banner314

banner325

Kayseri'de Kabak Çekirdeği Hasadı Başladı

TÜRKİYE'nin önemli kabak çekirdeği üretim alanlarından Kayseri'nin Tomarza İlçesi'nde kabak çekirdeği hasadı başladı. Tomarza'da son yıllarda giderek artan kabak çekirdeği yetiştiriciliği, önemli gelir kaynağı haline geldi....

BÖLGE 02.10.2014, 09:04
250
Kayseri'de Kabak Çekirdeği Hasadı Başladı
TÜRKİYE'nin önemli kabak çekirdeği üretim alanlarından Kayseri'nin Tomarza İlçesi'nde kabak çekirdeği hasadı başladı.
Tomarza'da son yıllarda giderek artan kabak çekirdeği yetiştiriciliği, önemli gelir kaynağı haline geldi. Kıraç topraklarda yetişebilen kabaklar, özel makinelerde çekilip, çekirdeklerinden ayrılabiliyor. Ayrılan çekirdekler kurutulup pazarlanıyor. Geçmiş dönemlerde kabak çekirdeği hasadı zamanlarında çok sayıda insana ihtiyaç duyulurken gelişen teknolojiye ayak uyduran ilçe çiftçisi, modern aletleri kullanarak insan gücü ihtiyacını en aza indiriyor. Büyük arazilerde ekili kabaklar, modern alet ve makinalarla kısa zamanda toplanarak kabak patosları sayesinde içerisinde bulunan çekirdekler ayrılarak yıkanıyor. Daha sonra güneşin altında kurutulmaya bırakılan kabak çekirdeği, son aşamada ise elemeden geçirilip paketleniyor ve sevkiyata hazır hale geliyor.
İlçede kabak çekirdeği hasadının başladığını ve bu yıl iyi bir rekolte beklediklerini bildiren Kabak Çekirdeği Üreticiler Birliği Başkanı Metin Doğan Karalar, birlik tarafından ilçeye açılan Kabak Çekirdeği Borsası sayesinde üreticilerin ürünlerini daha yüksek fiyatlara pazarlama fırsatı bulacaklarını söyledi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir