bir dönem başlıyor. Milat oldu. Olayın bir diğer tarafından pozitif baktığımızda sesiz olan Müslüman toplumu aktif olması gerekiyor. İşyerinde, okulda evde, her yerde Fransız arkadaşına başsağlığı dilemesi gerekiyor. Diyaloğu daha derinleştirmek gerekir. Fransa'da ki Müslümanlar konuşmazsa o sesizliği kötü niyetliler kullanıyor. Çok dikkatli olmalıyız. Ümitliyiz ama tedbirimizi almakta da fayda var."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa oyunu hangi partiye verirsin?
Günün Karikatürü Tümü
Günlük GazetelerTümü
sanalbasin.com üyesidir